Jaki żwirek do akwarium wybrać?
Rola żwirku do akwarium
Żwirek w akwarium odgrywa ważną rolę w utrzymaniu czystości i zdrowia organizmów wodnych. Żwirek dba o czystość w akwarium, wchłaniając zanieczyszczenia, które gromadzą się na dnie zbiornika, oraz przyczyniając się do braku miejsc beztlenowych, które są doskonałym miejscem do osadzenia się glonów.
Dobrze dobrane podłoże to również źródło zabaw i rozrywki dla takich mieszkańców akwarium jak ślimaki czy mniejsze rybki, które lubią przekopywać żwirek, co często nie cieszy właścicieli akwarium, gdyż żwirek ma również za zadanie podtrzymywać roślinki i dbać o prawidłowe ich zakorzenienie.
Dobrej jakości żwirek akwarystyczny może także dostarczać wartościowe składniki odżywcze, wzmacniając system korzeniowy roślin oraz przyczyniając się do namnażania pożytecznych bakterii w wodzie.
Jaki żwirek do akwarium? Dostępne rodzaje tego podłoża
Żwirek do akwarium spotkasz pod wieloma gradacjami, dzięki którym wiesz, czy podłoże jest raczej sypkie i złożone z drobnych drobinek czy bardziej przypomina kamienie. Do utrzymania roślin w dobrej kondycji zaleca się żwirek o gradacji od 2 do 6 mm, który można wymieszać z piaskiem.
Aby podłoże było bezpieczne, warto wybierać to o przeznaczeniu akwarystycznym, które pozbawione jest ostrych krawędzi, które mogą być niebezpieczne dla żywych mieszkańców akwarium.
Wśród dostępnych rodzajów żwirku znajdziesz:
- Otoczaki, czyli naturalne kamienie akwarystyczne, które mogą służyć jako podłoże lub stanowić część dekoracji. Dostępne w kolorze czarnym lub białym, świetnie kontrastują z wielobarwnymi mieszkańcami akwarium, będąc bezpiecznym i efektownym rodzajem żwiru.
- Żwir rzeczny, który należy do tanich i sprawdzonych rozwiązań tworzących bezpieczne i przyjazne podłoże zarówno dla flory, jak i fauny w akwarium. Ten obojętny dla wody i jej parametrów rodzaj żwiru polecany jest również jako element dekoracji, np. tworząc wysepkę lub rzekę w krajobrazie akwarium.
- Podłoże naturalne, czyli mieszanka torfu i gliny, to dodatkowe wzmocnienie roślin poprzez dostarczenie do ich systemu korzeniowego cennych minerałów. W ofercie sklepów akwarystycznych znajdziesz również substraty podżwirowe wykonane z torfu i skały wulkanicznej.
- Grys koralowy, czyli podłoże powstałe z odłamków rafy koralowej, szczególnie dobrze będzie prezentował się w akwarium morskim, gdzie sprawdzi się jako wkład filtracji biologicznej.
Jak przygotować żwirek do akwarium?
Zanim żwir trafi do akwarium, należy dokładnie opłukać go pod bieżącą wodą. Najlepiej użyć do tego sitka oraz gąbki, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Wielu akwarystów zastanawia się, czy żwirek do akwarium trzeba płukać, według nas ta czynność zdecydowanie ma sens, nawet jeśli podłoże zostało zakupione w sklepie i istnieje małe ryzyko, że będzie on zagrożeniem dla czystości akwarium. Dobrej jakości podłoże nie powinno również zmieniać parametrów wody, lecz dla ostrożności warto po wsypaniu żwirku zrobić test sprawdzający pH w akwarium. Aby dodać do podłoża więcej składników mineralnych, dobrym pomysłem jest użycie nawozu w formie pałeczek, które wkłada się do żwirku.
Te dobre nawyki powinny sprawić, że podłoże, jakim jest żwirek do akwarium, nie będzie wpływać negatywnie na to, co dzieje się w zbiorniku, a przecież właśnie na tym zależy każdemu pasjonatowi akwarystyki.
Gdzie kupić żwirek do akwarium?
Jeśli jesteś na etapie zakładania akwarium lub szukasz rozwiązania problemów z czystością, sprawdź, jakie rodzaje żwirków do akwarium znajdziesz w sklepie Aquario. Ta hurtownia online dla prawdziwych pasjonatów akwarystyki i terrarystyki to miejsce, w którym dostępne są jedynie sprawdzone i przetestowane podłoża, które są w 100% naturalne i przyjazne wodnym mieszkańcom akwarium. W sklepie dostępne są tańsze żwirki rzeczne, jak i bardziej zaawansowane substraty podżwirowe, które świetnie sprawdzą się w zbiorniku, w którym ma królować bujna roślinność. Jeśli nie wiesz, jaki żwirek do akwarium roślinnego wybrać, koniecznie zapytaj o radę ekspertów, którzy pracują w Aquario.pl.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Pierwszy dzień na siłowni: jak się przygotować i o czym pamiętać, aby wrócić do formy
Rozpoczęcie przygody z siłownią może być ekscytujące, ale także nieco stresujące, zwłaszcza jeśli jest to Twój pierwszy raz lub powrót p
Jak skutecznie zapobiegać zapaleniu jamy ustnej u dziecka?
Dzieci dość często doświadczają problemu procesów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Obejmują one fragmenty błony śluzowej, ale niekiedy też cał
Wspólnota w menopauzie. Cykliczne warsztaty dla kobiet
W warszawskim Praha Studio przy ulicy Floriańskiej 8/23 będą odbywały się cykliczne warsztaty dla kobiet w okresie menopauzy. Warsztaty te poprowadzi Anna
Jak radzić sobie z bezsennością
Bezsenność to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Stres, szybkie tempo życia, nieodpowiednia dieta i brak regularności mogą negatywnie wpły
Jak Zorganizować Domowe SPA: Poradnik Krok po Kroku
W codziennym zgiełku często brakuje nam czasu na relaks i regenerację. Dlatego warto stworzyć w domu swoje małe SPA, które pozwoli Ci odpocząć, zr