Czy zastanawiałeś się, jakie korzyści mogą płynąć z ograniczenia spożycia cukru? Przekonaj się, dlaczego warto sięgnąć po produkty bez cukru, jak zmiana tego elementu diety może pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie, i jak możesz to zrobić w praktyce.

Jak cukier działa na organizm?

Zbilansowana dieta powinna skÅ‚adać siÄ™ z biaÅ‚ka, tÅ‚uszczów i wÄ™glowodanów. Cukry to najprostsze z wÄ™glowodanów, a ich spożycie dostarcza dużej iloÅ›ci energii w postaci glukozy.

W codziennej diecie cukier może pochodzić z trzech gÅ‚ównych źródeÅ‚. SÄ… to:

  • cukry dodane, czyli te, które sÄ… dodawane do żywnoÅ›ci podczas przetwarzania, gotowania itp. i sÄ… spożywane osobno lub dodawane przez nas do potraw podczas konsumpcji;

  • cukry wolne – do których zalicza siÄ™ cukry dodane oraz te naturalnie wystÄ™pujÄ…ce w miodzie i syropie, a także cukry uwalniane podczas wyciskania soku z owoców i warzyw (np. w sokach i koncentratach soków); cukry naturalnie obecne w mleku, owocach i warzywach.

PoÅ‚Ä…czenie wszystkich wyżej wymienionych kategorii cukrów w diecie to caÅ‚kowita ilość cukrów, które dostarczamy naszemu organizmowi wraz z dietÄ…. Cukry spożywane w nadmiarze odkÅ‚adajÄ… siÄ™ w organizmie w formie tÅ‚uszczu do późniejszego wykorzystania. JeÅ›li ten zapas tÅ‚uszczu nie zostanie wykorzystany, z czasem może siÄ™ kumulować w organizmie. Nie ma istotnej różnicy dla organizmu, czy cukier wystÄ™puje naturalnie w pożywieniu, czy zostaÅ‚ dodany. Zarówno naturalnie wystÄ™pujÄ…ce, jak i dodawane cukry majÄ… takie same wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci chemiczne i fizyczne, co oznacza, że sÄ… trawione w podobny sposób1.

Należy spożywać cukry z umiarem i zgodnie z indywidualnymi potrzebami fizjologicznymi. Zbilansowana dieta i aktywny styl życia sÄ… kluczowe dla zachowania zdrowia2. Nadmiar cukrów w diecie może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla organizmu w dÅ‚uższej perspektywie czasu. Dlatego ważne jest Å›wiadome podejÅ›cie do ich spożywania. Dobrym poczÄ…tkiem w ksztaÅ‚towaniu zdrowszych nawyków żywieniowych może być na przykÅ‚ad wybieranie produktów spożywczych bez dodatku cukru.

Dlaczego warto wybierać produkty bez dodatku cukru?

Zgodnie z zaleceniami Åšwiatowej Organizacji Zdrowia, ilość spożywanego cukru należy ograniczyć do 10% caÅ‚kowitej iloÅ›ci energii, którÄ… spożywamy. Dla osoby dorosÅ‚ej o Å›rednim zapotrzebowaniu kalorycznym wynoszÄ…cym 2000 kcal oznacza to okoÅ‚o 200 kcal z cukru, co przekÅ‚ada siÄ™ na okoÅ‚o 10-12 Å‚yżeczek biaÅ‚ego cukru. Wartość ta opiera siÄ™ na przybliżeniu, że jedna Å‚yżeczka cukru zawiera okoÅ‚o 20 kcal, co odpowiada 5 gramom cukru. PodkreÅ›lenia wymaga jednak fakt, że chodzi tutaj o dzienne spożycie cukrów ogóÅ‚em. Chodzi zatem nie tylko o cukier dodawany przez nas do potraw, ale także cukry z pozostaÅ‚ych, wymienionych na poczÄ…tku artykuÅ‚u źródeÅ‚, czyli również dodawanych do żywnoÅ›ci na etapie jej produkcji oraz cukrów naturalnych wystÄ™pujÄ…cych w miodzie, sokach owocowych, koncentratach soków.

DÅ‚ugotrwaÅ‚y nadmiar cukrów w diecie może prowadzić do rozmaitych zaburzeÅ„ i problemów z utrzymaniem zdrowej wagi. WÅ‚aÅ›nie dlatego, istotne jest kontrolowanie spożywanej iloÅ›ci cukrów. ZwÅ‚aszcza w dzisiejszych czasach, gdy dodane cukry sÄ… obecne w wielu kategoriach żywnoÅ›ci.

Produkty takie jak jogurty bez dodatku cukru, stanowiÄ… ciekawÄ… alternatywÄ™ dla osób poszukujÄ…cych pysznych owocowych smaków w wariantach niezawierajÄ…cych dodanych cukrów prostych, dwucukrów ani innych Å›rodków spożywczych zastosowanych ze wzglÄ™du na ich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci sÅ‚odzÄ…ce.

Dlatego też, dbajÄ…c o nasze zdrowie, warto zwracać uwagÄ™ na etykiety Å›rodków spożywczych i dokonywać Å›wiadomych wyborów żywieniowych. To proste dziaÅ‚anie może przynieść korzyÅ›ci dla naszego zdrowia i dobrej kondycji fizycznej na dÅ‚ugÄ… metÄ™.

1. Van Bull V J et al. (2014) Misconceptions about fructose-containing sugars and their role in the obesity epidemic. Nutr Res Rev 27:119-30

2. Te Morenga L et al. (2013) Dietary sugars and body weight: systematic review and meta-analyses of randomised controlled trials and cohort studies. BMJ 346: e7492

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku