Czym jest i jak wyglÄ…da zabieg akupunktury?

Akupunktura to starożytna praktyka medyczna pochodzÄ…ca z Chin, która ponownie przechodzi swój renesans. Polega ona na stosowaniu cienkich igieÅ‚ w celu stymulacji okreÅ›lonych punktów na ciele, co ma pomóc w leczeniu różnych dolegliwoÅ›ci. Czy akupunktura faktycznie pomaga i kiedy warto jÄ… zastosować? Najważniejszych informacji o zabiegu akupunktury dowiesz siÄ™ z poniższego artykuÅ‚u.

„Akupunktura to terapia polegajÄ…ca na stymulacji aktywnych punktów ciaÅ‚a za pomocÄ… igieÅ‚. Stosuje siÄ™ w niej sterylne, jednorazowe igÅ‚y o gruboÅ›ci okoÅ‚o 0,25 mm i dÅ‚ugoÅ›ci 4-10 cm, przy czym z reguÅ‚y jest to od kilku do kilkudziesiÄ™ciu igieÅ‚ podczas jednego zabiegu. IgÅ‚y te pozostawia siÄ™ na 10-30 minut lub stosuje kilkosekundowe, powtarzalne nakÅ‚ucia. Liczba zabiegów zależy od stanu pacjenta oraz stopnia schorzenia i ustalana jest podczas konsultacji ze specjalistÄ…. Specjalista wykonujÄ…cy akupunkturÄ™ zaczyna od dokÅ‚adnego wywiadu i diagnostyki, na podstawie których podaje diagnozÄ™ oraz okreÅ›la punkty do stymulacji”. – mówi nam Pani Katarzyna z kliniki OneClinic w Warszawie

Jak działa zabieg akupunktury?

Na przestrzeni lat akupunktura zdobyÅ‚a znaczne uznanie i zostaÅ‚a zatwierdzona przez ÅšwiatowÄ… OrganizacjÄ™ Zdrowia jako efektywny sposób leczenia wielu dolegliwoÅ›ci. Akupunktura wedÅ‚ug teorii stworzonej przez praktyków, dziaÅ‚a na organizm na trzy sposoby. Po pierwsze, nakÅ‚uwanie ciaÅ‚a igÅ‚ami powoduje lokalne rozszerzenie naczyÅ„ krwionoÅ›nych i zmiany w przepuszczalnoÅ›ci naczyÅ„. Po drugie, nakÅ‚uwanie może wpÅ‚ynąć na tkanki leżące w tej samej lub sÄ…siedniej okolicy ciaÅ‚a. Po trzecie, akupunktura może powodować wydzielanie endorfin i pobudzanie niektórych oÅ›rodków mózgu. W efekcie, podstawowym dziaÅ‚aniem akupunktury jest dziaÅ‚anie przeciwbólowe.

Akupunktura to technika polegajÄ…ca na nakÅ‚uciu igÅ‚ami w okreÅ›lone punkty na ciele, co pomaga w równoważeniu biochemicznym i fizjologicznym organizmu. Poprzez pobudzenie wrażliwych punktów, akupunktura wysyÅ‚a impulsy do przysadki mózgowej i podwzgórza, co wprowadza organizm w stan równowagi. Stymulacja w akupunkturze powoduje wydzielanie endorfin, hormonów szczęścia i naturalnych Å›rodków przeciwbólowych. DziÄ™ki temu może być ona skuteczna w Å‚agodzeniu bólów różnego pochodzenia. Pacjenci poddawani akupunkturze czÄ™sto zauważajÄ… poprawÄ™ krążenia krwi, zmniejszenie stanów zapalnych, utratÄ™ wagi, zÅ‚agodzenie bólu, rozluźnienie mięśni, poprawÄ™ nastroju i wzrost odpornoÅ›ci. IgÅ‚y stosowane w akupunkturze sÄ… zwiÄ…zane z meridianami skórnymi i mięśniowymi, odpowiedzialnymi za prawidÅ‚owe odżywianie skóry, mięśni i stawów. PrawidÅ‚owe poÅ‚ożenie igieÅ‚ jest wiÄ™c niezbÄ™dne dla skutecznoÅ›ci zabiegu.

 

Jakie sÄ… wskazania do zastosowania akupunktury?

Badania naukowe wykazujÄ…, że akupunktura może być skuteczna w leczeniu szeregu dolegliwoÅ›ci, w tym bólu gÅ‚owy, bezsennoÅ›ci, bólu pleców i stawów oraz niestrawnoÅ›ci. Ponadto akupunktura może pomóc w Å‚agodzeniu objawów stresu i depresji oraz poprawie samopoczucia.

JeÅ›li chodzi o to, kiedy warto jÄ… zastosować, należy pamiÄ™tać, że nie jest ona lekiem na wszystko i mimo że jest to zabieg maÅ‚oinwazyjny, nie może być stosowany bez żadnych przeciwskazaÅ„. Warto skonsultować siÄ™ z lekarzem lub specjalistÄ… od akupunktury, aby okreÅ›lić, czy jest ona odpowiednia dla danego stanu zdrowia i konkretnych dolegliwoÅ›ci. W przypadku poważniejszych chorób, takich jak choroby serca czy cukrzyca, akupunktura powinna być stosowana jako uzupeÅ‚nienie tradycyjnego leczenia, a nie jego zamiennik.

Czy akupunktura może zaszkodzić?

NiebezpieczeÅ„stwo wystÄ…pienia komplikacji po zabiegu akupunktury zwiÄ…zane jest gÅ‚ównie z przypadkami, w których jej wykonanie jest przeciwwskazane, a wiÄ™c w przypadku zaburzeÅ„ krzepniÄ™cia krwi, stanów zapalnych skóry, u osób ze wstawionym rozrusznikiem serca oraz osób z aktywnymi zmianami nowotworowymi. Warto również pamiÄ™tać, że akupunktura może mieć niekorzystne skutki, jeÅ›li jest wykonywana nieprawidÅ‚owo. Dlatego ważne jest, aby skorzystać z usÅ‚ug wykwalifikowanego i doÅ›wiadczonego specjalisty, który zna techniki i zasady bezpieczeÅ„stwa.

Akupunktura może być skuteczna w leczeniu szeregu dolegliwoÅ›ci, jednak warto pamiÄ™tać, że nie jest ona lekiem na wszystko i powinna być stosowana jako uzupeÅ‚nienie tradycyjnego leczenia. Ważne jest, aby skorzystać z usÅ‚ug wykwalifikowanego specjalisty, by przyniosÅ‚a ona korzyÅ›ci i w żaden sposób nie zaszkodziÅ‚a.

 

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku