Wciąż świadomość tego, jak ważne jest wczesne rozpoczęcie przygody dziecka z dentystą jest niewystarczająca. Mianowicie leczenie zębów mlecznych jest równie istotne, jak leczenie zębów stałych. Nieleczona próchnica u dziecka może być przyczyną stanów zapalnych w obrębie dziąseł, jak też całego organizmu. Z dzieckiem należy regularnie odwiedzać dentystę w celu kontroli owej próchnicy lub innych niepokojących zmian w jamie ustnej. Wtedy szybko można podjąć odpowiednie leczenie.

Co obejmuje stomatologia dziecięca?

Stomatolodzy dziecięcy zapewniają swoim podopiecznym kompleksową opiekę zdrowotną jamy ustnej, która jest przeprowadzona w przyjemnej i miłej atmosferze. Dziedzina ta obejmuje profilaktykę stomatologiczną, czyszczenie i zabiegi fluoryzacji oraz zalecenia żywieniowe i dietetyczne, poradnictwo dotyczące nawyków dziecka, wczesną ocenę i leczenie w celu prostowania zębów i korygowania nieprawidłowego zgryzu, leczenie ubytków, diagnozowanie stanów jamy ustnej związanych z chorobami takimi jak cukrzyca, wrodzona wada serca, astma, katar sienny i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Dodatkowo zajmuje się leczeniem chorób i stanów dziąseł, w tym wrzodów, krótkich wędzidełek, śluzówek i dziecięcej choroby przyzębia, a także opieką nad urazami zębów.

Jak wygląda wizyta adaptacyjna?

W stomatologii dziecięcej bardzo ważna jest więź emocjonalna z dzieckiem. W celu zbudowania zaufania między dzieckiem, a stomatologiem jest wizyta adaptacyjna. W jej trakcie mały pacjent zapoznaje się z całym personelem i gabinetem stomatologicznym. Dzieci mogą wówczas pobawić się zabawkami, poczytać książeczki. Pokazuje się im narzędzia oraz sprzęt dostępny w gabinecie, opowiadając o nich w prosty, bajkowy sposób. To jest też moment, aby udzielić dziecku odpowiedzi na nurtujące go pytania. Następnie przedstawiany jest plan leczenia rodzicom i ustalenie szczegółów pierwszej prawdziwej wizyty.

Przygotowanie dziecka do wizyty u stomatologa

Bardzo ważną rolę w procesie leczenia stomatologicznego dziecka pełnią jego rodzice. Dziecko bierze przykład z rodziców i szybko przejmuje ich nawyki. Bardzo ważne jest więc, aby nie pokazywać mu swoich obaw i lęków związanych z dentystą, bo to właśnie w tym momencie się one rodzą w dziecku i zostają z nim na całe życie. Należy uświadomić dziecko, że dbanie o zdrowie zębów w młodym wieku jest priorytetowe. O wizytach kontrolnych należy im mówić, jako o czymś naturalnym, nie wychodzących poza ramy codzienności. Można im mówić, że dzięki krótkiej wizyty u dentysty potem przez długi czas będą się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem. Te czynności bez wątpienia pomogą zachęcić dziecko do regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku