Jaki żwirek do akwarium wybrać?
Rola żwirku do akwarium
Żwirek w akwarium odgrywa ważną rolę w utrzymaniu czystości i zdrowia organizmów wodnych. Żwirek dba o czystość w akwarium, wchłaniając zanieczyszczenia, które gromadzą się na dnie zbiornika, oraz przyczyniając się do braku miejsc beztlenowych, które są doskonałym miejscem do osadzenia się glonów.
Dobrze dobrane podłoże to również źródło zabaw i rozrywki dla takich mieszkańców akwarium jak ślimaki czy mniejsze rybki, które lubią przekopywać żwirek, co często nie cieszy właścicieli akwarium, gdyż żwirek ma również za zadanie podtrzymywać roślinki i dbać o prawidłowe ich zakorzenienie.
Dobrej jakości żwirek akwarystyczny może także dostarczać wartościowe składniki odżywcze, wzmacniając system korzeniowy roślin oraz przyczyniając się do namnażania pożytecznych bakterii w wodzie.
Jaki żwirek do akwarium? Dostępne rodzaje tego podłoża
Żwirek do akwarium spotkasz pod wieloma gradacjami, dzięki którym wiesz, czy podłoże jest raczej sypkie i złożone z drobnych drobinek czy bardziej przypomina kamienie. Do utrzymania roślin w dobrej kondycji zaleca się żwirek o gradacji od 2 do 6 mm, który można wymieszać z piaskiem.
Aby podłoże było bezpieczne, warto wybierać to o przeznaczeniu akwarystycznym, które pozbawione jest ostrych krawędzi, które mogą być niebezpieczne dla żywych mieszkańców akwarium.
Wśród dostępnych rodzajów żwirku znajdziesz:
- Otoczaki, czyli naturalne kamienie akwarystyczne, które mogą służyć jako podłoże lub stanowić część dekoracji. Dostępne w kolorze czarnym lub białym, świetnie kontrastują z wielobarwnymi mieszkańcami akwarium, będąc bezpiecznym i efektownym rodzajem żwiru.
- Żwir rzeczny, który należy do tanich i sprawdzonych rozwiązań tworzących bezpieczne i przyjazne podłoże zarówno dla flory, jak i fauny w akwarium. Ten obojętny dla wody i jej parametrów rodzaj żwiru polecany jest również jako element dekoracji, np. tworząc wysepkę lub rzekę w krajobrazie akwarium.
- Podłoże naturalne, czyli mieszanka torfu i gliny, to dodatkowe wzmocnienie roślin poprzez dostarczenie do ich systemu korzeniowego cennych minerałów. W ofercie sklepów akwarystycznych znajdziesz również substraty podżwirowe wykonane z torfu i skały wulkanicznej.
- Grys koralowy, czyli podłoże powstałe z odłamków rafy koralowej, szczególnie dobrze będzie prezentował się w akwarium morskim, gdzie sprawdzi się jako wkład filtracji biologicznej.
Jak przygotować żwirek do akwarium?
Zanim żwir trafi do akwarium, należy dokładnie opłukać go pod bieżącą wodą. Najlepiej użyć do tego sitka oraz gąbki, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Wielu akwarystów zastanawia się, czy żwirek do akwarium trzeba płukać, według nas ta czynność zdecydowanie ma sens, nawet jeśli podłoże zostało zakupione w sklepie i istnieje małe ryzyko, że będzie on zagrożeniem dla czystości akwarium. Dobrej jakości podłoże nie powinno również zmieniać parametrów wody, lecz dla ostrożności warto po wsypaniu żwirku zrobić test sprawdzający pH w akwarium. Aby dodać do podłoża więcej składników mineralnych, dobrym pomysłem jest użycie nawozu w formie pałeczek, które wkłada się do żwirku.
Te dobre nawyki powinny sprawić, że podłoże, jakim jest żwirek do akwarium, nie będzie wpływać negatywnie na to, co dzieje się w zbiorniku, a przecież właśnie na tym zależy każdemu pasjonatowi akwarystyki.
Gdzie kupić żwirek do akwarium?
Jeśli jesteś na etapie zakładania akwarium lub szukasz rozwiązania problemów z czystością, sprawdź, jakie rodzaje żwirków do akwarium znajdziesz w sklepie Aquario. Ta hurtownia online dla prawdziwych pasjonatów akwarystyki i terrarystyki to miejsce, w którym dostępne są jedynie sprawdzone i przetestowane podłoża, które są w 100% naturalne i przyjazne wodnym mieszkańcom akwarium. W sklepie dostępne są tańsze żwirki rzeczne, jak i bardziej zaawansowane substraty podżwirowe, które świetnie sprawdzą się w zbiorniku, w którym ma królować bujna roślinność. Jeśli nie wiesz, jaki żwirek do akwarium roślinnego wybrać, koniecznie zapytaj o radę ekspertów, którzy pracują w Aquario.pl.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Jak wykonać efekt szronu na paznokciach z produktami Cosmetics Zone? Oto instrukcja krok po kroku
Stwórz z nami jedną z najbardziej oryginalnych zimowych stylizacji paznokci. Efekt szronu inspirowany jest mroźnym krajobrazem i jego szlachetnym pięknem. W
Jak umyć okno bez smug?
Mycie okien to jedno z tych zadań, które często odkładamy na później. Jednak gdy w końcu się do niego zabierzemy, chcemy, aby efekt był perfekcyjny. W
Do czego pasuje torebka typu worek? Sprawdź nasze wskazówki
Torebka typu worek to jeden z najstarszych i najbardziej ponadczasowych fasonów w świecie mody. Ten uniwersalny model łączy w sobie praktyczność z niewymu
Czworonożni terapeuci: Korzyści z posiadania zwierząt w domu
Zwierzęta w domu to nie tylko źródło radości, ale także istotny element wpływający na zdrowie i samopoczucie domowników. Ich obecność przynosi liczne
Outdoor w wielkim mieście
Czy obuwie outdoorowe zarezerwowane jest tylko na górskie szlaki, leśne dukty i zabłocone ścieżki? Oczywiście, że nie. W kolekcji ‘city&rsquo