Ochraniacze na piszczele to obowiązkowy element wyposażenia każdego początkującego, ale i doświadczonego sportowca. Podczas rozpoczynania przygody ze sportami walki, ale i wtedy, gdy jesteśmy profesjonalistami, zastosowanie takich ochraniaczy pozwala na uniknięcie kontuzji. Jak właściwie wybrać ochraniacze na piszczele?

Ochraniacze na piszczele a sporty walki

W wielu sportach walki niezbędne są ochraniacze na piszczele. Wynika to ze specyfiki sportów walki, takich jak MMA, K1, Muay Thai czy Kickboxing, gdzie ciosy zadaje się między innymi poprzez kopnięcia. Uderzenia wyprowadzane nogą potrafią być bardzo mocne. Łatwo zatem o kontuzję, uszkodzenie piszczela, ale i zrobienie krzywdy przeciwnikowi. Podczas treningów ochraniacze są zatem niezbędne.

Bezpieczeństwo na boisku – dlaczego warto założyć ochraniacze na piszczele?

Ochraniacze piszczeli powinny być nieodzownym elementem wyposażenia przede wszystkim osób początkujących. Pierwsze treningi szybko bowiem weryfikują dotychczasowe umiejętności, a właściwie ich brak. Dopiero poznajemy wybrane sztuki walki, uczymy się zadawania ciosów, prawidłowego wyprowadzania kopnięć. Zanim dojdziemy do wprawy, zapewne czeka nas wiele źle trafionych uderzeń. Łatwo zatem i o ból, i o kontuzję, która wykluczy z dalszych treningów.

Ochraniacze na piszczele – jakie modele wybrać dla swojego dziecka?

Ochraniacze na piszczele dla dzieci wybiera się w dużej mierze tak samo, jak w przypadku dorosłych. Liczy się typ ochraniacza, materiał, z którego jest wykonany, a także dopasowanie pod względem rozmiaru.

Należy również uwzględnić, jakie sporty walki będzie trenowało dziecko. Poza tym warto zadbać o to, by ochraniacze nie były zbyt ciężkie, nie krępowały ruchów, ale i spełniały swoją najważniejszą funkcję – zabezpieczającą.

Ochraniacze na piszczele – jakie materiały są najczęściej wykorzystywane w produkcji?

Ochraniacze na nogi wykorzystywane w sportach walki mogą być wykonane z różnych materiałów:

  • budżetowa opcja to ochraniacze na golenie elastyczne, materiałowe, wykonywane z bawełny bądź poliestru. Określane również mianem skarpet, ponieważ są wkładane przez stopę ku górze. Są lekkie, nie krępują ruchów i łatwo je utrzymać w czystości. Sprawdzają się przede wszystkim u dzieci, poza tym u kobiet i osób początkujących;

  • skóra syntetyczna – bazujące na niej ochraniacze zapewniają dobrą amortyzację, właściwe zabezpieczenie przed kontuzjami, poza tym dostępne są w przystępnych cenach. Są wytrzymałe i dobrze trzymają się na miejscu dzięki zapinaniu na rzepy. Sprawdzają się u osób średniozaawansowanych;

  • skóra naturalna – tak wykonane ochraniacze na piszczele mma oferują największą trwałość. Są niezwykle wytrzymałe, poza tym zakłada się je tak samo, jak te bazujące na skórze syntetycznej. Chętnie stawiają na nie profesjonaliści.

Dzięki ochraniaczom na piszczele można sobie zapewnić bezpieczny, przyjemny i efektywny trening sztuk walki. Korzystając z powyższych wskazówek zdecydowanie łatwiej wybrać odpowiedni model tego akcesorium treningowego. 


Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego ochraniacze na piszczele są ważne, i do jakich sportów są one niezbędne?

Ochraniacze na piszczele zapewniają ochronę tej wrażliwej części nogi przed uderzeniami i kontuzjami. Są one kluczowe w sportach, w których istnieje ryzyko uderzenia lub potknięcia, takich jak piłka nożna, hokej na trawie, boks, czy sporty walki.

Jakie są główne kryteria, którymi należy kierować się przy wyborze ochraniaczy na piszczele?

Przy wyborze ochraniaczy na piszczele warto zwrócić uwagę na ich rozmiar, kształt, materiał i sposób mocowania. Powinny one dobrze przylegać do nogi, ale nie uciskać jej. Ważne jest również, aby były wykonane z wytrzymałego materiału, który zapewni optymalną ochronę, oraz żeby miały odpowiedni system mocowania, zapewniający stabilność.

Czy istnieją różne rodzaje ochraniaczy na piszczele dla różnych sportów?

Tak, różne sporty mogą wymagać różnych rodzajów ochraniaczy na piszczele. Na przykład, ochraniacze używane w piłce nożnej mogą być lżejsze i bardziej elastyczne, podczas gdy te używane w sportach walki mogą zapewniać dodatkową ochronę stawów skokowych.

Jak dbać o ochraniacze na piszczele, żeby służyły jak najdłużej?

Aby przedłużyć żywotność ochraniaczy na piszczele, należy je regularnie czyścić zgodnie z instrukcjami producenta, unikając jednocześnie stosowania ostrych środków chemicznych, które mogą je uszkodzić. Powinny być przechowywane w suchym i dobrze wentylowanym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, które może osłabić materiał.

Jak upewnić się, że ochraniacze na piszczele są odpowiedniego rozmiaru?

Aby dobrze dobrać rozmiar ochraniaczy, warto zmierzyć długość od kostki do kolana i porównać ją z tabelą rozmiarów dostarczoną przez producenta. Można też poprosić o pomoc sprzedawcę specjalizującego się w sprzęcie sportowym, który może pomóc w przymiarce. Ważne jest, aby ochraniacze nie były ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne, a ich górna krawędź nie krępowała ruchu kolana.


Podobne artykuły:


Wersja do druku