Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie psa. To ciekawy pomysł dla całej rodziny - pies z pewnością szybko stanie się niezwykle ważnym członkiem naszego gospodarstwa domowego! Oczywiście przed wyborem odpowiedniej rasy, musimy zastanowić się, jakie cechy posiada dana rasa i jakie mamy oczekiwania. Dla rodzin z dziećmi sprawdzają się buldogi francuskie, które poznamy bliżej już za chwilę. Co warto wiedzieć o tej rasie? Jakie zalety ma posiadanie psa?

Buldog francuski

Już od dłuższego czasu buldogi francuskie są jednymi z najbardziej cenionych ras psów. Warto wiedzieć, że buldog francuski to przyjazne zwierzę, znane ze swojego uroku i figlarności! Ta rasa odznacza się zrównoważonym charakterem, dlatego doskonale poradzi sobie w mieście i na wsi. Nie zapominajmy jednak o tym, aby zapewnić zwierzakowi odpowiednią dawkę ruchu. 

Cechy charakterystyczne buldogów francuskich

A jakie są najważniejsze cechy charakterystyczne tych psów? Warto zauważyć, że buldogi francuskie mają pomarszczone czoło, opadające fałdy na skórze i uszy nietoperza. Jeśli chodzi o temperament zwierzaka, jest on zazwyczaj łagodny i zrównoważony, jednak bywa także uparty oraz żywy! Lojalny psiak szybko stanie się świetnym towarzyszem życia dla naszej rodziny i zawsze będzie chciał znajdować się blisko nas. 

Buldogi francuskie są niezwykle przyjacielskie i czułe, dlatego doceniają je rodziny z dziećmi. Potrzebują kontaktu z człowiekiem, dlatego nie ma mowy o trzymaniu ich w klatce. Poza tym ta rasa jest nieskomplikowana w kontakcie z obcymi i innymi zwierzakami, dlatego na spacerze możemy cieszyć się spokojem. Pieski te potrzebują kochającego domu, a ich wesołe usposobienie sprawi, że sami nabierzemy energii życiowej i chęci do działania! Lubią dopasowywać się do rytmu życia rodzinnego i szybko budują silną więź z ludźmi. Plusem jest też to, że buldogi francuskie nie są agresywne. 

Pies w rodzinie - najważniejsze zalety

Posiadanie psa daje mnóstwo korzyści całej rodzinie. Najważniejsze z nich to z pewnością:

  • Bezwarunkowa miłość psiaka - pies będzie przy nas zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy. Badania wskazują, że już samo patrzenie na psa poprawia nastrój i podnosi poziom oksytocyny w organizmie (czyli tzw. hormonu miłości). 
  • Poprawa komfortu i jakości życia - psy mogą złagodzić napięcia i stres związany z codziennymi problemami. Głaskanie zwierzaka spowalnia oddech, rozluźnia napięcie mięśni i obniża tętno oraz ciśnienie krwi. 
  • Pozytywny wpływ na serce - okazuje się, że posiadanie psa w rodzinie wspomaga dłuższe życie. Więź pomiędzy człowiekiem a zwierzakiem znacznie zmniejsza stres, który bywa przyczyną problemów sercowo-naczyniowych. 
  • Motywacja do codziennego ruchu - pies w rodzinie motywuje nas do codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Jak wiadomo, taka aktywność ma zbawienny wpływ na cały organizm i samopoczucie człowieka. 
  • Nauka odpowiedzialności - psi towarzysz pomaga nam uczyć dzieci odpowiedzialności. Pociechy widzą, że pies nie jest zabawką, a opieka nad nim to nie tylko radość, lecz także codzienne obowiązki. Poza tym docenić trzeba to, że nabyte cechy wspomagają funkcjonowanie w dorosłym życiu. 

Co jeszcze jest istotne? Okazuje się, że posiadanie psa czyni nas bardziej towarzyskimi osobami. Dzięki nim poznajemy nowe osoby, nawiązujemy przyjaźnie i budujemy silne  więzi międzyludzkie! Psy sprawiają, że po prostu czujemy się szczęśliwi, co zostało potwierdzone licznymi badaniami. 

Podsumowując, warto zauważyć, że obecność psa w rodzinie może przynieść mnóstwo korzyści. Odczuwają je zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, które mają szansę nauczyć się odpowiedzialności, empatii i troskliwości. 


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są najważniejsze czynniki, które należy rozważyć przed przyjęciem psa do rodziny?

Przed przyjęciem psa warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami: czy wszyscy członkowie rodziny są gotowi na nowego członka, jak dużo czasu można poświęcić na opiekę nad psem, czy przestrzeń mieszkalna jest odpowiednia, jakie są wasze oczekiwania względem psa oraz czy macie odpowiednie środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem zwierzęcia.

Jakie rasy psów najlepiej nadają się dla rodzin z dziećmi?

Niektóre rasy są znane z tego, że lepiej radzą sobie z dziećmi i są bardziej tolerancyjne. Rasy takie jak Labrador Retriever, Golden Retriever, Beagle czy Buldog to popularne wybory dla rodzin. Ważne jest jednak indywidualne podejście do każdego psa, gdyż osobowość może się różnić nawet wewnątrz rasy.

Czy posiadanie psa jest kosztowne?

Posiadanie psa wiąże się z różnymi kosztami, w tym wydatkami na jedzenie, opiekę weterynaryjną, szczepienia, akcesoria takie jak smycze i zabawki, a także potencjalne koszty związane z treningiem i opieką, gdy rodzina jest poza domem. Szacunkowy miesięczny koszt utrzymania psa może się różnić w zależności od jego wielkości, zdrowia i potrzeb.

Jak dużo czasu trzeba poświęcić na opiekę nad psem?

Psy wymagają codziennej opieki, w tym czasu na spacery, zabawę, trening i towarzystwo. Niektóre rasy wymagają więcej aktywności fizycznej niż inne. Typowo, pies powinien być wyprowadzany na spacer przynajmniej dwa razy dziennie, a czas poświęcony na aktywność fizyczną i interakcje powinien wynosić kilka godzin dziennie.

Jak przygotować dom na przyjęcie psa?

Przygotowanie domu na przyjęcie psa obejmuje zapewnienie bezpiecznego i komfortowego miejsca dla zwierzęcia, zabezpieczenie potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów i substancji, oraz zakup odpowiednich akcesoriów, takich jak legowisko, miski na jedzenie i wodę, zabawki i narzędzia do pielęgnacji. Warto również ustalić zasady dotyczące tego, które obszary domu są dostępne dla psa.


Podobne artykuły:


Wersja do druku