Przedszkole to miejsce, w którym dzieci rozwijają swoje umiejętności społeczne, emocjonalne i intelektualne, przygotowując się do edukacji szkolnej. Istnieje wiele różnych podejść do kształcenia w tego typu placówkach. Nie wiesz, czym się różni przedszkole Montessori od tradycyjnego? Czytaj dalej i sprawdź!

 

Filozofia i metoda nauczania

Tradycyjne przedszkola opierają się na strukturalnym podejściu do nauczania, w którym nauczyciele prowadzą zajęcia, a dzieci są raczej biernymi odbiorcami wiedzy. W przedszkolach Montessori istnieje założenie, że dzieci są aktywnymi uczestnikami procesu edukacyjnego. Metoda Montessori zakłada, że:

 

  • dzieci naturalnie pragną się uczyć;
  • pedagodzy pełnią rolę przewodników i obserwatorów;
  • nauka oparta jest na stosowaniu narzędzi i materiałów dydaktycznych.

 

Samodzielność i wybór

W tradycyjnych placówkach dzieci często podlegają ścisłej strukturze czasowej i programowi nauczania. W przedszkolach Montessori maluchy mają większą swobodę w wyborze działań i tempie pracy. Mogą podejmować różnorodne aktywności, co pozwala na rozwijanie zainteresowań i umiejętności, które są dla nich istotne.

Materiały dydaktyczne i środowisko

W tradycyjnych przedszkolach dzieci korzystają z gotowych podręczników i zabawek. Z kolei przedszkola Montessori takie jak https://www.go-montessori.pl/ zapewniają najmłodszym całą gamę materiałów dydaktycznych, które pozwalają na praktyczne eksperymentowanie. Dzięki temu podopieczni mogą lepiej zrozumieć pojęcia abstrakcyjne. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje przedszkole Montessori, warto zwrócić uwagę na Montessori cennik dostępny na stronie https://www.go-montessori.pl/cennik. Koszty uczestnictwa w takiej placówce mogą być wyższe niż w tradycyjnych przedszkolach ze względu na specjalistyczne materiały dydaktyczne, przeszkolonych nauczycieli oraz starannie przygotowane środowisko.

Nauczyciele jako przewodnicy i obserwatorzy

Nauczyciele w tradycyjnych placówkach są osobami, które kierują procesem nauczania. Natomiast przedszkole Montessori zatrudnia pedagogów, którzy jak już wspomnieliśmy, są obserwatorami i przewodnikami. To oni pomagają dzieciom w wyborze aktywności, udzielają wsparcia, kiedy jest to potrzebne i pozwalają podopiecznym na odkrywanie świata samodzielnie.

Podsumowanie

Różnice między tradycyjnymi placówkami a przedszkolami Montessori są istotne i dotyczą filozofii edukacji, podejścia do nauki, roli nauczycieli, stosowanych materiałów i samego środowiska. Wybór między tymi dwoma podejściami zależy od indywidualnych potrzeb dziecka i przekonań rodziców.

Szukasz przedszkola Montessori? A może jesteś rodzicem dziecka w wieku od półtora roku do trzech lat i zastanawiasz się, jaki żłobek Montessori będzie strzałem w dziesiątkę? Koniecznie zapoznaj się z ofertą placówki https://www.go-montessori.pl/montessori. Znajdziesz tam wiele cennych informacji na temat przedszkola i żłobka.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku