Obecnie coraz częściej ze względu na szybkie tempo życia, brak czasu na regularne posiłki, dużo stresu i chroniczne zmęczenie, coraz więcej osób szuka suplementów, które dostarczyłyby im wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i minerałów. Najlepiej, aby były one wszystkie zamknięte w jednej tabletce. Z tego powodu coraz częściej sięgamy po multiwitaminę. Czy jednak jest ona w stanie uzupełnić niedobory żywieniowe? Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.

 

Czym jest multiwitamina?

Multiwitamina to kompleksowy zestaw witamin i minerałów, który został skomponowany w taki sposób, aby uzupełniał niedobory pewnych składników. Obecnie na rynku dostępne są preparaty dedykowane zarówno osobom dorosłym, seniorom, jak i dzieciom. Bez problemu znajdziemy również produkty, które zostały skomponowane w taki sposób, aby odpowiadały na potrzeby poszczególnych grup, a więc osób aktywnych, kobiet, mężczyzn, sportowców czy seniorów. Kompleksy witamin dostępne na: https://terranovapolska.pl/blog/kompleksy-witamin-n73 zawierają kilka różnych witamin i minerałów zamkniętych w jednej tabletce. Dzięki temu, zamiast łykać kilku lub kilkunastu osobnych preparatów, można zażyć tylko jeden.

Jakie witaminy znajdują się w multiwitaminie?

Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, jakie witaminy znajdują się w multiwitaminie, nie jest prosta, ponieważ każdy producent decyduje się na wykonanie takiego preparatu w inny sposób. Z tego powodu składy poszczególnych produktów mogą się bardzo między sobą różnić. Nawet preparaty pochodzące od tego samego producenta, dedykowane innym grupom wiekowym, mogą zawierać inną mieszankę składników: witamin i minerałów. Z tego powodu, przed zakupem takiego produktu, zawsze warto wcześniej zapoznać się z informacjami producenta dotyczącymi składu takiego preparatu i jego przeznaczenia, a także instrukcją stosowania. Za każdym razem decyzję o rozpoczęciu suplementacji multiwitaminą warto skonsultować również ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jak działa multiwitamina?

Działanie multiwitaminy uzależnione jest od składu takiego produktu, rodzaju zastosowanych w nim substancji, a także ich stężenia. Zazwyczaj jednak takie preparaty mają za zadanie wzmocnić odporność, zniwelować uczucie zmęczenia i znużenia, wspomóc układ nerwowy oraz kostno-stawowy, a także mięśnie. Niektóre dedykowane są osobom zmagającym się z kruchymi paznokciami, włosami czy szorstką skórą. Dostępne na rynku preparaty mogą także wpłynąć pozytywnie na pamięć i koncentrację i wspomagać wydolność fizyczną. Pamiętajmy jednak, że produkty takie nie mogą być zamiennikiem zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety.

 

Najczęściej zadawane pytania


Czym dokładnie jest multiwitamina?

Multiwitamina to suplement diety, który zawiera kombinację różnych witamin, minerałów i czasem innych składników odżywczych. Jest ona stworzona tak, by wspomóc organizm w dostarczaniu tych substancji, których może czasami brakować w codziennej diecie.

Dlaczego ktoś miałby brać multiwitaminę?

Multiwitaminę przyjmują osoby, które chcą uzupełnić swoją dietę w kluczowe witaminy i minerały, szczególnie gdy podejrzewają, że mogą mieć niedobory. Może to być szczególnie korzystne dla osób o specyficznych potrzebach żywieniowych, takich jak wegetarianie, seniorzy czy kobiety w ciąży.

Czy istnieją jakieś skutki uboczne przyjmowania multiwitaminy?

Większość ludzi toleruje multiwitaminę bez żadnych problemów, ale jak z każdym suplementem, mogą wystąpić skutki uboczne. Mogą to być lekkie dolegliwości żołądkowe, biegunka czy uczucie zmęczenia. W przypadku przedawkowania niektórych witamin mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne. Zawsze warto konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Czy każdy powinien przyjmować multiwitaminę?

Nie każdy potrzebuje suplementacji multiwitaminą. Dla wielu osób zróżnicowana i zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jednak w pewnych okolicznościach, takich jak ciąża, starość czy pewne diety, multiwitamina może być korzystna.

Jak wybrać odpowiednią multiwitaminę?

Przy wyborze multiwitatminy warto zwrócić uwagę na jej skład ? czy zawiera wszystkie potrzebne Ci witaminy i minerały oraz w jakich dawkach. Warto też wybierać produkty od renomowanych producentów i konsultować wybór z lekarzem lub dietetykiem.


Podobne artykuły:


Wersja do druku