Ilość oszustw poprzez portale randkowe jest bardzo duża. Wiele osób nawet nie zdaje sobie do końca sprawy, jak wielu, wyszukanym manipulacjom może paść na takich platformach. Czasem nie zyskuje się zbyt wiele również przy ogromnej ostrożności, bo oszuści działają z ogromną wprawą i finezją. Na początku starają się oni zdobyć zaufanie swojej ofiary, gdy to się powiedzie, co często poprzedzone jest deklaracją miłości, proszą o pomoc finansową lub intymne zdjęcia swojej ofiary, które później będą mogli wykorzystać do szantażowania jej.
Metody działania oszustów się zmieniają, są udoskonalane, a ponadto są to osoby tak pomysłowe i przekonujące, że często bardzo ciężko stwierdzić, czy osoba, z którą rozmawia się poprzez portal randkowy istotnie szuka miłości, czy jednak chce jedynie oszukać. Można jednak spotkać się z pewnymi typowymi oznakami, które będą wskazywały, że mamy do czynienia właśnie z oszustem.
 
 1. Pierwszym znakiem ostrzegawczym jest to, że osoba z którą rozmawiasz ma na portalu tylko jedno zdjęcie. Na samym profilu nie znajdziesz wielu szczegółów, takich jak zainteresowania – to znak ostrzegawczy, choć dana osoba może być po prostu zbyt leniwa, aby wszystko uzupełnić.
 2. Rozmowa kierowana jest niemal wyłączenie na tematy związane z finansami i kryptowalutami.
 3. Od razu po sparowaniu otrzymujesz od danej osoby link. Nawet, jeśli pojawia się jakieś uzasadnienie jego wysłania, to może on służyć wyłudzeniu informacji lub zainstalowaniu złośliwego oprogramowania.
 4. Duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z oszustem, jeśli prosi o pożyczenie pieniędzy lub potrzebuje innego rodzaju pomocy.
 5. Starają się jak najszybciej zacząć rozmawiać poza aplikacją. Oszustowi może zależeć, aby jak najszybciej zdobyć Twoje dane, takie jak numer telefonu czy adres e-mail. Dlatego warto rozmawiać w aplikacji dopóki nie poczujesz się bezpiecznie.
 6. Nadmiernie okazują uczucia i dzieje się to zdecydowanie za szybko. Ma to przyciągnąć ofiary.
 7. Sposób pisania – ogólne i nie zawsze poprawnie pisane zdania mogą świadczyć o tym, że rozmawiasz z botem.
 8. Próbuje zejść w temacie rozmowy na tematy seksualne.
 9. Zbyt doskonały wygląd – zdjęcia niemal tylko profesjonalne z drogimi samochodami itp. Powinny wzbudzić czujność co do autentyczności danej osoby.
 10. Nie chcą się spotkać osobiście – oszuści unikają spotkań nawet po kilku tygodniach rozmów.
 
Oszustwa w aplikacjach randkowych mogą być bardzo niebezpieczne i kosztowne dla ofiar. Dlatego, jeśli tylko zauważysz, że ktoś jest oszustem i nie jest tym za kogo się podaje zablokuj go i zgłoś jego profil.
 
Pojawienie się aplikacji randkowych, takich jak Tinder, Bumble czy Hinge sprawiło, że moda na randki online stała się coraz większa. Globalnie zaraz za Tinderem na szczycie popularności znajduje się aplikacja Badoo.
 
Jak wskazuje EkspressVPN pośród najpopularniejszych rodzajów oszustw na portalach randkowych znajdują się obecnie:
 
 1. Związane z intymną aktywnością oraz zdjęciami – będą one służyć do szantażu w celu wyłudzenia pieniędzy.
 2. Prośby o pomoc – początkowo wydaje się, że rozmawia się z osobą poszukującą miłości, jednak gdy zdobędzie zaufanie, dzieje się coś nieprzewidzianego i dana osoba potrzebuje od Ciebie dodatkowych pieniędzy na podroż, leczenie. Oczywiście zapewnia że odda.
 3. „Wojskowy romans” – myślisz, że rozmawiasz z żołnierzem stacjonującym za granicą. Gdy relacja stanie się bliższa, zaczyna przekonywać swoją ofiarę do przelania pieniędzy na podróż, jedzenie czy mieszkanie.
 4. Złośliwe oprogramowanie – zwykle przekazywane jest poprzez przesłany link. Skutkiem może być kradzież danych.
 5. Fałszywe portale randkowe – oszust tworzy fałszywy portal podobny do znanych oryginałów, bo chce skłonić swoje ofiary do podania na nich danych osobistych lub finansowych.
 
Co jeśli Cię oszukano?
 
 • Zrób screeny rozmów, próśb o pieniądze, czy innych rozmów potwierdzających wyłudzenia i oszusta.
 • Zablokuj daną osobę i zgłoś jej profil.
 • Jeśli dokonałeś transakcji, najszybciej jak to możliwe skontaktuj się z bankiem, aby zażądać jej anulowania, czy cofnięcia.
 • Zgłoś oszustwo na policję.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku