Jedną z form terapeutycznych stosowanych w psychiatrii oraz psychologii jest psychoterapia indywidualna. Jej skuteczność w rozwiązywaniu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym jest nieoceniona w wielu przypadkach. Dlatego też warto wiedzieć, na czym tak właściwie polega psychoterapia indywidualna, jakie zapewnia efekty oraz kiedy warto się na nią zdecydować.

Czym jest psychoterapia indywidualna, na czym polega i jakie efekty zapewnia?

Psychoterapia indywidualna zaliczana jest do jednej z metod leczenia zaburzeń dotyczących psychiki ludzkiej. Opiera się ona na indywidualnych spotkaniach, w których udział bierze osoba poszukująca pomocy pacjent oraz psychoterapeuta będący najczęściej psychologiem lub psychiatrą posiadającym odpowiednie wykształcenie. 

Tym, co daje psychoterapia indywidualna, jest przede wszystkim możliwość przeanalizowania występujących problemów oraz odnalezienie ich źródła, którym mogą być na przykład wyparte wspomnienia lub lęki. Stanowi ona także skuteczne narzędzie samorozwoju pozwalające na lepsze zrozumienie swoich zachowań i reakcji na określone sytuacje. Skorzystanie z pomocy w tej formie zapewnia więc możliwość obnażenia wadliwych wzorców oraz wypracowanie nowych, poprawnych postaw. Wszystko to odbywa się natomiast w bezpiecznym środowisku pod kontrolą specjalisty.

Jakie są rodzaje psychoterapii indywidualnej?

Psychoterapia indywidualna może być prowadzona w różnych nurtach, ze względu na które różni się ona stosowanymi przez psychoterapeutę metodami leczenia. Do ich głównych rodzajów zaliczyć można:

 • nurt dynamiczny, który polega na eliminacji problemów, których pacjent nie był do końca świadomy, a ich podłoże znajduje się w przeszłości, 
 • nurt poznawczo-behawioralny, który opiera się na założeniu, że wszelkie problemy związane ze zdrowiem psychicznym wynikają z wyuczonych schematów, pozwala pozbyć się lęków oraz niekontrolowanych reakcji,
 • nurt humanistyczny, który zakłada, że każdy człowiek jest jednostką decydującą same za siebie, a także bazuje na teraźniejszości. 

Dodatkowo tego typu forma leczenia problemów psychicznych może być także krótko- oraz długoterminowa. Kwestia ta ma wpływ między innymi na to, ile kosztuje psychoterapia indywidualna. W tym przypadku przy doborze jej rodzaju warto jednak nie kierować się ceną, a zaufać specjaliście, który jest w stanie ocenić, ile spotkań będzie niezbędnych dla uzyskania najlepszych rezultatów terapii. 

Jak wygląda psychoterapia indywidualna?

Bez względu na rodzaj psychoterapia indywidualna zawsze opiera się na spotkaniach jeden na jeden pacjenta oraz terapeuty. Jego rolą jest wspieranie pacjenta oraz prowadzenie go ku rozwiązaniom problemów natury psychicznej poprzez rozmowę i umiejętnie zadane pytania. Co ważne, psychoterapeuta podczas terapii nie poucza swoich pacjentów, nie daje im rad, ani nie ocenia ich. Dzięki temu mogą oni samodzielnie znaleźć źródła swoich problemów, budować na nowo swoje poczucie wartości i poprawne wzorce zachowań. 

Mówiąc o tym, jak wygląda psychoterapia indywidualna, nie można zapomnieć także, że osoby planujące jej rozpoczęcie muszą mieć świadomość tego, że w jej trakcie zachodzić będą różnorodne zjawiska. Wyróżnić wśród nich można między innymi powstanie więzi między pacjentem a psychoterapeutą, a także:

 • początkowy opór i strach przed zmianami, 
 • rozładowywanie napięć emocjonalnych, 
 • konieczność zmierzenia się z trudnymi wspomnieniami oraz emocjami i przyznanie się do nich przed samym sobą. 

W przypadku kwestii formalnych warto z kolei wiedzieć, że każda psychoterapia wymaga zawarcia kontraktu między pacjentem a specjalistą. Jest on pewną formą dokumentu porządkującego jej przebieg i zawiera przede wszystkim:

 • cel psychoterapii,
 • określenie form pracy terapeutycznej, 
 • planowany czas zakończenia oraz czas i miejsce spotkań w ramach niej, 
 • koszt sesji terapeutycznych i formę płatności za spotkania z psychoterapeutą. 

Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy psychoterapeuty?

Z terapii indywidualnej, jaką dla mieszkańców warszawskiego Mokotowa oferuje Ośrodek Terapeutyczna PoraDnia, w którym pracują doświadczeni specjaliści z zakresu psychologii i psychiatrii, prowadzący terapię w oparciu o założenia podejścia humanistycznego, warto skorzystać przede wszystkim podczas doświadczania kryzysu psychicznego w życiu osobistym. Dodatkowo ta forma pomocy jest także rozwiązaniem przeznaczonym między innymi dla osób:

 • cierpiących z powodu niskiego poczucia własnej wartości,
 • borykających się z objawami depresji lub lęku,
 • zmagających się z dolegliwościami psychosomatycznymi,
 • borykających się z problemami natury egzystencjalnej,
 • chcących lepiej zrozumieć samych siebie, 
 • mających problemy w nawiązywaniu relacji z innymi, w tym także tych o charakterze romantycznym,
 • mierzących się z objawami psychotycznymi, 
 • mających problemy z kontrolowaniem emocji. 

Podsumowując, psychoterapia indywidualna jest jedną z metod leczenia wielu zaburzeń związanych z psychiką. Przy odpowiednim zaangażowaniu pacjentów cechuje się ona wysoką skutecznością. Dlatego też borykając się z jakimikolwiek problemami natury psychicznej, warto rozważyć skorzystanie z takiej formy pomocy. 


Najczęściej zadawane pytania


Co daje psychoterapia?

Może ona przepracować wydarzenia i przeżycia, które zagrzebaliśmy w swojej podświadomości. Dzięki niej zmniejszą się nieprzyjemne objawy przeżywane na co dzień, takie jak: brak motywacji, zdenerwowanie w sytuacjach społecznych, problemy ze snem, przygnębienie i wiele innych.

Czy warto chodzić na psychoterapię?

Odpowiedni i wykwalifikowany psychoterapeuta i dobrze prowadzona terapia mogą leczyć z depresji, nieśmiałości, nadmiernego lęku, czy pomóc pokonać trudności w relacjach z ludźmi. Dzięki niej możesz mieć lepszy wgląd w siebie i funkcjonowanie wśród własnego otoczenia, rozwiązywać konflikty, czy nawiązywać relacje z ludźmi. Po udanej i skutecznej psychoterapii jesteśmy w stanie bardziej świadomie kierować swoim życiem.

Skąd mam wiedzieć, że terapia jest skuteczna?

Pierwszym ważnym symptomem jest zwiększenie umiejętności rozpoznawania i wyrażania swoich emocji. Łatwiej będzie Ci również określać ich źródła. Zaczynasz lepiej rozumieć co się z Tobą dzieje ? dlaczego tak się czujesz, czy czemu w określonych sytuacjach tak się zachowujesz.

Kiedy zrezygnować z terapii?

Niekiedy zdarza się, że ktoś zbyt długo trwa w terapii. Jednym z pierwszych znaków ostrzegawczych jest pojawienie się konieczności omawiania z psychoterapeutą wszelkich życiowych decyzji. Jest to znak, że rozwija się niebezpieczna zależność. Również niepokojące jest zastępowanie przez relację z terapeutą wszelkich innych relacji z ludźmi.

Komu psychoterapia nie pomoże?

Terapia nie jest dla każdego i nie od wszystkiego. Znaczenie ma również rodzaj problemu, jaki chcemy rozwiązać. Tu również trzeba dopasować rodzaj terapii. Psychodynamiczna np. doskonale sprawdzi się przy różnego rodzaju fobiach.


Podobne artykuły:

terapia rodzinna

Wersja do druku