Jeszcze jakiÅ› czas temu wybudowanie wÅ‚asnego domu byÅ‚o luksusem. Pozwolić sobie na to mogli tylko nieliczni. Wiele osób marzyÅ‚o o wÅ‚asnym, nawet niewielkim domu. Jednak niewielu byÅ‚o na to stać. TaÅ„szym rozwiÄ…zaniem byÅ‚o mieszkanie kupione na kredyt. Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja na rynku mieszkaniowym i budowlanym ulegÅ‚a zmianie. CzÄ™sto to wybudowanie wÅ‚asnego domu jest taÅ„sze niż zakup mieszkania. Jak to jest w ogóle możliwe?

Wiele osób zastanawia się, co jest lepszym rozwiązaniem - dom czy mieszkanie? Lepiej mieć własny ogród, ciszę i spokój a może mieszkanie w bloku z wieloma sąsiadami wokoło wcale nie jest takim złym rozwiązaniem?

Jeszcze jakiś czas temu wybudowanie własnego domu było luksusem. Pozwolić sobie na to mogli tylko nieliczni. Wiele osób marzyło o własnym, nawet niewielkim domu. Jednak niewielu było na to stać. Tańszym rozwiązaniem było mieszkanie kupione na kredyt. Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja na rynku mieszkaniowym i budowlanym uległa zmianie. Często to wybudowanie własnego domu jest tańsze niż zakup mieszkania. Jak to jest w ogóle możliwe?

W większych miastach za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić niekiedy kilkanaście tysięcy złotych. Dodatkowo mowa tutaj o stanie deweloperskim. Do takiego mieszkania nie można się więc od razu wprowadzić. Najpierw trzeba je wykończyć i wyposażyć. To wiąże się oczywiście z dodatkowymi, niezbyt małymi kosztami. W praktyce coraz częściej mniej kosztuje wybudowanie metra kwadratowego domu.

Mieszkania są budowane przez deweloperów zgodnie z określonym projektem. Osoba, która zdecyduje się na nabycie mieszkania nie ma w zasadzie żadnego wpływu na design całego budynku. Wprowadza się do gotowego bloku i gotowe. W przypadku domów wiele decyzji podejmuje sam nabywca. Jest w tym przypadku wiele projektów do wyboru. Każdy znajdzie taki, który przypadnie mu do gustu i spełni oczekiwania. Domy bywają małe i duże, proste i bardziej skomplikowane, klasyczne i nowoczesne.

Dzisiaj można też obniżyć sumaryczne koszty budowy domu. Coraz większą popularnością cieszy się budownictwo pasywne i energooszczędne. Spore znaczenie ma także kwestia kosztów eksploatacji nieruchomości. Mieszkania są sporymi wydatkami, ale nie są też wcale tanie w eksploatacji. Czynsze z roku na rok są coraz wyższe, ale na tym nie koniec. Doliczyć do tego trzeba koszty wywozu śmieci, energii elektrycznej, wody, ogrzewania, sprzątania itd. Aby móc zaparkować gdzieś samochód, trzeba zakupić garaż lub miejsce parkingowe. Ewentualnie można je wynajmować.

Jak sprawa wygląda w przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych? Tutaj każdy decyduje, co i za ile płaci. Co to oznacza? Dzisiaj na topie są rozwiązania energooszczędne. Dzięki nim można sporo zaoszczędzić np. na rachunkach za prąd. Pewnym rozwiązaniem jest też wykopanie studni i uniezależnienie się w ten sposób od sieci miejskiej. W praktyce wykopanie studni na głębokość do 30 metrów nie wymaga uzyskania żadnego specjalnego pozwolenia. Koszt wywiercenia studni także nie należy do najwyższych. Pozostaje jeszcze pytanie - co z nieczystościami? Tutaj z pomocą przychodzą ekologiczne oczyszczalnie ścieków.

Dom to na pewno rozwiązaniem bardziej komfortowe niż mieszkanie. Niektórzy nie przepadają za dużą ilością sąsiadów, a blokach jest to niestety norma. W domu można zapomnieć o problemie hałasujących z góry lub z dołu dzieci czy zwierząt. Poza tym remont np. elewacji w domu to sprawa prosta do zrealizowania. W budynkach wielorodzinnych wymaga z kolei uzyskania zgody ze strony wszystkich mieszkańców. Dlatego coraz więcej osób wybiera właśnie domy, a nie mieszkania.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą zimmermann-haus.com.pl


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku