Czym jest i jak wygląda zabieg akupunktury?

Akupunktura to starożytna praktyka medyczna pochodząca z Chin, która ponownie przechodzi swój renesans. Polega ona na stosowaniu cienkich igieł w celu stymulacji określonych punktów na ciele, co ma pomóc w leczeniu różnych dolegliwości. Czy akupunktura faktycznie pomaga i kiedy warto ją zastosować? Najważniejszych informacji o zabiegu akupunktury dowiesz się z poniższego artykułu.

„Akupunktura to terapia polegająca na stymulacji aktywnych punktów ciała za pomocą igieł. Stosuje się w niej sterylne, jednorazowe igły o grubości około 0,25 mm i długości 4-10 cm, przy czym z reguły jest to od kilku do kilkudziesięciu igieł podczas jednego zabiegu. Igły te pozostawia się na 10-30 minut lub stosuje kilkosekundowe, powtarzalne nakłucia. Liczba zabiegów zależy od stanu pacjenta oraz stopnia schorzenia i ustalana jest podczas konsultacji ze specjalistą. Specjalista wykonujący akupunkturę zaczyna od dokładnego wywiadu i diagnostyki, na podstawie których podaje diagnozę oraz określa punkty do stymulacji”. – mówi nam Pani Katarzyna z kliniki OneClinic w Warszawie

Jak działa zabieg akupunktury?

Na przestrzeni lat akupunktura zdobyła znaczne uznanie i została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia jako efektywny sposób leczenia wielu dolegliwości. Akupunktura według teorii stworzonej przez praktyków, działa na organizm na trzy sposoby. Po pierwsze, nakłuwanie ciała igłami powoduje lokalne rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmiany w przepuszczalności naczyń. Po drugie, nakłuwanie może wpłynąć na tkanki leżące w tej samej lub sąsiedniej okolicy ciała. Po trzecie, akupunktura może powodować wydzielanie endorfin i pobudzanie niektórych ośrodków mózgu. W efekcie, podstawowym działaniem akupunktury jest działanie przeciwbólowe.

Akupunktura to technika polegająca na nakłuciu igłami w określone punkty na ciele, co pomaga w równoważeniu biochemicznym i fizjologicznym organizmu. Poprzez pobudzenie wrażliwych punktów, akupunktura wysyła impulsy do przysadki mózgowej i podwzgórza, co wprowadza organizm w stan równowagi. Stymulacja w akupunkturze powoduje wydzielanie endorfin, hormonów szczęścia i naturalnych środków przeciwbólowych. Dzięki temu może być ona skuteczna w łagodzeniu bólów różnego pochodzenia. Pacjenci poddawani akupunkturze często zauważają poprawę krążenia krwi, zmniejszenie stanów zapalnych, utratę wagi, złagodzenie bólu, rozluźnienie mięśni, poprawę nastroju i wzrost odporności. Igły stosowane w akupunkturze są związane z meridianami skórnymi i mięśniowymi, odpowiedzialnymi za prawidłowe odżywianie skóry, mięśni i stawów. Prawidłowe położenie igieł jest więc niezbędne dla skuteczności zabiegu.

 

Jakie są wskazania do zastosowania akupunktury?

Badania naukowe wykazują, że akupunktura może być skuteczna w leczeniu szeregu dolegliwości, w tym bólu głowy, bezsenności, bólu pleców i stawów oraz niestrawności. Ponadto akupunktura może pomóc w łagodzeniu objawów stresu i depresji oraz poprawie samopoczucia.

Jeśli chodzi o to, kiedy warto ją zastosować, należy pamiętać, że nie jest ona lekiem na wszystko i mimo że jest to zabieg małoinwazyjny, nie może być stosowany bez żadnych przeciwskazań. Warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od akupunktury, aby określić, czy jest ona odpowiednia dla danego stanu zdrowia i konkretnych dolegliwości. W przypadku poważniejszych chorób, takich jak choroby serca czy cukrzyca, akupunktura powinna być stosowana jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia, a nie jego zamiennik.

Czy akupunktura może zaszkodzić?

Niebezpieczeństwo wystąpienia komplikacji po zabiegu akupunktury związane jest głównie z przypadkami, w których jej wykonanie jest przeciwwskazane, a więc w przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi, stanów zapalnych skóry, u osób ze wstawionym rozrusznikiem serca oraz osób z aktywnymi zmianami nowotworowymi. Warto również pamiętać, że akupunktura może mieć niekorzystne skutki, jeśli jest wykonywana nieprawidłowo. Dlatego ważne jest, aby skorzystać z usług wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty, który zna techniki i zasady bezpieczeństwa.

Akupunktura może być skuteczna w leczeniu szeregu dolegliwości, jednak warto pamiętać, że nie jest ona lekiem na wszystko i powinna być stosowana jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia. Ważne jest, aby skorzystać z usług wykwalifikowanego specjalisty, by przyniosła ona korzyści i w żaden sposób nie zaszkodziła.

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku