Produkty wykonane z jedwabnej tkaniny cieszą się ostatnio ogromną popularnością, najbardziej popularne są jedwabne poszewki na poduszki, które niosą ze sobą szereg cech pozytywnie wpływających na nasz komfort oraz zdrowie. Zastanawiasz się dlaczego warto wybrać jedwabne pościele lub poszewki? Zapraszamy do artykułu, z którego dowiesz się czym jest jedwab oraz jakie posiada właściwości.

Jedwab – co to za materiał?

Jedwab od stuleci wykorzystywany jest w produkcji tekstyliów domowych, szyje się z niego między innymi pościele, delikatne poszewki jedwabne, koce, kołdry, poduszki oraz opaski na oczy. Jedwab jest w pełni naturalnym materiałem pozyskiwanym z kokonów jedwabnika, wyróżnia się dwie wersje – hodowlaną i dziką.

Jedwab hodowlany a jedwab dziki różni się przede wszystkim rodzajem pożywienia jedwabnika, odmiana hodowlana zwana jest jako jedwab morwowy, pozyskiwany jest z kokonów jedwabników żywiących się liśćmi drzewa morwowego, jedwab dziki pozyskiwany jest od jedwabników żywiących się liśćmi dębu. Jedwab hodowlany jest dłuższy, delikatniejszy oraz bardziej trwały od wersji dzikiej, ponad to posiada naturalny, perłowy kolor, odmiana dzika jest szara.

Dlaczego warto wybrać produkty wykonane z jedwabiu?

Jedwab kojarzony jest z luksusem, jest to ekskluzywny materiał, który podkreśli elegancki wystrój pomieszczenia. Jedwabne poszewki oraz pościele posiadają delikatny połysk, zazwyczaj mają gładką powierzchnię, przykładowo https://i-posciel.pl/jedwabna-poszewka-na-poduszke, jednak można spotkać produkty zdobione np. żakardowym wzorem. Wygląd materiału to jednak nie wszystko, nic nam z pięknej pościeli jeśli nie będzie ona wygodna w użytkowaniu i tutaj pojawia się jedwab, który posiada szereg cech wpływających na nasze zdrowie i komfort snu.

Jakie właściwości posiada jedwab?

Naturalne jedwabne produkty zyskały popularność dlatego że zapewniają komfortowy sen, szczególnie polecane są dla alergików, jedwab jest nie tylko symbolem luksusu i elegancji ale doceniany jest za swoje właściwości zdrowotne.

Jedwab posiada właściwości termoregulacyjne

Pierwszą cechą, która wyróżnia jedwabną tkaninę są jej właściwości termoregulacyjne, ciało okryte takim materiałem się nie poci, ponieważ temperatura podczas snu jest regulowana do optymalnego poziomu, w lecie zapobiega nadmiernemu przegrzaniu się ciała natomiast w zimie zatrzymuje ciepło blisko ciała, dzięki temu tego rodzaju produkty mogą być używane przez cały rok.

Doskonale przepuszcza powietrze podczas snu.

Jedwab doskonale przepuszcza powietrze, ciało będące okryte taką pościelą lub kołdrą oddycha i nie jest narażone na przegrzanie lub nadmierne pocenie, ta cecha szczególnie odczuwana jest podczas gorących nocy, gdy wysoka temperatura powoduje dyskomfort podczas snu, dzięki odpowiedniej wentylacji powietrza sen staje się bardziej komfortowy.

Wysoka higroskopijność

Jedwab wykazuje właściwości higroskopijne tzn pochłania wilgoć z otoczenia (nawet do 30% własnej masy) będąc przy tym jednocześnie suchym i lekkim, jedwab bardzo szybko schnie, zapewniając potrzebny dla skóry poziom wilgotności.

Jedwab zadba o Twoją skórę i włosy

Włosy w kontakcie z jedwabnym materiałem się nie puszą oraz nie kołtunią, w dotyku z jedwabną poszewką pozostaną proste i gładkie, ponad to jedwab zapobiega rozdwajaniu końcówek. Gładka i bardzo delikatna powierzchnia poszewki w kontakcie skórą nie odkształca jej, nasza twarz zamiast trzeć bardzo delikatnie przesuwa się po powierzchni poszewki zapewniając naszej skórze gładkość.

Idealny materiał dla alergików

Jedwab jest szczególnie polecany dla dzieci oraz dla osób zmagających się z alergią. Delikatna powierzchnia tkaniny nie powoduje podrażnień oraz nie uczula, ponad to na jej powierzchni nie kumulują się roztocza kurzu domowego oraz inne drobnoustroje, które mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznej.

Podsumowanie

Jedwab to szlachetny materiał, wygląda bardzo elegancko dlatego nadaje się do luksusowych wnętrz, może być wykonany w naturalnym perłowym kolorze lub barwiony w eleganckie kolory np. czerń lub szmaragd. Wygląd jedwabiu to jednak nie wszystko, posiada dużo cech, które wpływają na jakość naszego snu, jest bezpieczny oraz bardzo komfortowy w użytkowaniu, szczególnie w przypadku osób z alergią lub posiadających wrażliwą skórę.

 


Najczęściej zadawane pytania


Czy warto zdecydować się na jedwab do sypialni?

Jeśli chodzi o tkaniny, z jakich wykonana jest nasza pościel, to często mamy różne upodobania. Jedni wolą te grubsze i nieco szorstkie, a inni chętnie stawiają na delikatne i określane wręcz jako "śliskie". Nie ma jednej odpowiedzi. Z pewnością, jeśli zależy Ci na pościeli wysokiej jakości, to jedwab będzie odpowiedni, jednak musisz sprawdzić, czy dobrze będzie Ci się w nim spało.

Gdzie kupić jedwabną pościel?

Możesz zarówno odwiedzić sklep w Twojej okolicy, w którym będziesz przebierać w wysokiej jakości zestawach pościeli, jak również zrobić zakupy przez internet. W tej drugiej opcji masz dostęp do wielu najróżniejszych wzorów i kolorów, pośród których z pewnością znajdziesz coś idealnego do Twojej sypialni.

Czy jedwabna pościel to dobry wybór do luksusowego wnętrza?

Jak najbardziej tak. Zarówno wygląd, jak i właściwości tej tkaniny sprawiają, że doskonale sprawdza się ona w najbardziej wymagających wnętrzach. Jeśli więc Twoje ma być bardzo eleganckie postaw na jedwab.

Czy jedwab może uczulać?

Powierzchnia tkaniny jest bardzo delikatna. Dzięki temu nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznych, a osobom z wszelkimi nadwrażliwościami śpi się w nim doskonale.

Czy to prawda, że jedwabna pościel sprzyja pięknu naszych włosów?

Tak, dzięki niej włosy się nie kołtunią, a końcówki nie rozdwajają. Jeśli chcesz mieć pięknie włosy, to koniecznie powinnaś spać właśnie w jedwabnej pościeli.


Podobne artykuły:

ko?dra obci??eniowa

Wersja do druku