W rodzinie, jak w każdej społeczności występują niekiedy problemy, które ciężko rozwiązać. Od komfortowej sytuacji rodzinnej uzależnione jest właściwe funkcjonowanie człowieka. Rodzina powinna być przestrzenią, w której czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Nawet najbardziej złożone problemy rodzinne są możliwe do rozwiązania dzięki terapii rodzinnej. Na czym polega psychoterapia rodzin? Kiedy terapia rodzinna będzie dobrą decyzją? Chętnie odpowiemy na te pytania. 

 

Na czym polega psychoterapia rodzin? 

Psychoterapia rodzin to forma pomocy psychologicznej dla członków rodziny. Terapia rodzinna jest nieoceniona wówczas, gdy członkowie rodziny nie są w stanie utrzymać zdrowych relacji. Powodów podjęcia się terapii może być wiele. Terapia rodzin to szereg spotkań, mających na celu wyłonienie podłoża problemów, konfliktów. Prawidłowa diagnoza, a więc sprawdzenie skąd wynikają trudności członków rodziny, jest kluczowa dla właściwej terapii rodzin. Psychoterapia rodzinna ma na celu pomóc rozwiązać istniejący problem podczas cyklu spotkań z wykwalifikowanym specjalistą. W terapii biorą udział często całe rodziny - rodzice, dzieci, dziadkowie. Każdy członek rodziny musi mieć możliwość wskazania swojego punktu widzenia. Na spotkaniach terapeutycznych panuje atmosfera zrozumienia i empatii, dzięki czemu możliwe jest dotarcie do sedna problemu i uporanie się z nim na dobre. 

Terapia rodzinna - kiedy warto sięgnąć po pomoc? 

Behawioralna terapia rodzinna będzie uzasadniona w sytuacji, gdy jeden lub wielu członków rodziny charakteryzują zaburzenia zachowania. Mogą być to problemy takie jak: zaburzenia odżywiania, zachowania opozycyjno-buntownicze, uzależnienia, depresja, zaburzenia osobowości czy nerwice. Wszystkie te sytuacje to dobre przesłanki by sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Psychoanalityczna terapia rodzinna sprawdzi się również w przypadku problemów natury emocjonalnej, które często dotyczą dzieci i młodzieży. Spotkania terapeutyczne przyniosą pozytywny skutek podczas rodzinnych konfliktów. Sprawdzą się również gdy członków rodziny dotknie śmierć bliskiej osoby. Psycholog rodzinny pomoże przejść przez trudny okres żałoby. W spotkaniach rodzinnych szczególnie ważna jest szczerość. Na terapię rodzin decyduje się coraz więcej osób, co świadczy o jej dużej skuteczności.

Decydując się na sesje terapeutyczne warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Terapia będzie przynosić satysfakcjonujące rezultaty, tylko wtedy gdy członkowie rodziny zaufają terapeucie. Relacje rodzinne są bardzo istotne, dlatego należy reagować dopóki nie jest na to za późno. 

 

 

 

 

 

 

Najczęściej zadawane pytania


Kiedy w rodzinie potrzebna jest psychoterapia?

Psychoterapia może być pomocna dla rodzin w wielu sytuacjach, gdy członkowie rodziny borykają się z problemami emocjonalnymi lub relacyjnymi. Oto kilka przykładów, kiedy psychoterapia może okazać się potrzebna: 1. Konflikty rodzinne: Kiedy w rodzinie pojawiają się napięcia i konflikty, psychoterapia może pomóc w ułatwieniu dialogu i znalezieniu sposobów na lepsze porozumienie. 2. Problemy wychowawcze: Kiedy rodzice mają trudności w wychowywaniu dzieci, psychoterapia może pomóc w znalezieniu skuteczniejszych sposobów komunikacji z dziećmi oraz w radzeniu sobie z trudnymi zachowaniami. 3. Choroby psychiczne: Kiedy w rodzinie pojawiają się problemy związane z chorobami psychicznymi (np. depresja, lęki, uzależnienia), psychoterapia może pomóc zarówno osobom cierpiącym na te choroby, jak i członkom rodziny, którzy chcą pomóc w radzeniu sobie z chorobą. 4. Trauma: Kiedy w rodzinie występują problemy związane z traumatycznymi wydarzeniami (np. śmierć bliskiej osoby, przemoc domowa), psychoterapia może pomóc w procesie zdrowienia i poradzeniu sobie z trudnymi emocjami. 5. Problemy związane z rozwojem: Kiedy w rodzinie pojawiają się trudności związane z rozwojem (np. kryzys wieku średniego, problemy związane z dorastaniem dzieci), psychoterapia może pomóc w zrozumieniu i akceptacji zmian, które zachodzą w rodzinie. W każdej z tych sytuacji psychoterapia może pomóc w poprawie relacji i komunikacji w rodzinie, a także w lepszym radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi i psychologicznymi.

Jak wygląda rodzinna psychoterapia?

Rodzinna psychoterapia to forma terapii, która skupia się na pracy z całą rodziną, a nie tylko z jednym jej członkiem. W trakcie sesji terapeutycznych członkowie rodziny spotykają się razem z terapeutą, aby wspólnie omówić swoje problemy i znaleźć sposoby na ich rozwiązanie.

Jak długo trwa rodzinna psychoterapia?

Rodzinna psychoterapia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od potrzeb i celów rodziny. Ważne jest, aby każdy członek rodziny czuł się swobodnie i miał szansę wyrażania swoich opinii i uczuć w trakcie terapii.

Wybór odpowiedniego psychoterapeuty dla rodziny to ważna decyzja, która może mieć istotny wpływ na skuteczność terapii. Znajdź terapeutę z odpowiednim doświadczeniem: Szukaj terapeuty, który ma doświadczenie w pracy z rodzinami, które mają problemy podobne do Twoich. Możesz zacząć od poszukiwań w internecie, przeglądając profile terapeutów na stronach internetowych lub specjalistycznych platformach, takich jak terapia.pl czy znanylekarz.pl. Skorzystaj z rekomendacji: Jeśli znasz kogoś, kto korzystał z usług psychoterapeuty i jest zadowolony z efektów terapii, możesz poprosić o rekomendację. Warto też zapytać o radę u lekarza rodzinnego, pediatry lub specjalisty od zdrowia psychicznego. Upewnij się, że terapeuta jest licencjonowany: Pracujący jako psychoterapeuci muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty. Sprawdź, czy terapeuta, którego rozważasz, posiada odpowiednie kwalifikacje i jest licencjonowany. Zwróć uwagę na podejście terapeuty: Ważne jest, aby terapeuta, którego wybierasz, stosował podejście terapeutyczne, które jest dla Ciebie i Twojej rodziny odpowiednie. Na przykład, jeśli szukasz terapii krótkoterminowej, nie wybieraj terapeuty, który skupia się głównie na długoterminowej terapii. Sprawdź, czy jest dobrym słuchaczem: Ważne jest, aby terapeuta słuchał i rozumiał problemy Twojej rodziny oraz odpowiadał na Wasze potrzeby. Warto również pamiętać, że dobry terapeuta to nie tylko specjalista w swojej dziedzinie, ale też osoba, z którą czujesz się swobodnie i z którą jesteś w stanie nawiązać zaufanie. Dlatego warto umówić się na konsultację przed rozpoczęciem terapii, aby poznać terapeutę osobiście i zdecydować, czy jest to właściwy wybór dla Twojej rodziny.

Czy warto zgłosić się na psychoterapię w przypadku problemów małżeńskich?

Tak, warto zgłosić się na psychoterapię w przypadku problemów małżeńskich. Problemy te mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie psychiczne, a także na relacje z partnerem i rodziną. Psychoterapia może pomóc małżonkom w rozwiązaniu konfliktów, poprawie komunikacji i zrozumieniu siebie nawzajem

Czy psychoterapia sprawdzi się w przypadku konfliktu z rodzicami?

Tak, psychoterapia może pomóc w przypadku konfliktu z rodzicami. Często konflikty z rodzicami wynikają z różnic w perspektywach, wartościach czy sposobie wyrażania emocji. Terapia może pomóc w lepszym zrozumieniu własnych potrzeb i emocji oraz w nauce nowych umiejętności komunikacyjnych, które umożliwią rozwiązanie konfliktów z rodzicami.


Podobne artykuły:


Wersja do druku