Wciąż Å›wiadomość tego, jak ważne jest wczesne rozpoczÄ™cie przygody dziecka z dentystÄ… jest niewystarczajÄ…ca. Mianowicie leczenie zÄ™bów mlecznych jest równie istotne, jak leczenie zÄ™bów staÅ‚ych. Nieleczona próchnica u dziecka może być przyczynÄ… stanów zapalnych w obrÄ™bie dziÄ…seÅ‚, jak też caÅ‚ego organizmu. Z dzieckiem należy regularnie odwiedzać dentystÄ™ w celu kontroli owej próchnicy lub innych niepokojÄ…cych zmian w jamie ustnej. Wtedy szybko można podjąć odpowiednie leczenie.

Co obejmuje stomatologia dziecięca?

Stomatolodzy dzieciÄ™cy zapewniajÄ… swoim podopiecznym kompleksowÄ… opiekÄ™ zdrowotnÄ… jamy ustnej, która jest przeprowadzona w przyjemnej i miÅ‚ej atmosferze. Dziedzina ta obejmuje profilaktykÄ™ stomatologicznÄ…, czyszczenie i zabiegi fluoryzacji oraz zalecenia żywieniowe i dietetyczne, poradnictwo dotyczÄ…ce nawyków dziecka, wczesnÄ… ocenÄ™ i leczenie w celu prostowania zÄ™bów i korygowania nieprawidÅ‚owego zgryzu, leczenie ubytków, diagnozowanie stanów jamy ustnej zwiÄ…zanych z chorobami takimi jak cukrzyca, wrodzona wada serca, astma, katar sienny i zespóÅ‚ nadpobudliwoÅ›ci psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Dodatkowo zajmuje siÄ™ leczeniem chorób i stanów dziÄ…seÅ‚, w tym wrzodów, krótkich wÄ™dzideÅ‚ek, Å›luzówek i dzieciÄ™cej choroby przyzÄ™bia, a także opiekÄ… nad urazami zÄ™bów.

Jak wyglÄ…da wizyta adaptacyjna?

W stomatologii dzieciÄ™cej bardzo ważna jest więź emocjonalna z dzieckiem. W celu zbudowania zaufania miÄ™dzy dzieckiem, a stomatologiem jest wizyta adaptacyjna. W jej trakcie maÅ‚y pacjent zapoznaje siÄ™ z caÅ‚ym personelem i gabinetem stomatologicznym. Dzieci mogÄ… wówczas pobawić siÄ™ zabawkami, poczytać książeczki. Pokazuje siÄ™ im narzÄ™dzia oraz sprzÄ™t dostÄ™pny w gabinecie, opowiadajÄ…c o nich w prosty, bajkowy sposób. To jest też moment, aby udzielić dziecku odpowiedzi na nurtujÄ…ce go pytania. NastÄ™pnie przedstawiany jest plan leczenia rodzicom i ustalenie szczegóÅ‚ów pierwszej prawdziwej wizyty.

Przygotowanie dziecka do wizyty u stomatologa

Bardzo ważnÄ… rolÄ™ w procesie leczenia stomatologicznego dziecka peÅ‚niÄ… jego rodzice. Dziecko bierze przykÅ‚ad z rodziców i szybko przejmuje ich nawyki. Bardzo ważne jest wiÄ™c, aby nie pokazywać mu swoich obaw i lÄ™ków zwiÄ…zanych z dentystÄ…, bo to wÅ‚aÅ›nie w tym momencie siÄ™ one rodzÄ… w dziecku i zostajÄ… z nim na caÅ‚e życie. Należy uÅ›wiadomić dziecko, że dbanie o zdrowie zÄ™bów w mÅ‚odym wieku jest priorytetowe. O wizytach kontrolnych należy im mówić, jako o czymÅ› naturalnym, nie wychodzÄ…cych poza ramy codziennoÅ›ci. Można im mówić, że dziÄ™ki krótkiej wizyty u dentysty potem przez dÅ‚ugi czas bÄ™dÄ… siÄ™ cieszyć piÄ™knym i zdrowym uÅ›miechem. Te czynnoÅ›ci bez wÄ…tpienia pomogÄ… zachÄ™cić dziecko do regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku