Załoga kelnerska to wizytówka restauracji. Jakość obsługi gości wpływa w dużym stopniu na sukces danego obiektu gastronomicznego. Wybór odpowiednich osób na stanowisko kelnera i kelnerki może stać się atutem restauracji i w drugą stronę, powierzenie tej funkcji źle dobranym kandydatom, nie wróży powodzenia przedsięwzięciu. Na co zwrócić uwagę, poszukując kandydatów do pracy w restauracji? Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry kelner?


Cechy osobowe pożądane u kelnera

Zatrudniając nową osobę do pracy, sprawdzamy jej kompetencje twarde (https://workinn.app/kompetencje-miekkie-i-twarde-definicje-i-przyklady/) ukończone szkoły, kursy, znajomość języków obcych czy kasy fiskalnej, ale równie ważne są umiejętności miękkie. Kiedy idziemy do restauracji, oczekujemy od osoby, która nas obsługuje, że będzie rzetelna, życzliwa i fachowa. Goście oceniają schludność, postawę, kulturę osobistą i wygląd zewnętrzny oraz to, jak sprawnie radzi sobie pracownik. Istotna jest dobra dykcja i pamięć. Przyjmując kandydata na stanowisko kelnera lub kelnerki chcemy, by nie tylko wyróżniał się tymi ważnymi cechami, ale również był lojalny firmie, sumiennie wykonywał swoje obowiązki i odznaczał się odpowiedzialnością. Ważna jest dobra kondycja i energiczność, umiejętność pracy w grupie. Jeśli taki człowiek dodatkowo ma optymistyczne nastawienie, nie brakuje mu poczucia humoru ,potrafi wpływać na decyzje gości, ma talent do przekonywania, mamy szczęście, trafił się odpowiedni kandydat do pracy na tym stanowisku.

Przygotowanie do pracy kelnera

Kelner lub kelnerka to osoby z obsługi, z którymi goście mają pierwszy i zazwyczaj jedyny kontakt po wejściu do restauracji. Nowi pracownicy muszą znać zakres swoich obowiązku i być odpowiednio przeszkoleni przed przystąpieniem do pracy. Ważna jest również znajomość karty menu. To kelner odpowiada na wszystkie pytania zamawiających, wyjaśnia, jakie składniki są w potrawie, musi potrafić opowiadać o jedzeniu tak, by zachęcić gości do konsumpcji. Do jego zadań należy nie tylko przynoszenie dań i wynoszenie naczyń, ale też dbanie o odpowiednią atmosferę i czystość lokalu, witanie i żegnanie gości, prowadzenie ich do stolików.

Gdzie znaleźć kandydatów do pracy?

Bardzo często kelnerowaniem zajmują się osoby studiujące. Nawiązanie współpracy na zasadzie umowy zlecenie ze studentem jest korzystne dla pracodawcy, ponieważ nie jest zobligowany do opłacania składek na ubezpieczenie i podatku dochodowego. To oszczędność dla firmy, ale też szansa dla młodych ludzi, którzy chcą nabyć doświadczenia, dorobić i potrzebują zajęcia, które umożliwia im elastyczne godziny pracy.

Odwiedzając portal https://workinn.app/ można przeglądać profile osób mające doświadczenie w branży gastronomicznej, które chcą pracować w charakterze kelnera lub kelnerki. Rejestrując się, zleceniodawca zyskuje dostęp do terminarza kandydatów do pracy. To wygodna forma werbowania pracowników. Można sprawdzić opinie na ich temat, a po zakończonej współpracy wystawić własną ocenę.


Najczęściej zadawane pytania


Czy kelnerstwo może być stałą pracą?

Zawód kelnera kojarzy nam się przede wszystkim ze studentami, gdyż często jest to praca elastyczna. Jednak wiele osób wybrało dla siebie taką właśnie ścieżkę kariery i jest zadowolona ze swojego wyboru. W najlepszych restauracjach, czy na statkach wycieczkowych może się to okazać bardzo korzystny ekonomicznie zawód.

Czy, aby zostać kelnerem trzeba mieć jakieś wykształcenie?

Najczęściej nie ma takiego wymogu, a wiele miejsc nie wymaga nawet doświadczenia, bo decyduje się na zatrudnienie osób, które samodzielnie wyszkoli. Jednak w najlepszych restauracji może okazać się konieczne posiadanie np. ukończonej szkoły gastronomicznej.

Gdzie można znaleźć pracę jako kelner?

Jako kelner możesz pracować w różnego rodzaju restauracjach, zarówno tych tańszych, jak i droższych. Potrzebni są oni również w hotelach, czy na statkach ? zarówno wycieczkowych, jak i promach.

Czy praca kelnera jest opłacalna?

Często podstawa pensji nie jest wysoka, jednak w tym zawodzie w niektórych miejscach można sporo dodatkowo zarobić z napiwków. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju i klasy klientów, a więc również od cen w restauracji i jej renomy. Może się okazać, że to praca bardzo opłacalna, jak również może się zdarzyć, że zarobki będą na przeciętnym poziomie.

Jaka jest największa wada pracy kelnera?

Można tu wskazać nienormowane godziny pracy, gdyż często pracuje się do ostatniego klienta, czyli do zamknięcia lokalu, co nie zawsze odbywa się w wyznaczonym czasie. Jednak dodatkowo warto wspomnieć, że jest to praca, w której spędza się większość czasu na nogach, więc jest to również fizycznie ciężki kawałek chleba.


Podobne artykuły:


Wersja do druku