Skóra po lecie może wykazywać różne oznaki zmian spowodowanych działaniem promieniowania UV, wiatru, soli morskiej i innych czynników atmosferycznych. Oto niektóre z typowych zmian, jakie mogą wystąpić na skórze po okresie letnim:

Skóra po lecie może wykazywać różne oznaki zmian spowodowanych działaniem promieniowania UV, wiatru, soli morskiej i innych czynników atmosferycznych. Oto niektóre z typowych zmian, jakie mogą wystąpić na skórze po okresie letnim:
-Przesuszenie: Długotrwałe wystawienie na słońce może prowadzić do utraty wilgoci z naskórka, co może sprawić, że skóra stanie się sucha, szorstka i napięta.
-Przebarwienia: Intensywne działanie promieni UV może wywołać nadprodukcję melaniny, co może prowadzić do powstania plam i przebarwień na skórze, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji.
-Trądzik i zaskórniki: Wzmożone wydzielanie sebum i zatykanie porów pod wpływem słońca i potu może sprzyjać pojawianiu się trądziku oraz zaskórników.
-Suchość i łuszczenie: Skóra może stawać się bardziej podatna na łuszczenie w wyniku przesuszenia. Martwe komórki naskórka mogą zalegać na powierzchni skóry, nadając jej matowy wygląd.
-Zmarszczki i utrata jędrności: Ekspozycja na promieniowanie UV może przyspieszać proces starzenia się skóry, prowadząc do powstawania zmarszczek, utraty elastyczności i jędrności.
-Rozszerzone naczynka krwionośne: Wystawienie na słońce może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co może skutkować pojawieniem się widocznych naczynek lub rumieniem na skórze.


Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja w lecie jest kluczowa dla przywrócenia skórze zdrowego wyglądu. Nawilżenie, stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, delikatne złuszczanie i stosowanie produktów przeciwstarzeniowych mogą pomóc w redukcji skutków działania czynników atmosferycznych na skórę. Jeśli jednak zauważasz poważne zmiany, takie jak przebarwienia czy utrata jędrności pomoże wizyta w salonie kosmetycznym.

Oto kilka najlepszych zabiegów kosmetycznych, które mogą pomóc w przywróceniu skórze zdrowego wyglądu po lecie:

- Zabiegi z kwasami: Zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych, hialuronowego czy retinolowych mogą pomóc w regeneracji skóry, poprawie jej kolorytu i redukcji drobnych zmarszczek.
-Mikrodermabrazja diamentowa: To jeden z zabiegów złuszczania naskórka za pomocą diamentowych głowic. Pomaga w poprawie tekstury skóry, redukcji przebarwień i drobnych zmarszczek.

-Terapia światłem LED: Terapia światłem LED wykorzystuje diody elektroluminescencyjne o różnych kolorach światła, które przenikają skórę na różne głębokości. Każdy kolor światła ma specyficzne właściwości i korzyści dla skóry. Na przykład:
• Czerwone światło: Stymuluje produkcję kolagenu, wspomaga regenerację skóry, redukcję zmarszczek i poprawę elastyczności.
• Niebieskie światło: Ma działanie antybakteryjne, co jest wykorzystywane w leczeniu trądziku poprzez eliminację bakterii odpowiedzialnych za stan zapalny.
• Zielone światło: Pomaga w redukcji przebarwień, wyrównaniu kolorytu skóry i poprawie cery trądzikowej.
- Masaż Kobido- który ma bardzo dobre działanie liftingujące oraz niwelujące napięcia mięśni (zmarszczki). Dzięki wykorzystaniu naturalnych olejków mocno odżywia skórę.


Karolina Łukaszewicz- Środek - Kosmetyczka Roku 2015 (salon kosmetyczny Gdańsk Osowa) wspomina o jednej ważnej zasadzie podczas wykonywania zabiegów na skórze zniszczonej słońcem "Gdy nasza skóra ma zaburzony płaszcz hydrolipidowy, jest podrażniona, sucha , a wszystkie kosmetyki ją podrażniają to podstawową zasadą jest odbudowa funkcji fizjologicznych skóry, a nie jej nadmierna stymulacja np. inwazyjnymi zabiegami medycyny estetycznej. Najpierw musimy odbudować płaszcz skóry, a dopiero później ją stymulować do pracy".


Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego skóra po lecie wymaga specjalnej troski?

Latem skóra jest narażona na intensywne działanie promieniowania UV, sól morską, chlor z basenów oraz pot, co może prowadzić do jej przesuszenia, podrażnień oraz uszkodzeń spowodowanych słońcem. Po lecie warto przywrócić jej zdrowy wygląd i zapewnić odpowiednią regenerację.

Jakie są kluczowe kroki w pielęgnacji skóry po lecie?

Ważne jest nawilżanie, złuszczanie oraz regeneracja. Nawilżanie pomaga przywrócić odpowiedni poziom hydratacji, złuszczanie usuwa martwe komórki skóry, a produkty regenerujące wspierają jej naturalne procesy naprawcze.

Jakie kosmetyki warto wprowadzić do pielęgnacji skóry po lecie?

Po lecie warto sięgnąć po bogate kremy nawilżające, maski regenerujące, olejki do ciała oraz preparaty z witaminą E i aloesem. Dla twarzy polecane są także serum z witaminą C, która pomaga w walce z przebarwieniami.

Czy złuszczanie jest ważne w pielęgnacji skóry po lecie?

Tak, regularne złuszczanie jest kluczowe, aby pozbyć się martwych komórek skóry i poprawić jej wygląd. Można używać peelingów mechanicznych lub chemicznych, ale ważne jest, aby wybrać produkt odpowiedni do swojego typu skóry i nie przesadzać z częstotliwością zabiegu.

Czy po lecie trzeba dalej używać kremów z filtrem UV?

Tak, promieniowanie UV działa na skórę przez cały rok, nie tylko latem. Warto kontynuować stosowanie kremów z filtrem UV, aby chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem się i ryzykiem powstania nowotworów skóry. Nawet jesienią i zimą, kiedy słońce jest mniej intensywne, promieniowanie UVA nadal dociera do naszej skóry.


Podobne artykuły:


Wersja do druku