Wypicie świeżo wyciskanego soku jest tak samo zdrowie jak zjedzenie całego owocu. Muszą być spełnione tylko dwa warunki. Taki sok powinien powstać w odpowiedni sposób i nie może zawierać dodatkowych substancji. Jak wybrać najlepszy sok wyciskany i dlaczego warto go pić codziennie? Nie zawsze mamy ochotę na jedzenie cytrusów. Czasem wolimy wypić przyrządzony z nich sok. Oczywiście możemy przygotować go samodzielnie, ponieważ jest to bardzo proste. Aby jednak uzyskać pożądaną ilość płynu, musielibyśmy zużyć naprawdę sporo owoców. Pewnie też nie chciałoby nam się powtarzać tej czynności codziennie. Na szczęście w dobrych delikatesach ze zdrową żywnością oraz bezpośrednio u producentów, możemy kupić soki świeżo wyciskane. Jak one powstają?

Jak wytwarza się soki świeżo wyciskane?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że popularne napoje na sklepowych półkach nie powstały bezpośrednio z całych owoców. Najczęściej produkuje się je z wytłoczyn lub koncentratów. Pół biedy, jeżeli nie zawierają dodatkowego cukru czy ulepszaczy.

Nieco mniej znanym faktem jest to, że tak naprawdę niewielu producentów w Polsce posiada prawdziwe, przemysłowe wyciskarki do owoców, dzięki czemu może oferować naturalne soki świeżo wyciskane.

Owoce są najpierw selekcjonowane, myte, a następnie umieszczane w wyciskarce, która wydobywa z nich to, co najlepsze. Aby nie zniszczyć witamin i minerałów, sok jest następnie delikatnie filtrowany oraz poddawany pasteryzacji przy użyciu niskiej temperatury. Gdyby poddano go tradycyjnej obróbce z wysoką temperaturą, cenne składniki odżywcze uległyby degradacji.

Powstałe w ten sposób soki świeżo wyciskane należy przechowywać w chłodnym miejscu i wypić w krótkim czasie od otwarcia.

Dlaczego warto pić soki wyciskane?

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają spożywanie pięciu porcji warzyw oraz owoców dziennie. Pomaga to w zachowaniu prawidłowego działania organizmu, zdrowia oraz w utrzymaniu zgrabnej sylwetki. Jak już wiemy, soki świeżo wyciskane, zawierają niemal tyle samo witamin i minerałów, co cały owoc. Świeżo wyciskany sok może więc stanowić jedną lub dwie z tych zalecanych porcji. Cytrusy zawierają całe bogactwo witamin, w szczególności witaminę C, która jest niezbędna do wielu procesów zachodzących w organizmie. Pomaga m.in. w funkcjonowaniu układu odpornościowego, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, wzmacnia zęby i kości, opóźnia fotostarzenie się skóry.

Jak często pić świeżo wyciskane soki?

Soki z wyciśniętych cytrusów doskonale gaszą pragnienie. Aby nasz organizm sprawnie działał, musi być w odpowiednim stopniu nawodniony. Wiele problemów zdrowotnych, np. związanych z trawieniem, bólami głowy czy suchością i przedwczesnym starzeniem się skóry, bierze się częściowo z niedoboru wody w organizmie. Zalecana dzienna dawka płynów to ok. dwa litry. Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego jeszcze warto pić soki wyciskane, to uzupełnianie płynów jest kolejnym powodem.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://naszatlocznia.pl/k/soki-wyciskane/


Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego warto pić soki świeżo wyciskane?

Soki świeżo wyciskane są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które są ważne dla naszego zdrowia. Dzięki temu, że są w postaci płynnej, składniki odżywcze są łatwo przyswajalne przez organizm. Są też doskonałym sposobem na zwiększenie spożycia owoców i warzyw.

Czy soki świeżo wyciskane są zdrowsze od tych kupnych?

Zazwyczaj tak. Soki świeżo wyciskane nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników ani dodatkowych cukrów, które często występują w sokach kupnych. Są też zazwyczaj bardziej sycące i mają więcej błonnika.

Czy soki świeżo wyciskane mogą zastąpić posiłek?

Soki mogą być wartościowym uzupełnieniem diety, ale nie powinny zastępować zbilansowanych posiłków. Nie zawierają one wszystkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak białko czy tłuszcze, a także mogą być ubogie w błonnik, zwłaszcza jeśli są przygotowywane w wyciskarce, a nie blenderze.

Jakie owoce i warzywa są najlepsze do wyciskania soków?

Do wyciskania soków nadają się niemal wszystkie owoce i warzywa. Szczególnie popularne są jabłka, pomarańcze, marchew, buraki, szpinak czy seler naciowy. Ważne jest, aby eksperymentować z różnymi kombinacjami i wybierać różnorodne składniki, aby dostarczyć organizmowi różnych składników odżywczych.

Czy soki świeżo wyciskane pomagają w odchudzaniu?

Soki mogą być elementem zdrowej diety wspomagającej odchudzanie, ale nie są magicznym rozwiązaniem. Mogą pomóc zwiększyć spożycie owoców i warzyw, dostarczyć organizmowi ważnych składników odżywczych i pomóc w nawodnieniu. Jednak, aby schudnąć, ważna jest zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Pamiętaj także, że soki mogą zawierać sporo cukru naturalnie występującego w owocach, co też warto wziąć pod uwagę.


Podobne artykuły:


Wersja do druku