Każdy sportowiec powinien zadbać, aby dostarczyć swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych mikroskładników. Jednym z nich jest kreatyna. Ponieważ suplement ten pomaga budować masę mięśniową, najczęściej kojarzony jest z mężczyznami. Czy słusznie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak działa kreatyna dla kobiet i czy warto, by ją suplementowały. 

Kreatyna dla kobiet — właściwości

Kreatyna jest związkiem występującym w naszym organizmie. Duży procent kreatyny magazynowany jest w mięśniach szkieletowych, gdzie działa jako swoisty akumulator energii. Związek ten wspomaga redystrybucję ATP - adenozynotrójfosforanu - który jest podstawowym nośnikiem energii w organizmie człowieka. Zawartość ATP decyduje o sprawności wykonania większości reakcji i procesów fizjologicznych, w tym efektywnej pracy mięśni.  Fosfokreatyna zgromadzona w tkance mięśniowej jest niezbędna do syntezy ATP, natomiast jej ilość jesteśmy w stanie utrzymać na odpowiednim poziomie, dzięki suplementom zawierającym w swoim składzie kreatynę.
 
Mając na uwadze, że kreatyna jest dość ważnym składnikiem w organizmie, jej suplementację zaleca się zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Regularne zażywanie kreatyny sprzyja wydolności fizycznej podczas treningów.

Kreatyna a odchudzanie

Kreatyna to związek, który naturalnie występuje w organizmie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Syntetyzowana jest w wątrobie, trzustce i nerkach z aminokwasów, czyli argininy i glicyny. Substancja ta jest magazynowana w mięśniach szkieletowych i służy jako źródło energii podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Jest związkiem powszechnie stosowanym w kulturystyce. Pomaga zatrzymać wodę w mięśniach, dzięki czemu stają się one bardziej wyraziste. Z tego powodu bardzo często stosuje się kreatynę na masę.
 
Organizm, który został nasycony związkiem kreatyny, jest w stanie zintensyfikować regenerację mięśni po intensywnych ćwiczeniach. Kreatyna nawadnia komórki mięśniowe, dzięki czemu są one pełniejsze i bardziej wyraziste. Suplement na odchudzanie działa wspomagająco, dlatego kreatyna dla kobiet  to dobry pomysł, aby pozbyć się tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowej, która spala nadmiar kalorii. W celu osiągnięcia zadowalających efektów związanych z utratą tkanki tłuszczowej należy również stosować zbilansowaną dietę redukcyjną.
 
Jak wiadomo, mięśnie są potrzebne do spalania tłuszczu, więc kreatyna pośrednio przyczynia się do utrzymania tempa odchudzania. Dlatego trudno wyobrazić sobie ujemny bilans kaloryczny na diecie bez kreatyny. Co prawda, nie powoduje ona bezpośrednio utraty wagi, ale hamuje spalanie mięśni wraz z tłuszczem, dzięki czemu skutecznie pomaga w odchudzaniu.
 

Keratyna- jak suplementować

Najprostszym sposobem na dodatkową suplementację kreatyny jest zakup produktu w proszku, lub w formie tabletek. Można ją dodawać do posiłków, lub spożywać na czczo z samego rana. Szeroką ofertę kreatyny oferuje sklep z suplementami Sport Max, w którego asortymencie znajduje się m.in. kreatyna monohydrat oraz wiele innych produktów, które wspierają sportowców w codziennej aktywności fizycznej. Zapraszamy!

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak dzia?a kreatyna?
Jak dzia?a kreatyna?

Wersja do druku