Wchodzenie w nowy związek wiąże się z ogromnymi emocjami. Miłość dodaje nam energii, czujemy euforię i przynajmniej na pierwszym etapie nie dostrzegamy żadnych wad u partnera. Niestety niekiedy z czasem nawet największa miłość może nie wystarczyć, a związek stanie się toksyczny. Co to oznacza? Zniknie radość, energia, poczucie sensu, szacunek, czy poczucie bycia kochanym. Osoba będąca w takiej relacji może odczuwać smutek, przygnębienie, dochodzi również do wyraźnego spadku jej samooceny, a dodatkowo będzie się czuła poniżana przez swojego partnera.
 

Często zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że wchodzimy w toksyczne związki. Nasze działanie motywowane jest doświadczeniami z dzieciństwa. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których nie otrzymywaliśmy odpowiedniej ilości bliskości, ciepła i miłości od najbliższych nam osób, czyli rodziców. Nasze potrzeby nie były wówczas zaspokajane, w związku z czym w dorosłym życiu powielamy znane nam schematy mimo iż są toksyczne. W taki sposób zyskujemy pozorne poczucie bezpieczeństwa, jednak jest to okupione dużym poświęceniem. Często tracimy własną tożsamość na rzecz partnera. Toksyczny może być partner agresywny, zdystansowany i niedostępny emocjonalnie, który nie potrafi wyrażać swoich emocji, ma zaburzenia psychiczne czy boryka się z uzależnieniami.
 

Pomoc dla osoby w toksycznym związku – co możemy zrobić?

 
Na temat wsparcia osób w toksycznych związkach możesz dowiedzieć się więcej pod adresem https://sensly.com/blog/jak-wspierac-osobe-ktora-jest-w-toksycznym-zwiazku . Jednak warto nastawić się, że nie będzie to proste zadanie. Przede wszystkim bowiem nie możemy nikogo zmusić do odejścia i rozpoczęcia nowego życia, bo to ta o sobie decyduje i nie możemy ingerować w jej decyzje. Pomoc bliskich czy przyjaciół będzie nieoceniona w czasie kryzysów. Czasem taka osoba może bowiem potrzebować bezpiecznej przestrzeni, czy np. wsparcia emocjonalnego. Istotne jest przypominanie, w czasie rozmów, że ta osoba ma ogromną wartość, a także że życie może być lepsze bez toksycznego partnera.
 
Bardzo istotne jest, aby taka osoba miała potwierdzane przez nas poczucie, że może na nas liczyć w każdej sytuacji. W kluczowym momencie może to pomóc w podjęciu decyzji o odejściu od toksycznego partnera. Jeśli ktoś nam bliski zdecyduje się na odejście warto zapytać w jaki sposób możemy pomóc w miarę własnych możliwości. Przydatne może okazać się wsparcie finansowe, zapewnienie noclegu, czy bycie kierowcą, gdy będzie musiała dopełnić niezbędnych formalności.
 
Najważniejsze jednak będzie poczucie bezpieczeństwa. Warto więc się również upewnić, czy nie będzie konieczna pomoc psychologiczna, prawna, lub telefony na infolinię. W czasie rozmów przypominajmy, że jest silna i może odnieść duży sukces w życiu nawet bez partnera, utwierdzajmy ją w myśleniu, że doskonale sobie ze wszystkim poradzi. Możemy nawet głośno mówić, że tak nie powinna wyglądać miłość i związek, że jak każdy zasługuje na taki, który będzie pełen wzajemnego zrozumienia i szczęścia.
 

A czego nie mówić osobie w toksycznym związku?

 
Jeśli bliska nam osoba jest w toksycznym związku, to musimy pamiętać, że nie jest to łatwa sytuacja. Nie wszystko powinniśmy mówić, bo możemy doprowadzić do pogorszenia sytuacji. Taka osoba może się również od nas odwrócić, obrazić się. W związku z tym prowadząc rozmowę, nie powinniśmy oceniać, zmuszać do rozstania, krytykować, wzbudzać smutku, poczucia winy i wyrzutów sumienia. Nie jest łatwo odejść, gdyż takie rozstanie często wiąże się z rewolucją w wielu obszarach życia i nasze słowa wskazujące na konieczność natychmiastowego odejścia mogą być postrzegane jako brak zrozumienia i wywołać złość.
 
Co ważne nie powinniśmy również stawiać ultimatum, prowokować konfliktów z partnerem, ale też niewskazane jest częste i regularne wspieranie finansowe, szczególnie jeśli się okaże, że toksyczny partner korzysta z tych środków. Wspierajmy i bądźmy, prowadźmy i zachęcajmy do bezpiecznego rozwiązania problemu. Uspokajajmy, aby nie doprowadzić do eskalacji agresji, czy rozwiązań nieetycznych.

Najczęściej zadawane pytania


Czy da się wyrwać kogoś z toksycznego związku?

Nie możemy robić nic na siłę, bo skutek może być odwrotny i dana osoba jeszcze na nas się obrazi. Najważniejsza jest nasza obecność i wsparcie. Skupiajmy się więc na tym, żeby osoba żyjąca z toksykiem wiedziała, że może na nas polegać.

Co może pomóc osobie w toksycznym związku?

Warto delikatnie nakłonić taką osobę do skorzystania z pomocy psychologicznej. Takie spotkania mogą stać się początkiem drogi do uwolnienia się z niszczącego związku. Dzięki nim pojawi się świadomość konieczności zmian i siła do nich.

Jak nie zachowywać się w stosunku do osoby w toksycznym związku?

Bardzo złe jest ocenianie, wmawianie swojego zdania i punktu widzenia. Mamy wspierać, a nie podejmować za kogoś decyzji, to jego życie. My jesteśmy od tego, aby być i by mogła na nas liczyć.

Co oznacza, że związek jest toksyczny?

Przede wszystkim jest to sytuacja, w której znika radość, poczucie bycia kochanym i potrzebnym. W takim związku jest poczucie beznadziei, osamotnienia, wykorzystywania. Jest to bardzo niszczące dla psychiki takiej osoby.

Czy trudno jest odejść od osoby w toksycznym związku?

Zdecydowanie tak. Pojawia się bowiem coś na kształt uzależnienia od drugiej osoby. Wydaje się, że odejście jest niemożliwe, że sobie nie poradzimy, a nawet martwimy się, jak ta druga osoba poradzi sobie bez nas. To bardzo trudne i często potrzebne jest wsparcie psychologa, aby poradzić sobie z tymi myślami i się wyzwolić.


Podobne artykuły:


Wersja do druku