Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Czy pierścionek zaręczynowy musi być z diamentem? Skąd wzięła się tradycja wręczania pierścionków na oświadczyny? Jeśli ciekawią cię odpowiedzi na te i inne pytania związane z pierścionkami zaręczynowymi, zapraszamy do lektury!


Pierścionki zaręczynowe to szczególna biżuteria. Z reguły wykonuje się je ze złota i to tych wyższych prób. Ich zwieńczeniem są najszlachetniejsze z minerałów znanych na świecie, a ceny pierścionków zaręczynowych mogą przyprawiać o zawrót głowy. Oto kilka ciekawostek na temat biżuterii zaręczynowej, dzięki którym poznasz historię oraz garść faktów na temat wyrobów tego typu.

Skąd wzięła się tradycja wręczania pierścionków zaręczynowych?

Historia pierścionków zaręczynowych sięga tysięcy lat wstecz. Okazuje się, że już starożytni Egipcjanie wręczali sobie dość proste obrączki, które miały symbolizować zawartą umowę małżeństwa. Badacze uznają, że to właśnie te wyroby ówczesnych rzemieślników należy traktować jako pierwowzory pierścionków zaręczynowych.

Co ciekawe, również w starożytnym Rzymie pojawiła się podobna tradycja. Rzymianie wręczali swoim wybrankom pierścionki z kości słoniowej, miedzi czy żelaza. Niestety, symbolika tej biżuterii była daleka od naszych obecnych wyobrażeń – rzymskie pierścionki zaręczynowe były znakiem przynależności do rodu oraz posłuszeństwa.

Dlaczego pierścionki zaręczynowe zdobią diamenty?

Najpopularniejsze modele pierścionków zaręczynowych zdobią diamenty. Wbrew pozorom nie jest to wymysł współczesnych jubilerów. Tradycja pierścionków z diamentami jest dość, długa i sięga Średniowiecza. Pierwszy pierścionek tego typu został wręczony w 1477 roku. Trafił na palec Marii Burgundzkiej za sprawą arcyksięcia Austrii, Maksymiliana.

Dlaczego wybór padł jednak na diament? Już w Średniowieczu podczas obróbki kamieni dostrzeżono bowiem, jak twarde są diamenty. Uznano zatem, że kamień szlachetny nastręczający tak dużych trudności podczas szlifowania, musi kryć w sobie szczególne znaczenie. W rezultacie diament uznano za symbol wierności i stałości uczuć.

Musisz też wiedzieć, że pod względem twardości diamenty nie mają sobie równych. Do opisu twardości minerałów stosuje się współcześnie dziesięciostopniową skalę Mohsa. Kamienie szlachetne, o których właśnie mowa, uplasowały się na pierwszym miejscu, wyprzedzając m.in. rubiny, szafiry czy szmaragdy. Jeśli więc słowa o ukrytej symbolice diamentów traktujesz z przymrużeniem oka, to na korzyść tych klejnotów mogą przemówić względy praktyczne.

Pierścionki zaręczynowe to biżuteria, którą z reguły nosi się cały czas. Panie nie zdejmują jej na czas trwania ćwiczeń, domowych porządków czy zabiegów pielęgnacyjnych. W efekcie tych aktywności może dojść do porysowania kamienia oprawionego w pierścionku zaręczynowym. Problem ten eliminują właśnie diamenty – te najtwardsze minerały na świecie są odporne na zarysowania.

Pierścionki zaręczynowe z brylantami znajdziesz np. w kolekcji Solkatt Jewellery.

Pierścionek z diamentem czy brylantem? Czym się różnią?

To kolejny ważny aspekt, jaki należy rozstrzygnąć podczas poszukiwań idealnego pierścionka zaręczynowego. Musisz wiedzieć, że każdy brylant zasługuje na miano diamentu, ale nie każdy diament jest brylantem. Co to oznacza w praktyce? Otóż aby diament można było nazwać brylantem, kamień musi zostać wykończony tzw. szlifem brylantowym.

To wypracowywany przez lata charakterystyczny szlif, który pozwala wydobyć ze szlachetnego kamienia jego niepowtarzalny blask. Co ważne, uzyskanie idealnej brylancji kamienia nie jest łatwe i wymaga od rzemieślników wiele wprawy i dokładności. Szlif brylantowy składa się z 56 fasetek (ścianek), okrągłej rondysty i tafli w górnej części. Uzyskanie takiego efektu np. na kamieniu liczącym sobie 2 mm średnicy to nie lada wyczyn!

Jaki inny kamień w pierścionku zaręczynowym?

Chociaż jak już ustaliliśmy, największą popularnością cieszą się pierścionki zaręczynowe z diamentami, to wiele osób stawia również na inne kamienie szlachetne. Na czele listy, obok diamentów, znajdują się wspomniane już szafiry i rubiny. Co ciekawe, kamienie te mają zbliżony rodowód i wywodzą się z tej samej grupy minerałów czyli korundów. W przytaczanej już skali Mohsa, rubiny i szafiry uplasowały się zaraz za diamentami. To ważna informacja, bo również cechują się znaczną odpornością na zarysowania i dzięki temu pierścionki z tymi klejnotami będą prezentować się świetnie przez długi czas.

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy?

Ceny pierścionków zaręczynowych mogą przyprawiać o zawrót głowy. Wystarczy przywołać kilka przykładów z Hollywood – Beyonce otrzymała od Jaya-Z pierścionek zaręczynowy o wartości 5 milionów dolarów! Z kolei na palcu Mariah Carey skrzy się pierścień z diamentem wart aż 10 milionów dolarów. Jednak rekordzistką wszech czasów pod tym względem jest Grace Kelly. Amerykańska aktorka i księżna Monako mogła się poszczycić biżuterią wartą niemal 39 milionów!

To naturalnie szczególne przykłady przytoczone jedynie jako ciekawostka. Co jednak z tytułowym pytaniem tego paragrafu? W sieci można znaleźć wiele wskazówek, które sugerują, że pierścionek zaręczynowy powinien kosztować nawet kilkukrotną wartość miesięcznych zarobków oświadczającej się osoby. Nie dajmy się jednak zwariować sugestiami tego typu. Liczy się przede wszystkim symbolika biżuterii oraz emocje, jakie kryją się za oświadczynami. Dlatego poszukując idealnego pierścionka zaręczynowego, lepiej skupić się np. na ciekawym wzornictwie, niż na wysokiej cenie.

Kiedy zaręcza się najwięcej par? Jaki miesiąc?

Odpowiedź może cię zaskoczyć. Otóż najwięcej zaręczyn ma miejsce w grudniu. Nastrojowy czas Bożego Narodzenia okazuje się być najlepszymi okolicznościami do zadania tego najważniejszego pytania. Inne popularne miesiące to luty, czyli czas Walentynek oraz lipiec i sierpień, czyli czas wakacyjnych wyjazdów.

Jak widzisz, z pierścionkami zaręczynowymi wiąże się wiele ciekawych faktów i ciekawostek. Nic dziwnego – biżuteria z tak długą tradycją musi rządzić się swoimi prawami.


 
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku