Firany żakardowe wyglądają świetnie w każdym wnętrzu i są chętnie wybierane do ozdoby okien. Nie od dziś wiadomo, że eleganckie firanki nadają oknom bardziej wyszukanego wyglądu, a nas wprawiają w lepszy nastrój. Gładka powierzchnia firanek pozwala na wyeksponowanie wzorów, ale prasowanie firanek może jednak przysparzać kłopotu i zajmować cenny czas. Czy firany żakardowe to rozwiązanie? Podpowiadamy w artykule!

Firany żakardowe 

Firany żakardowe to rodzaj subtelnych i eleganckich firan, które wykonane są z tkaniny żakardowej. Tkanina żakardowa jest popularna ze względu na swoje właściwości. To tkanina tkana na krosnach, w której wzory są wplecione w samą strukturę tkaniny, a nie tylko nadrukowane na niej. Dzięki temu wzory żakardowe są trwałe i odporne na ścieranie. Firany żakardowe są popularne w dekoracji okien, zarówno w sypialniach, salonach, jak i innych pomieszczeniach. Są często wybierane do bardziej tradycyjnych lub klasycznych wnętrz, ale można je również znaleźć w nowoczesnych aranżacjach, szczególnie w połączeniu z innymi elementami dekoracyjnymi, z którymi będą się komponować. Firanki w domu to także większa prywatność i lepsze samopoczucie. Przepuszczają część światła dziennego jednocześnie osłaniając nas od widoku i ciekawskich spojrzeń zza okien. 

Firanki których nie trzeba prasować? 

Firany żakardowe zapewnią w każdym wnętrzu wyjątkowy efekt wizualny, a ich prasowanie nie jest konieczne. Firanki szybko prostują się pod własnym ciężarem jeśli rozwiesimy je lekko wilgotne. Jednak nie ma przeciwwskazań do prasowania firan żakardowych. Ważne jest jednak, by podczas prasowania firan żakardowych (i w zasadzie każdych) zwracać uwagę na instrukcje dotyczące prania i prasowania podane na etykiecie tkaniny. Nie wszystkie tkaniny znoszą wysoką temperaturę prasowania. Do prasowania firan warto ustalić odpowiednią temperaturę prasowania i użyć dodatkowego materiału lub papieru do prasowania, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu żelaza z tkaniną. Najlepszym jednak rozwiązaniem dla firanek żakardowych jest pranie bez dużego wirowania oraz rozwieszenie wilgotnych firanek. Pod wpływem własnego ciężaru firany żakardowe będą idealnie gładkie. 

Firany żakardowe na okno balkonowe 

Salon i każde pomieszczenie z oknem balkonowym (niezależnie czy jest to wyjście na taras, czy niewielki balkon francuski) będzie idealne do rozwieszenia firanek. Firany żakardowe bardzo dobrze sprawdzają się w takim miejscu jako doskonałe rozwiązanie i ozdoba wnętrza. Duża trwałość tkaniny żakardowej sprawdzi się w tym miejscu, nawet jeśli często będziemy otwierać drzwi balkonowe. Dla uzupełnienia stylizacji i podczas częstego korzystania z drzwi balkonowych możemy zastosować jeden ze sposobów upinania firan. Do tego celu sprawdzą się wstążki pasmanteryjne, którymi możemy upiąć firanki po bokach lub użyć specjalnych klamer do upinania firan. Innym sposobem jest upięcie firanek po bokach karnisza jeśli np. na końcach znajdują się kule, lub inne elementy ozdobne, o które można zahaczyć firanki. 

 

Najczęściej zadawane pytania


Czym są firany żakardowe?

Firany żakardowe wykonane są techniką żakardu, co oznacza, że wzór jest częścią samej tkaniny, a nie nadrukowywany. Dzięki temu są one bardziej wytrzymałe i mają unikalną, bogatą fakturę, która dodaje im elegancji.

Czy firany żakardowe faktycznie nie wymagają prasowania?

Jedną z zalet firan żakardowych jest to, że zazwyczaj nie gniotą się tak łatwo jak inne tkaniny, co sprawia, że nie wymagają częstego prasowania. Jednak w zależności od konkretnej mieszanki materiałów, niektóre firany żakardowe mogą wymagać delikatnego prasowania.

Do jakich wnętrz pasują firany żakardowe?

Dzięki swojej elegancji i wyrafinowanemu wzorowi, firany żakardowe doskonale sprawdzą się w klasycznych, tradycyjnych wnętrzach. Niemniej jednak, w zależności od wyboru koloru i wzoru, mogą również pasować do nowoczesnych aranżacji.

Czy firany żakardowe są trudne w pielęgnacji?

Firany żakardowe są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Zaleca się jednak delikatne pranie w niskiej temperaturze i unikanie używania mocnych środków wybielających, które mogą uszkodzić strukturę materiału.

Jakie są główne zalety i wady firan żakardowych w porównaniu z innymi rodzajami firan?

Zalety: bogata i unikalna faktura, mniejsza skłonność do gniecenia się, trwałość i odporność na blaknięcie. Wady: mogą być cięższe od innych rodzajów firan, mogą być droższe w porównaniu z prostszymi tkaninami, niektóre modele mogą wymagać delikatnego prasowania.


Podobne artykuły:


Wersja do druku