Karaluchy to insekty budzące największy wstręt i lęk. Słusznie się ich boimy: dostają się do żywności, roznoszą poważne choroby, docierają praktycznie w każde miejsce w naszym mieszkaniu i bardzo szybko szybko się rozmnażają, tworząc istną plagę szkodników. Jak się pozbyć karaluchów? Czy karaluch, a prusak to to samo? Sprawdź!

Karaluch a prusak

W Internecie spotykamy często nazwę: prusak lub karaluch. Wiele osób zastanawia się, czy to ten sam insekt. Okazuje się, że są to dwa różne gatunki, które nieco różnią się od siebie. Karaluch jest znacznie większy, osiąga rozmiary 2-3 centymetrów, natomiast prusak zazwyczaj mierzy do 1,5 centymetra. Ponadto karaluch ma ciemnobrązowy pancerz, a prusak jaśniejszy: złotobrązowy z dwoma charakterystycznymi, ciemnymi pasami.

Warto też widzieć, że prusaki mają dobrze rozwinięte skrzydła, ale nie latają, za to mogą np. szybować podczas upadku. Z kolei u karalucha skrzydła mają tylko osobniki męskie, natomiast samice mają je jedynie w formie szczątkowej. Różnicę między tymi dwoma insektami widać też w wyborze miejsc zasiedlenia: karaluchom nie przeszkadza zimno, z kolei prusaki są ciepłolubne, zimno je odstrasza.

Karaluchy są też z reguły nieco wolniejsze niż prusaki, które potrafią się świetnie wspinać nawet po śliskiej powierzchni, a także szybciej niż karaluchy się rozmnażają. Ciekawostką jest to, że jeśli prusaki pojawią się w środowisku karaluchów, powodują wyginięcie ich populacji.

Karaluchy w domu – skąd się biorą? 

Pewnie zastanawiasz się, skąd w cywilizowanych domach, w  których dba się o higienę biorą się karaluchy? Okazuje się, że ich obecność nie zawsze ma związek z brakiem schludności lub ciepłem i wilgocią.

Skąd zatem karaczany biorą się w naszym domu? Często są one po prostu przyniesione razem z żywnością ze sklepu. Do domu trafiają też razem z paczkami zamawianymi przez Internet. Jeśli Twoje mieszkanie znajduje się w okolicy basenu, restauracji lub sklepu zoologicznego, ryzyko pojawienia się tych insektów wzrasta. Aby dostać się do mieszkania karaluchy często wykorzystują kanalizację lub wentylację, piony wentylacyjne w blokach mieszkalnych. Ich miękki odwłok ułatwia karaluchom przeciśnięcie się nawet przez wyjątkowo wąskie szpary, chitynowy pancerz jest elastyczny. 

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim domu zalęgły się karaluchy i prusaki, uważnie pooglądaj wszystkie kąty, szczególnie w łazience i kuchni. Poprzeglądaj miejsca, w których przechowujesz jedzenie oraz mają dostęp do wody np. pod zlewem, umywalkami, za szafkami kuchennymi lub lodówką. Te insekty lubią tez okruchy, wilgoć, ciepło i ciemność, dlatego z pewnością łatwiej dostrzeżesz je nocą, ponieważ to jest pora ich żerowania. Posiadają światłoczuły odwłok dlatego zanim zapalisz światło wieczorem w kuchni lub łazience przygotuj klapka i ruszaj na polowanie metodą mechaniczną. Czy to jedyny sposób walki z prusakami i karaluchami? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Domowe sposoby na karaluchy 

Gdy w naszym domu pojawiają się insekty, w pierwszej kolejności próbujemy pozbyć się ich na własną rękę, samodzielnie. Czy są jakieś domowe sposoby na prusaki i karaluchy? Jak najbardziej, zwłaszcza jeśli ich populacja jest na początku niewielka. Wówczas można spróbować rozprawić się z nimi samodzielnie, za pomocą dostępnych w sklepach chemicznych i marketach środków owadobójczych. Ich zasięg i skuteczność są różnorodne. Warto też pamiętać, że bardzo wiele z nich może zaszkodzić nie tylko insektom, ale tez np. zwierzętom domowym i dzieciom, czy nam samym. To duże ryzyko dla naszego bezpieczeństwa jeśli nie wiemy jak się z nimi obchodzić. 

Jednymi z najprostszych w użyciu domowych środków są spraje w aerozolu, którymi spryskujemy miejsca, w którym występują insekty. Taki specyfik z pewnością pomoże Ci ograniczyć ich ilość, ale nie zabije całej populacji oraz z czasem wyklują się młode.  

Dość znanym domowym sposobem na karaluchy jest kwas borowy. Aby go użyć, należy przygotować mieszankę z 1 ugotowanego ziemniaka, jajka i łyżeczki i kwasu borowego. Z powstałej papki robimy niewielkie kulki, które należy porozkładać po całym mieszkaniu, szczególnie  w miejscach, w których mogą żerować karaluchy.

Ciekawostką jest, że karaluchy lubią zapach piwa, dlatego wlej je do naczynia, zrób kładkę, aby prusaki mogły do niego wejść i… utonąć. Warto jednak pamiętać, że wiele domowych sposobów walki z karaluchami jest tylko doraźna, a najpewniejsza metodą pozbycia się ich jest po prostu wezwanie specjalisty DDD (dezynsektora), który wykona w naszym domu profesjonalną usługę dezynsekcji prusaków i karaluchów. 

Profesjonalne usługi dezynsekcji 

Domowe sposoby na prusaki i karaluchy są dość popularne, ale nie do końca skuteczne. Wiele z nich tylko odstrasza insekty, ale nie daje gwarancji, że nie rozplenią się one ponownie lub nie przejdą z sąsiednich lokali - skądś musiały przyjść do Twojego mieszkania.

Dlatego warto skorzystać z profesjonalnych usług zwalczania karaluchów i prusaków.  Profesjonalne usługi dezynsekcji to pewność, że załatwiamy sprawę raz, a dobrze. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich zaskakująco łatwo jest natknąć się na karaluchy, dlatego dezynsekcja Warszawa to najlepsze i najrozsądniejsze wyjście z tego irytującego problemu.

Pamiętaj, że jeśli w Twoim domu lub miejscu pracy występuje wyjątkowo duża populacja robactwa, domowe sposoby zawiodą i trzeba zastosować specjalistyczne metody. Firma Prusator jest jedną z najbardziej popularnych i zaufanych na rynku: skutecznie i bezpiecznie pomoże Ci pozbyć się prusaków, karaluchów, mrówek, rybików cukrowych, stosując sprawdzoną i bezpieczną metodę żelową. Dezynsekcja karaluchów w Warszawie? Wybierz Prusatora!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku