Wiele osób zmaga się z chorobami układu moczowego. Trzeba pamiętać jak ważna jest szybka diagnostyka, gdyż dzięki temu leczenie może być naprawdę skuteczne. W wielu przypadkach lekarz może zalecić badanie cystoskopii. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej.

Czym jest cystoskopia?

Cystoskopia jest badaniem układu moczowego. Jest to badanie urologiczne, które pozwala ocenić stan całego pęcherza, jak i cewki moczowej. Może być ono nieprzyjemne, gdyż do cewki moczowej wprowadza się cystoskop. Jest wiele wskazań do przeprowadzenia tego badania. Jest to choćby podejrzenie nowotworu pęcherza moczowego, kamicy pęcherza moczowego czy guza pęcherza moczowego. Badanie wykonuje urolog. Przed badaniem umieszcza specjalny żel w cewce moczowej, znieczula on, ale też ułatwia poślizg. Następnie lekarz dezynfekuje ujście cewki moczowej i wprowadza w nią cystoskop. Dla jeszcze lepszego zobrazowania stanu pęcherza zostaje on wypełniony wodą bądź roztworem soli fizjologicznej. Jeżeli lekarz zauważy podejrzane zmiany, to może pobrać wycinki do badania histopatologicznego, przy czym odbywa się to w znieczuleniu. 

Jak przygotować się do cystoskopii? 

Warto wiedzieć, że cystoskopia w Warszawie jest coraz częściej przeprowadzana z powodu wzrostu chorób układu moczowego. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet usunięcie pęcherza moczowego. Cystoskopia nie wymaga specjalnych przygotowań. Jeżeli dochodzi do nawracających infekcji dróg moczowych, to lekarz wcześniej może przeprowadzić terapię przeciwbakteryjną. Dodatkowo pacjent musi być na czczo. Przed samym badaniem niezbędne jest oddanie moczu. Oczywiście mogą pojawić się powikłania, przy czym najczęściej szybko ustają. 

Zalecenia po cystoskopii

Trzeba jeszcze wiedzieć, że zabieg można przeprowadzić zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym. W przypadku tej drugiej opcji jest to chirurgia jednego dnia, co oznacza, że pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do domu. Po cystoskopii trzeba zwiększyć podaż płynów. Ewentualne dalsze zalecenia przedstawi Wam lekarz. Po badaniu może pojawić się krew w moczu, jednak nie powinno to trwać dłużej niż kilka dni. W niektórych przypadkach może dojść do zakażenia dróg moczowych. Wtedy konieczna jest farmakoterapia. Jeżeli pojawi się silny ból bądź gorączka, a objawy się nasilają, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.       


Najczęściej zadawane pytania


Czym jest cystoskopia?

Cystoskopia to procedura medyczna, która umożliwia lekarzowi obejrzenie wnętrza pęcherza moczowego i cewki moczowej. Jest to zazwyczaj wykonywane przy użyciu cienkiego instrumentu o nazwie cystoskop, który jest wprowadzany do cewki moczowej.

Kiedy jest wykonywana cystoskopia?

Cystoskopia może być zalecana w różnych sytuacjach. Lekarz może zalecić ten zabieg w celu zdiagnozowania przyczyny objawów, takich jak krew w moczu, częste oddawanie moczu, ból podczas oddawania moczu lub problemy z opróżnianiem pęcherza. Może to również być użyte do monitorowania stanu zdrowia osób z chorobami pęcherza.

Czy cystoskopia jest bolesna?

Przed procedurą stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne, co powinno zminimalizować ból. Mogą wystąpić pewne niewielkie dolegliwości lub dyskomfort podczas procedury, a po jej zakończeniu pacjenci mogą doświadczyć lekkiego pieczenia podczas oddawania moczu.

Jakie są potencjalne ryzyka lub powikłania po cystoskopii?

Chociaż cystoskopia jest zazwyczaj bezpieczna, jak każda procedura medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem. Możliwe powikłania mogą obejmować infekcje dróg moczowych, krwawienie, ból, naruszenie ściany pęcherza lub reakcje na znieczulenie.

Czy istnieją alternatywne metody diagnozowania problemów z pęcherzem?

Istnieją inne metody diagnozowania problemów z pęcherzem, takie jak badania moczu, ultrasonografia czy tomografia komputerowa. Wybór metody zależy od objawów pacjenta, stanu zdrowia i specyfiki problemu. Cystoskopia jest jednym z najdokładniejszych sposobów diagnozowania problemów z pęcherzem, ponieważ pozwala bezpośrednio na obejrzenie wnętrza pęcherza.


Podobne artykuły:


Wersja do druku