Podskórne, bolesne wypryski to nie tylko problem nastolatków: coraz częściej borykają się z nimi osoby dorosłe. Nieestetyczne zmiany są powodem do wstydu i zaburzeń poczucia własnej wartości, często uprzykrzają także codzienne życie – podskórne pryszcze mogą bardzo mocno boleć. Jak zapobiec ich powstawaniu i skutecznie leczyć? Podpowiadamy!

Podskórne pryszcze: jak powstają?

Podskórne pryszcze to zmiany trądzikowe, które jak wskazuje sama ich nazwa, znajdują się pod wierzchnią warstwą skóry. Ich ujście jest zasłonięte naskórkiem, wskutek czego gojenie może być znacznie dłuższe. Pryszcz podskórny może przez to osiągać duże rozmiary, uciskając okoliczne tkanki oraz powodując ból.

Podskórne pryszcze przyjmują postać miękkich cyst lub twardych gustów wypełnionych ropą. Nie należy ich rozcinać ani wyciskać – jako że są usadowione głębiej niż zwykłe wypryski, ich pęknięcie może doprowadzić do powstawania przebarwień, a nawet blizn.

Gdzie najczęściej występują podskórne wypryski?

Pryszcze pod skórą mogą pojawić się tak naprawdę na dowolnej partii twarzy, a nawet na szyi, dekolcie lub plecach. Najczęściej jednak zauważa się ich powstawanie na:

  • Linii żuchwy,
  • Czole,
  • Skroniach,
  • Brodzie.

Warto zaznaczyć, że podskórny pryszcz można łatwo pomylić z inną zmianą, taką jak kaszak lub czyrak. Jeśli zauważysz, że guzek pojawił się nagle, długo się utrzymuje lub na skórze powstaje wiele podobnych zmian, zgłoś się do dermatologa.

Podskórne pryszcze: przyczyny powstawania

Przyczyn powstawania pryszczy pod skórą może być wiele. Do tych najczęstszych zaliczamy:

  • Trądzik torbielowaty – nieprawidłową pracę gruczołów łojowych, spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi,
  • Źle przeprowadzaną pielęgnację skóry,
  • Długotrwały stres,
  • Choroby metaboliczne – schorzenia nerek, wątroby, cukrzyca,
  • Niezdrowy styl życia.

Jeśli podskórne pryszcz pojawiają się u Ciebie tylko od czasu do czasu i szybko znikają, najprawdopodobniej możesz poradzić sobie z nimi samodzielnie. Tutaj sprawdzisz, jak pozbyć się pryszcza w błyskawicznym tempie:  https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/jak-szybko-pozbyc-sie-pryszcza.

Jak pozbyć się podskórnych pryszczy?

Co zrobić, by szybko zlikwidować podskórne pryszcze i zapobiec ich powstawaniu?

Maść ichtiolowa

Maść z ichtiolem to skuteczny sposób na pryszcze pod skórą. Ichtiol pozwala na „wyciągnięcie” treści ropnej, dzięki czemu zawartość krostki szybciej ulega usunięciu. Stosuj maść na krostki kilka razy w ciągu dnia.

Kuracja retinolem

Skutecznym sposobem na pryszcze sjest retinol, który działa przeciwtrądzikowo i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Przed rozpoczęciem stosowania  kosmetyków z retinolem dowiedz się jak najwięcej o jego bezpiecznym użytkowaniu.

Kwasy kosmetyczne

W walce z pryszczami podskórnymi możesz zwrócić się również do kosmetologa. Kuracja dobranymi do potrzeb skóry kwasami pomoże w uregulowaniu pracy gruczołów łojowych i zapobiegnie ich zapychaniu.

Odpowiednia pielęgnacja domowa

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja na co dzień, pozbawiona kosmetyków komedogennych. Tłuste kremy zastąp lekkimi formułami (np. żelowymi), postaw na lekkie kosmetyki myjące oraz serum przeciwtrądzikowe. Pamiętaj zwłaszcza o dokładnym, dwuetapowym myciu twarzy wieczorem: najpierw zastosuj płyn micelarny lub olejek myjący, a następnie żel lub piankę.

Więcej praktycznych informacji o pielęgnacji skóry w domu dowiesz się z działu „Uroda” Magazynu Ceneo:  https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/uroda.

Podskórne pryszcze? Możesz z nimi wygrać

Podskórne pryszcze często są spowodowane nieprawidłową pielęgnacją skóry. Zmień ją, a najpewniej zauważysz dużą poprawę! Pamiętaj jednak, że jeśli modyfikacja kosmetyczki nie pomoże, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania.


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są najskuteczniejsze środki na bolące wypryski?

Do skutecznych środków na bolące wypryski należą proste preparaty zawierające kwas salicylowy, benzoyl peroxide, azelainowy lub retinoidy. Te substancje pomagają redukować stan zapalny, czyścić pory i przyspieszać gojenie. Ważne jest, aby używać ich zgodnie z zaleceniami, aby uniknąć podrażnienia skóry.

Czy istnieją domowe sposoby na złagodzenie bólu i stanu zapalnego wyprysków?

Tak, wśród domowych metod popularne jest stosowanie ciepłych kompresów, które mogą pomóc zmniejszyć ból i opuchliznę. Można także użyć maseczek z naturalnych składników, takich jak miód czy aloes, które działają łagodząco i antybakteryjnie.

Jak często należy stosować produkty na wypryski?

Częstotliwość stosowania zależy od rodzaju produktu i wrażliwości skóry. Ogólnie, większość leków miejscowych stosuje się raz lub dwa razy dziennie. Zawsze warto zacząć od mniejszej częstotliwości, aby zobaczyć, jak skóra reaguje, i stopniowo zwiększać w razie potrzeby.

Czy ściskanie lub wyciskanie wyprysków jest bezpieczne?

Ściskanie wyprysków nie jest zalecane, ponieważ może prowadzić do dalszego podrażnienia, infekcji, a nawet trwałych blizn. Zamiast tego, lepiej skupić się na łagodzeniu stanu zapalnego i przyspieszaniu naturalnego procesu gojenia.

Kiedy warto udać się do dermatologa w przypadku problemu z wypryskami?

Jeśli domowe metody i dostępne bez recepty preparaty nie przynoszą poprawy, warto skonsultować się z dermatologiem. Również w przypadku, gdy wypryski są bardzo bolesne, szeroko rozprzestrzenione, lub gdy pojawiają się blizny, wizyta u specjalisty jest wskazana. Dermatolog może zalecić bardziej zaawansowane leczenie, w tym leki na receptę.


Podobne artykuły:


Wersja do druku