Zabieg usunięcia zaćmy to najczęściej wykonywana operacja okulistyczna w Polsce i na całym świecie. Na powszechność tegoż schorzenia w dużej mierze wpływ ma wiek społeczeństwa, gdyż zaćma nabyta w większości dotyczy osób po 60. roku życia. Szacuje się, że nawet 60% osób, które osiągają ten wiek, może odczuwać objawy zaćmy, a przy tym kwalifikować się do zabiegu. Dlatego terminy usunięcia zaćmy mogą niemile zaskoczyć pacjentów z Polski, dla których alternatywą może okazać się operacja za granicą. Wyjaśniamy, czy warto wyjechać na zabieg usunięcia zaćmy do innego kraju i jak przebiega taka operacja.

Zaćma – dlaczego muszę tak długo czekać na operację?

Duża liczba osób, u których diagnozowana jest zaćma, to nie jedyny powód, dlaczego terminy na wykonanie zabiegu usunięcia zamglonej soczewki w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia są tak odległe. Choć sam zabieg trwa nie dłużej niż 30 minut, często na swój termin operacji trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Powodów długiego oczekiwania na zabieg jest kilka, a wśród nich trudności z dostępnością lekarzy specjalistów, opóźnienia związane z pandemią COVID-19 oraz wysoki koszt operacji, który sprawia, że na zabieg refundowany przez NFZ przysługują limity.

Jak przyśpieszyć czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy

Okuliści, którzy każdego dnia diagnozują zaćmę, alarmują, że schorzenia nie wolno bagatelizować, gdyż nieleczona katarakta może przyczynić się do powstania jaskry, a nawet być przyczyną całkowitej utraty wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby szybko uzyskać pomoc i poddać się operacji.

Niewiele osób wie, że w ramach umowy transgranicznej pacjenci z Polski, którzy posiadają ubezpieczenie zdrowotne, mogą nie tylko zapisać się na operację usunięcia zaćmy, ale również skorzystać z jej refundacji.

Gdzie zapisać się na zabieg usunięcia zaćmy za granicą?

Wysoką jakością usług oraz wyspecjalizowaną kadrą medyczną (również tą mówiącą w języku polskim) w dziedzinie okulistyki mogą pochwalić się nasi południowi sąsiedzi. To właśnie do Czech najczęściej wybierają się Polacy, aby móc skorzystać z dogodnych terminów na operację usunięcia zamglonej soczewki.

Jeśli chcesz, aby operacja zaćmy była refundowana, konieczne będzie uzyskanie skierowania na zabieg.

Rekomendowana klinika okulistyczna – Tesin Medic Clinic

Jedną z klinik okulistycznych, które od lat cieszą się zaufaniem Polaków, jest polska placówka Tesin Medic Clinic, która znajduje się w Czeskim Cieszynie, tuż przy granicy z Polską. Zabieg usunięcia zaćmy nie wymaga hospitalizacji, jest mało inwazyjny i bezbolesny, przez co pacjenci po krótkim odpoczynku i zapoznaniu z zaleceniami mogą udać się do domu. Ważne, aby do kliniki przybyć z opiekunem, gdyż po zabiegu niemożliwe jest prowadzenie samochodu.

Operacja usunięcia zaćmy za granicą to świetna alternatywa dla leczenia w Polsce, gdzie na zabieg refundowany przez NFZ trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Aby poznać szczegóły leczenia zaćmy za granicą, zachęcamy do kontaktu z popularną kliniką okulistyczną w Czeskim Cieszynie – Tesin Medic Clinic – https://www.tesinmc.pl/.


Najczęściej zadawane pytania


Czym jest zaćma?

Zaćma to schorzenie oka, które polega na stopniowym zamgleniu soczewki oka, prowadząc do pogorszenia widzenia. Choć najczęściej jest związana z procesem starzenia, może też występować u młodszych osób lub być wynikiem urazu oka.

Jakie są opcje leczenia zaćmy?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, podczas którego uszkodzoną soczewkę zastępuje się sztuczną, co pozwala przywrócić normalne widzenie.

Czy warto zdecydować się na operację zaćmy w Polsce?

Polskie kliniki okulistyczne są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, a polscy okuliści są uznawani za specjalistów o wysokim poziomie kompetencji. Wiele osób decyduje się na operację zaćmy w Polsce i jest zadowolonych z wyników.

Dlaczego niektóre osoby decydują się na operację zaćmy za granicą?

Wyjazd na operację zaćmy za granicę może mieć kilka powodów. Niektórzy pacjenci mogą szukać specjalistycznego lub eksperymentalnego leczenia, które nie jest dostępne w ich kraju. Inni mogą być zainteresowani krótszymi listami oczekujących lub uważają, że opieka medyczna jest lepsza w innych krajach.

Jakie są potencjalne ryzyka związane z operacją zaćmy za granicą?

Podczas decyzji o operacji zaćmy za granicą, ważne jest zrozumienie potencjalnych ryzyk. Te mogą obejmować komunikację z lekarzami, standardy opieki zdrowotnej, koszty podróży, a także ewentualne problemy z pobytem za granicą podczas rekonwalescencji. Każdy powinien indywidualnie rozważyć te czynniki przed podjęciem decyzji.


Podobne artykuły:


Wersja do druku