Przebarwienia na zębach to nieestetyczne zmiany, które niestety mają niebagatelny wpływ na wygląd zębów i twarzy. W końcu zęby, a ściślej mówiąc zdrowy, biały i piękny uśmiech, to niewątpliwie nasza wizytówka. Często, mimo regularnej higieny i dbałości o jamę ustną, nie jesteśmy w stanie uzyskać pożądanego, jasnego koloru zębów właśnie z powodu uciążliwych przebarwień. Jak sobie z tym poradzić? Co ma największy wpływ na kolor zębów i skąd piorą się przebarwienia? Czego należy unikać, aby cieszyć się pięknym i jasnym uśmiechem? Sprawdzamy!


Przepalony kolor żółty

Lista produktów, która może wpływać negatywnie na biel zębów, jest dość długa. Niekwestionowanym numerem jeden na niej są papierosy. Ze względu na zawarte w nich substancje – zęby z czasem po prostu żółkną i nawet zabiegi przywracające im dawną biel nie będą skuteczne, jeśli po prostu… nie rzucimy palenia. Oprócz tego na powstawanie przebarwień na zębach niebagatelny wpływ ma to, co spożywamy i pijemy, a konkretniej barwniki zawarte w pokarmach, które z czasem mogą prowadzić do zmiany ich koloru. Oczywiście zmiany nie zachodzą z dnia na dzień, ale niewłaściwa dieta połączona z zaniedbywaniem higieny jamy ustnej może sprawić, że zęby nie będą tak białe, jakbyśmy tego chcieli. Poniższy przegląd produktów pomoże ustalić, których napojów i pokarmów nie należy nadużywać, żeby zachować piękny uśmiech.

Napoje w multikolorze

Rozpoczynając od najbardziej oczywistych, generalnie najgorszym z możliwych rodzajów napojów, które spożywamy, są te słodkie z dużą ilością sztucznych barwników, które w szczególności agresywnie działają na szkliwo. Nie dość, że zawarty w nich cukier jest super pożywką dla bakterii, to jeszcze przetwarzają go one w kwas, obniżając poziom pH w ustach i prowadząc do demineralizacji szkliwa, co ułatwia barwienie zębów. Niezbyt dobre dla zębów są również najpopularniejsze napoje gorące, czyli kawa i herbata. Można ograniczyć ich spożycie, choć innym sposobem może być także dodanie do kawy mleka, które częściowo zneutralizuje barwniki. Natomiast jeśli chodzi o herbatę, to za najbardziej barwiącą uznaje się tę czerwoną, a najbezpieczniejsza jest czarna. Sprzymierzeńcami śnieżnobiałego uśmiechu nie są również alkohole. Jako wroga numer jeden wskazuje się czerwone wino. Zwykle ma ono kwaśny odczyn, a gdy dodamy do tego jeszcze barwniki, to droga do przebarwień jest szeroko otwarta. Oczywiście żaden napój spożywczy nie doprowadzi od razu do utraty białego uśmiechu, ale ich nadużywanie w dłuższym czasie może się do tego zdecydowanie przyczynić. Najbezpieczniejszym napojem dla zębów jest woda. Nie powoduje przebarwień, a do tego pobudza wydzielanie śliny, która wyrównuje pH w ustach i sprawia, że kwasy uszkadzające szkliwo są po prostu neutralizowane. mówi dr. Romana Markiewicz-Piotrowska z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Warto jednak pamiętać, że nie tylko napoje mogą mieć zły wpływ na wygląd zębów, lecz również niektóre pokarmy.

Słodki smak koloru

Tu prym wiodą w szczególności produkty kwaśne i sztuczne, a w zdecydowanej czołówce są słodycze. Zasada działania jest taka sama, jak w przypadku słodkich napojów. Cukry są przetwarzane za sprawą bakterii w kwasy, a te osłabiają szkliwo zębów i pozwalają barwnikom wnikać w jego głąb. Jako szczególnie niebezpieczne dla białego uśmiechu wskazuje się barwione słodycze, takie jak lizaki, landrynki czy żelki. Białym zębom nie sprzyjają również wspomniane już kwaśne potrawy, gdyż osłabiają szkliwo i sprawiają, że jest ono bardziej podatne na przebarwienia. Spożywając je, nie powinno się łączyć ich z pokarmami posiadającymi intensywne naturalne barwniki. Choć nie są one aż tak agresywne, jak te chemiczne, to też potrafią przyczynić się do przebarwienia zębów. Są to m.in. buraki, jeżyny jagody, maliny oraz wiśnie. Jednak barwniki zawarte w nich bardzo szybko mogą być zmyte z zębów i nie stanowią w rezultacie większego problemu.

Powrót do jasności

Jeśli przebarwienia na zębach, mimo wszelkich starań nie ustępują, warto wybrać się na konsultacje do gabinetu stomatologicznego. Zalecenia lekarza, ograniczenie produktów mających wpływ na powstawanie przebarwień oraz dbałość o higienę pozwoli na rozjaśnienie uśmiechu i powrót do satysfakcjonującego, estetycznego koloru zębów.


 


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są przyczyny żółknięcia zębów?

