Ciąża to czas wielu zmian – również tych w obrębie pielęgnacji. Wybory przyszłej mamy nie mogą być jednak determinowane wyłącznie jej potrzebami – produkty muszą być przede wszystkim bezpieczne dla maluszka. Jak odpowiednio zadbać o skórę? Jakie kosmetyki dla kobiet w ciąży stosować? Które składniki są bezpieczne, a które niewskazane? Odpowiedzi w artykule.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży – jak wybierać je bezpiecznie?

 Ciąża to czas wielu zmian – również tych w obrębie pielęgnacji. Wybory przyszłej mamy nie mogą być jednak determinowane wyłącznie jej potrzebami – produkty muszą być przede wszystkim bezpieczne dla maluszka. Jak odpowiednio zadbać o skórę? Jakie kosmetyki dla kobiet w ciąży stosować? Które składniki są bezpieczne, a które niewskazane? Odpowiedzi w artykule.

Jak wybierać kosmetyki dla kobiet w ciąży?

Pielęgnacja skóry i dobór odpowiednich kosmetyków dla kobiet w ciąży może przysparzać wielu trudności. Zmieniająca się w wyniku hormonów praca skóry, wymaga niejako poznania jej na nowo, a co za tym idzie ułożenia pielęgnacji zapewniającej równowagę i znalezienia współgrających z potrzebami cery produktów. Trudność w doborze preparatów, wynika również z innej przyczyny – kosmetyki dla kobiet w ciąży muszą być bezpieczne dla dziecka. Biorąc pod uwagę, jak wiele rozmaitych substancji i składników aktywnych stosuje się obecnie w produktach, nic dziwnego, że tak wiele kobiet ma wątpliwości, co faktycznie można aplikować na skórę.

Rozwiązaniem może być dedykowany kobietom w ciąży kosmetyk – daje on pewność bezpieczeństwa składu. Oferta produktów tego typu jest jednak ograniczona. Ponadto, w ofercie wielu marek dermokosmetyków, przykładowo Mesoestetic, Cell Fusion C czy Dermaquest, nie brakuje preparatów, które, choć nienazwane kosmetykami dla kobiet w ciąży, są w pełni bezpieczne dla płodu i ciężarnej. Szeroki ich wybór znaleźć można na przykład w sklepie 4Skin: https://www.4skin.pl/sklep/marki/mesoestetic/.

 

Niewskazane kosmetyki dla kobiet w ciąży

Jakich składników należy się wystrzegać, wybierając kosmetyki dla kobiety w ciąży?  Na liście cenzurowanej znajduje się dość sporo powszechnie wykorzystywanych substancji w formułach – standardowo bezpiecznych, lecz w okresie oczekiwania na dziecko, zakazanych lub potencjalnie szkodliwych. Są to: 

 • ZAKAZANE:
  • witamina A i jej pochodne - retinal, retinol, kwas retinowy, estry retinolu
  • salicylany - kwas salicylowy i jego pochodne

 

 • POTENCJALNIE SZKODLIWE:
  • niektóre kwasy – np. glikolowy
  • chemiczne filtry przeciwsłoneczne – takie jak antranilan mentylu, homosalat, octyl dimetylu PABA, oktokrylen, oktynoksat
  • arbutyna
  • hydrochinon
  • formaldehyd
  • parabeny
  • dietanoloamina
  • składniki pozyskiwane z soi – np. oleje, olejki, wyciągi, ekstrakty

Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży – pielęgnacyjny niezbędnik

W trakcie ciąży nie można przede wszystkim zapominać o skórze ciała - zwłaszcza okolic brzucha i biustu, które szczególnie narażone są na pojawienie się rozstępów. Aby im zapobiec, należy pamiętać o regularnej aplikacji produktów bogatych w składniki intensywnie nawilżające, wzmacniające i wspomagające elastyczność skóry, np. np. ceramidy, skwalan, witaminę E, kwas hialuronowy, pantenol, olej z pestek malin, masło shea czy olej ze słodkich migdałów. Dedykowane kosmetyki dla kobiet w ciąży do pielęgnacji ciała oferuje m.in. marka Mesoestetic. Świetnym wyborem może być np. specjalisty krem odżywczy, zapobiegający rozstępom i redukujący te, które już zdążyły pojawić się na skórze, bazujący na roślinnych ekstraktach, w tym wąkrocie azjatyckiej, zawierający dodatkowo olejki liposomalne czy masło shea: https://www.4skin.pl/produkt/mesoestetic-bodyshock-essential-cream-odzywczy-krem-na-rozstepy-250-ml/.

W przypadku pielęgnacji skóry twarzy, należy dostosować ją do aktualnych potrzeb. Wśród częściej występujących problemów, z jakimi borykają się ciężarne, zalicza się nadmierne przetłuszczanie skóry i trądzik. W przypadku ich pojawienia się, dobrym rozwiązaniem może być włączenie do pielęgnacji witaminy C. Wiele atrakcyjnych propozycji z tym składnikiem aktywnym, posiada w swojej ofercie na przykład wspomniana już marka Mesoestetic. Nierzadko problemem jest także nadmierna suchość skóry, uczucie ściągnięcia i wrażliwość. Wówczas pielęgnację należy wzbogacić o składniki dobrze wiążące wodę w naskórku, natłuszczające i uszczelniające barierę naskórkową. Must have to krem przeciwsłoneczny – zmiany hormonalne w trakcie ciąży predysponują do powstawania przebarwień. Bezpieczną opcją są filtry mineralne (fizyczne).

Macie problem z wyselekcjonowaniem produktów wpisujących się w te kryteria? Szeroki wybór bezpiecznych kosmetyków dla kobiet w ciąży zebranych w jednej kategorii, włącznie ze wspomnianymi markami, znajdziecie pod tym adresem: https://www.4skin.pl/sklep/kategorie/ciaza/.

Wpływające na skórę hormony wymagają często sięgnięcia po zupełnie inne niż dotychczas kosmetyki. Dodatkowym utrudnieniem jest ryzyko pojawienia się rozstępów i cellulitu. Układając pielęgnację w oparciu o niededykowane kosmetyki dla kobiet w ciąży, należy pamiętać, by szczególną uwagę przyłożyć do składu danego preparatu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

opiekun os?b starszych

Wersja do druku