W dzisiejszych czasach jesteśmy otwarci i ciekawy innych kultur, a także ich kuchni i smaków. Jednak w niektórych, jak np. japońska potrawy spożywa się z wykorzystaniem pałeczek, zamiast widelca. Początkowo może nam wydawać się to dziwne, albo nietypowe, jednak jeśli opanujemy odpowiednią technikę, to z pewnością poradzimy sobie z tym wyzwaniem doskonale. Jednak warto uczyć się od najlepszych i kierować się dobrymi radami osób, które są w tym już wprawione. Czy wiesz, jak jeść pałeczkami? I czy naprawdę każdy może się tego nauczyć?

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i skąd pochodzisz, możesz się dzisiaj z powodzeniem raczyć kuchniaazjatycką. Ciekawą opcją będzie również przygotowanie przyjęcia w takim klimacie dla swoich gości. Wówczas pałeczki są doskonałym wyborem, możesz ułożyć je na stole dla gości zamiast tradycyjnych zachodnich sztućców. Z pewnością dla większości osób początkowo ich użycie będzie kłopotliwe, jednak przy odpowiednim nastawieniu i uważnym realizowaniu wskazówek dobrze sobie poradzą, a jedzenie dań azjatyckich w takich sposób będzie czystą przyjemnością.

 

Pałeczki – do jakich dań są przeznaczone?

 

Kuchnia azjatycka  bardzo powszechnie wykorzystuje pałeczki do spożywania posiłków. Pojawiają się one właściwie w przypadku większości dań. Przede wszystkim, co może niektórych zaskakiwać, je się nimi ryż, kluski, czy pierogi. Jednak nie nadają się one oczywiście do jedzenia zupy, do której sięga się po tradycyjną i głęboką łyżkę, która inaczej niż na zachodzie, najczęściej jest ceramiczna. Dla nas przyzwyczajonych do widelców, jedzenie ryżu pałeczkami, szczególnie gdy jest sypki, wydaje się wręcz niemożliwe. Jednak przyzwyczajenie sprawia, że Azjaci doskonale sobie z tym zadaniem radzą. Ponadto w wielu krajach można nieco ułatwiać sobie zadanie przysuwają miskę bliżej ust.

 

Warto wiedzieć, że etykieta wyklucza nabijanie większych kawałków jedzenia na pałeczki. Nie jest to mile widziane. Najczęściej podnosi się je dwiema pałeczkami do ust i stopniowo odgryza po kawałku. Jeśli planujesz jeść dania japońskie, to warto zwrócić uwagę, że przeważająca większość rodzajów sushi jest tradycyjnie jedzona rękoma. Wyjątek stanowi jedynie sashimi, do którego używa się pałeczek. Musisz dowiedzieć się więc wówczas, jak trzymać pałeczki.

 

Czy pałeczki sprawdzą się również w zachodniej kuchni?

 

Dla Europejczyków spożywanie dań z wykorzystaniem pałeczek najczęściej nie jest naturalny. Trudno wyobrazić sobie duży kawałek pieczonego mięsa, czy włoski makaron jedzony taką metodą. Jednak właśnie od rodzaju pożywienia, zależy to, w jaki sposób się je w danym regionie świata spożywa. U nas lepiej sprawdzają się sztućce, ale nie ma absolutnie przeciwwskazań, aby przygotować, również w domu dania typowo azjatyckie i jeść je dokładnie tak, jak w kraju z jakiego pochodzą przepisy. Dla Europejczyka zwykle pałeczki będą dodatkiem i ciekawą alternatywą w kuchni i jadalni, które pozwoli na urozmaicenie.

 

Jeśli chcesz jeść światowe potrawy i zawsze mieć zadbany dom i wszystko przygotowane, a także posiadać pełne wyposażenie to takich dań, to koniecznie sprawdź najważniejsze porady.

 

Co musisz wiedzieć o jedzeniu pałeczkami?

 

Jeśli jesteś leworęczny to używaj lewej dłoni, jeśli praworęczny to prawej. Pałeczki umieszcza się pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, palcem środkowym, co można zaobserwować na wielu ilustracjach. Często warto podpatrzeć również osobę, która zdecydowanie bardziej sprawnie niż my posługuje się tym narzędziem. Pałeczka, którą przytrzymuje kciuk pozostaje unieruchomiona, poruszamy drugą, która przesuwa się do dłoni, umożliwiając nam chwytanie kawałków jedzenia. Tak w skrócie wygląda prawidłowe używanie pałeczek, jednak oczywiście zdarza się, że ktoś stosuje je w sposób, do który samodzielnie wypracował i jest dla niego komfortowy.

 

Z czasem można dość do wprawy i doskonale korzystać z pałeczek, przy różnych daniach. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, to warto próbować na nieco prostszych daniach, do których często zalicza się pierogi.

 

Czy każdy może nauczyć się jeść pałeczkami?

 

Z pewnością tak, ale jeśli ta technika idzie Ci dość opornie, to warto znaleźć dobrego nauczyciela. Osoba, która ma wprawę i dobrze radzi sobie z tą techniką jedzenia. Oczywiście najczęściej będzie ona pochodziła z jednego z krajów azjatyckich i spożywała posiłki w taki sposób od dziecka. Początki nie będą proste, bo musimy przyzwyczaić dłoń do nieco innych ruchów, niż te, które wykonujemy na co dzień i dobrze znamy. Nasza dłoń musi w precyzyjny sposób chwytać i odpowiednią siłą łapać kawałki jedzenia wykorzystując do tego pałeczki. Naszym zdaniem każdy może się z powodzeniem nauczyć , dzięki czemu będzie czuć się zdecydowanie bardziej komfortowo w azjatyckiej restauracji, gdy kelner poda pałeczki. Oczywiście w Europie często możemy z nich zrezygnować i poprosić o zwykłe sztućce, jednak nie każdy czuje się z tym dobrze. Chętnie chłoniemy kulturę nie tylko przez smak dań, ale również naśladowanie tradycji danego regionu świata.

 

Nieco inaczej podchodzi się do jedzenia pałeczkami, jeśli jedynie kosztujesz takich potraw w domu, lub restauracji znajdującej się w Europie, a odmiennie na miejscu w krajach azjatyckich. W każdym z nich obowiązuje bowiem pewien rodzaj etykiety. W Japonii na stole znajdziesz specjalne podkładki, na które należy odkładać pałeczki, za to w Chinach po skończonym posiłku można odłożyć je w poprzek talerza. Co istotne jednak w żadnym kraju nie powinno się kłaść pałeczek na stole w czasie spożywania posiłku. Będzie to zwyczajnie źle widziane.

 

Czy warto nauczyć się jeść pałeczkami?

 

Wiele osób uważa, że zdecydowanie tak, niezależnie od tego, czy jedynie chcemy zgłębiać nowe smaki w zaciszu własnej kuchni, czy lokalnych restauracji, czy może podróżujemy po Azji i chcemy odnaleźć się w zasadach, jakie tam panują i dobrze radzić sobie z jedzeniem podawanych nam posiłków. Warto bowiem pamiętać, że coś co, dla nas może wydawać się normalne, dla osoby pochodzącej z zupełnie innej kultury może być obraźliwe lub niegrzeczne. Dlatego, jeśli zwiedzamy jakąś część świata, choćby właśnie tak różną od tego co znamy, jak Azja, to warto nie tylko nauczyć się trzymać pałeczki, ale również dobrze poznać zwyczaje i kulturę regionu zanim wyruszymy w podróż. Może nam to pozwolić uniknąć niechcianych wpadek i pomoże lepiej odnaleźć się na miejscu.

 

Jedzenie pałeczkami wcale nie musi być trudne. Wystarczy je jedynie wyćwiczyć. Możesz popróbować w domu na popularnych piankach czy żelkach. Przekładając je nawet z miseczki do miseczki. Pamiętaj jednak o odpowiednim ustawieniu palców i unieruchomieniu kciuka z pałeczką. Praktyka pomoże Ci nauczyć się sprawnie nimi operować i z pewnością z azjatyckiej imprezy u znajomych nie wyjdziesz głodny, bo z łatwością będziesz pałeczkami kosztować kolejnych przysmaków. A może wówczas i Ty kogoś skutecznie nauczysz tej sztuki i ułatwisz mu zadanie i odnalezienie się w towarzystwie i klimacie imprezy? Próbuj, a na pewno będziesz doskonale z nich korzystać.


Najczęściej zadawane pytania


Czy idąc do wschodniej restauracji w Polsce muszę potrafić jeść pałeczkami?

W krajach europejskich jest to zazwyczaj opcjonalne. Nie każdy potrafi korzystać z pałeczek, w związku z czym można poprosić o widelce lub obsługa zapyta, czy życzymy sobie pałeczki. Możesz więc bez obaw udać się na sushi i nie martwić się tym, że nie nauczyłeś się jeść pałeczkami.

Czy warto rozpocząć naukę od pałeczek dla dzieci?

Pałeczki dla dzieci są charakterystycznie złączone, co ułatwia naukę ich trzymania i chwytania nimi poszczególnych produktów. Korzystając z nich na początku swojej przygody ze wschodnią kuchnią, możemy z powodzeniem nauczyć się używania tego, nietypowego dla nas rodzaju sztućców.

Czy można jeść pałeczkami dania kuchni europejskiej?

Można, ale raczej będzie to nienaturalne i niewygodne. Wynika to z samej charakterystyki dań. Na wschodzie potrawy były przygotowywane zawsze w taki sposób, że pałeczki były głównym wyborem i świetnie się sprawdzały.

Czy pałeczkami da się jeść ryż?

Tak, co bywa zaskakujące dla Europejczyków. Jednak sposób przygotowania ryżu w krajach wschodnich nieco różni się od naszego. Mimo wszystko potrzeba sporej wprawy w posługiwaniu się pałeczkami, aby nauczyć się tej sztuki.

Przyjęcie w stylu azjatyckim w Polsce - czy podać pałeczki?

Można je przygotować, jednak goście powinni mieć wybór. Chyba że spotkanie odbywa się w wąskim gronie i doskonale wiesz, że każdy z gości doskonale posługuje się pałeczkami. Wówczas mogą na stole znaleźć się wyłącznie one.


Podobne artykuły:


Wersja do druku