Istnieje wiele przyczyn żółknięcia zębów. Oto kilka z nich: Nadmierne spożycie kawy, herbaty, czerwonego wina, papierosów, alkoholu i innych produktów barwiących. Zaniedbania higieny jamy ustnej, co prowadzi do nagromadzenia płytki nazębnej, a w konsekwencji do przebarwień zębów. Czynniki genetyczne - niektóre osoby mogą mieć naturalnie żółte lub szare zęby. Choroby i leki - choroby takie jak żółtaczka, choroba Addisona, a także stosowanie niektórych leków, takich jak antybiotyki, antyhistaminyki, chemioterapia i leki przeciwdepresyjne, mogą powodować żółknięcie zębów. Starzenie się - z biegiem czasu zęby tracą swoją biel. Uszkodzenia mechaniczne - np. uderzenia, złamania, ubytki, które mogą powodować przebarwienia i żółknięcie zębów. Nadmierna fluorozacja - nadmiar fluoru może prowadzić do przebarwień szkliwa i żółknięcia zębów. Niewłaściwie dobrane wypełnienia dentystyczne - wypełnienia wykonane z materiałów takich jak amalgamat czy kompozyty mogą po pewnym czasie ulegać przebarwieniom.

Czy pasty wybielające są skuteczne?

Pasty do zębów wybielające mogą być skuteczne w redukcji powierzchniowych przebarwień zębów, takich jak te wynikające z nadmiernej konsumpcji kawy, herbaty, czerwonego wina, papierosów i innych produktów barwiących. Niektóre pasty wybielające zawierają składniki, takie jak nadtlenek wodoru, węglan wapnia, krzemiany, sole fosforanowe, enzymy i polimery, które mogą pomóc w usuwaniu plam i przebarwień ze szkliwa. Jednakże, pasty wybielające nie są w stanie wyleczyć głębszych przebarwień związanych z chorobami lub wadami genetycznymi, a także nie są w stanie zmienić koloru wypełnień, mostków lub koron dentystycznych. W takich przypadkach zalecane jest wykonanie zabiegu wybielania zębów u stomatologa. Ponadto, należy pamiętać, że niektóre pasty wybielające mogą być szkodliwe dla szkliwa, jeśli są używane zbyt często lub przez zbyt długi czas. Dlatego ważne jest, aby stosować pasty wybielające z umiarem, zgodnie z zaleceniami producenta lub zaleceniami dentysty, aby uniknąć uszkodzenia szkliwa i innych problemów z zębami.

Czy wybielanie zębów u dentysty jest skuteczne?

Tak, wybielanie zębów u dentysty może być bardzo skuteczne w redukcji przebarwień zębów i poprawie ich wyglądu. W zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zębów, stomatolog może zastosować różne metody wybielania, takie jak wybielanie w gabinecie, wybielanie nakładkowe lub połączenie obu metod. Wybielanie zębów w gabinecie jest najskuteczniejszą metodą, ponieważ w trakcie zabiegu można stosować bardziej skuteczne środki wybielające o większej mocy niż te, które są dostępne w sprzedaży detalicznej. W trakcie wybielania zębów w gabinecie stomatolog stosuje specjalne żele lub roztwory wybielające, które są naświetlane światłem lub laserm, aby uzyskać szybsze i bardziej spektakularne efekty. Wybielanie nakładkowe polega na noszeniu przez pacjenta nakładki z żelem wybielającym przez określony czas każdego dnia przez kilka tygodni. Ta metoda jest mniej intensywna niż wybielanie w gabinecie, ale nadal jest skuteczna w usuwaniu powierzchniowych przebarwień. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wybielaniu zębów skonsultować się z dentystą, który oceni stan zębów i określi, która metoda wybielania jest najlepsza dla danego pacjenta. Ponadto, należy pamiętać, że wybielanie zębów nie jest dla każdego i nie powinno być stosowane jako metoda leczenia lub przeciwdziałania chorobom zębów, a jedynie jako zabieg kosmetyczny.

Czy można uniknąć żółknięcia zębów?

Tak, można podjąć wiele działań, aby uniknąć lub ograniczyć żółknięcie zębów. Oto kilka sposobów, jak dbać o zdrowe, białe zęby: 1. Utrzymywanie dobrej higieny jamy ustnej poprzez regularne mycie zębów, nitkowanie i płukanie jamy ustnej. 2.Ograniczenie spożywania produktów, które powodują przebarwienia, takich jak kawa, herbata, czerwone wino, napoje gazowane, a także palenie papierosów. 3. Spożywanie zdrowych produktów, takich jak warzywa i owoce bogate w witaminy i minerały. 4. Unikanie picia napojów przez słomki, co pomaga zmniejszyć kontakt z zębami. 5. Regularne wizyty u dentysty w celu przeprowadzenia profesjonalnego czyszczenia zębów i oceny stanu jamy ustnej. 6. Używanie past do zębów z fluorem, które pomagają wzmocnić szkliwo i chronią przed próchnicą. 7. Unikanie nadmiernego stosowania past do zębów wybielających, które mogą uszkodzić szkliwo i spowodować przyspieszone żółknięcie zębów. Przestrzeganie tych zasad może pomóc w utrzymaniu białych i zdrowych zębów na dłuższą metę.

Jak często należy kontrolować stan zębów u dentysty?

Zaleca się, aby osoby dorosłe odwiedzały dentystę co najmniej raz na pół roku, nawet jeśli nie mają żadnych objawów lub problemów z zębami. Jednakże, dla niektórych osób może być konieczne częstsze kontrolowanie stanu zębów, np. co trzy lub cztery miesiące. Częstotliwość wizyt kontrolnych zależy od wielu czynników, w tym od stanu ogólnego zdrowia jamy ustnej, ryzyka chorób jamy ustnej, obecności chorób lub stanów chorobowych, takich jak cukrzyca, a także od stylu życia, takiego jak dieta i palenie tytoniu. Dlatego najlepiej skonsultować się z dentystą, który może zalecić odpowiednią częstotliwość wizyt kontrolnych w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia jamy ustnej. Regularne wizyty kontrolne u dentysty pomagają wczesnej diagnozie problemów z zębami oraz w ich zapobieganiu, co z kolei prowadzi do lepszego ogólnego zdrowia jamy ustnej.


Podobne artykuły:


Wersja do druku