Nieodłączną cechą kamieni szlachetnych są mikroskopijne defekty. Dlatego i diamenty mają niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia. Są to minimalne znamiona zewnętrzne i małe inkluzje, a w tym m.in. wrostki mineralne, obtłuczenia, otarcia, płaszczyzny bliźniacze czy naturał (naturalna powierzchnia kryształu). Jednak czystość diamentu to tylko jeden z parametrów, na które zwraca się uwagę, chcąc oszacować wartość kamienia. Dowiedz się, jakie jeszcze jego cechy są istotne dla znawców jubilerstwa.

Jak wygląda diament? Co go wyróżnia?

Diamenty to odmiana węgla o regularnym układzie krystalograficznym. Powstają one na głębokości od 140 do 190 km pod powierzchnią ziemi.

Diament to poszukiwany, ceniony przez kolekcjonerów biżuterii i jubilerów kamień szlachetny – zdobi ona najkosztowniejsze wyroby jubilerskie. Tym, co go wyróżnia, jest:

 • największa twardość spośród wszystkich klejnotów – wynosi ona 10 według skali Mohsa;

 • odporność na działanie kwasów i zasad;

 • charakterystyczny wygląd – diamenty tuż po wydobyciu z ziemi są naturalnie matowe i mają średni połysk. Jednak na skutek obróbki jubilerskiej, w tym szlifowania, zaczynają zjawiskowo błyszczeć;

 • rzadkość występowania i ograniczone zasoby – aby powstał diament, muszą upłynąć miliony lat. Dlatego zasoby naturalne tych kamieni kurczą się, a mimo tego popyt na nie nie spada. Właśnie dlatego osiągają one tak zawrotne ceny.

Kamienie te mogą być bezbarwne i kolorowe. Ich odcień może zaskakiwać – zdarzają się różowe, niebieskie, zielone, ale też brązowe i czarne okazy.

Mimo że diamenty posiadają znamiona wewnętrzne, mikroskopijne inkluzje, które powstają w procesie ich formowania, to nie wyklucza to faktu, że wspaniale prezentują się na palcu. Niedoskonałości są widoczne zwykle dopiero po dziesięciokrotnym powiększeniu kamienia.

Co wpływa na wartość diamentów?

Aby dowiedzieć się, jaką wartość mają te kamienie szlachetne, konieczne jest:

 • określenie klasy czystości diamentów – czystość brylantu zależy od tego, czy i jakie znajdują się na nim skazy;

 • zweryfikowanie ich koloru – barwa diamentów jest oznaczana literami od D do Z. Najcenniejsze są bezbarwne okazy i kamienie, które wyróżnia stonowana biel. Te oznaczone literą Z mają wyraźny żółty odcień;

 • określenie ich masy – masę kamienia podaje się w kartach (ct);

 • przyjrzenie się jakości szlifu – może być ona idealna, bardzo dobra, dobra, średnia, słaba. Idealny szlif diamentów stosuje się niezwykle rzadko – ze względu na duże straty związane z taką obróbką.

Czystość diamentów

Czystość diamentów informuje o tym, jak doskonały jest diament i czy na jego powierzchni lub w jego wnętrzu są widoczne defekty. Według tego kamienie szlachetne oznacza się literami:

 • FL – to kamienie pozbawione znamion zewnętrznych i wewnętrznych;

 • IF – taki okaz nie ma znamion wewnętrznych, a minimalne defekty występują jedynie na jego powierzchni i widać je dopiero po 10-krotnym powiększeniu kamienia;

 • VVS1 i VVS2 – te diamenty mają minimalne, małe inkluzje widoczne pod lupą i zauważalne jedynie przez znawców;

 • SI1, SI2 – są to okazy, które mają drobne znamiona wewnętrzne, małe zanieczyszczenia widoczne dla większości osób po powiększeniu kamienia przyrządem optycznym;

 • P1, P2, P3 (lub I1, I2, I3) – to diamenty o niskiej klasie czystości. Mają one widoczne gołym okiem inkluzje.

Jaki brylant w pierścionku zaręczynowym będzie najlepszy? Zobacz propozycje od A&A

Idealnie czyste brylanty nie istnieją. Jednak te, które mają odpowiednią barwę, klasę czystości i szlif, będą prezentować się oszałamiająco na dłoni narzeczonej. To m.in. w ofercie Domu Jubilerskiego A&A znajdziesz wyjątkowe modele biżuterii, a w tym np.:

 • Torino – to pierścionek z żółtego złota z dwoma brylantami – większym o masie 0,51 ct i mniejszym, ukrytym w szynie, ważącym 0,01 ct. To kamienie o barwie G, czyli niemal bezbarwne. To także brylanty o wysokim stopniu czystości i dobrej jakości szlifu – dodają niepowtarzalnego uroku temu modelowi;

 • Siena – ten klasyczny pierścionek z białego złota zdobi osadzony w sześcioramiennej koronie brylant o masie 0,25 ct. To kamień z niewidocznymi gołym okiem inkluzjami i niemal bezbarwny – jego odcień jest sklasyfikowany jako G.

Pamiętaj jednak, że każdy pierścionek wybrany z oferty A&A to wyrób najwyższej klasy. To biżuteria tworzona ręcznie, wyłącznie ze starannie dobranych metali i kamieni szlachetnych – na pewno przypadnie ona do gustu i twojej ukochanej.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku