Nie da się zaprzeczyć, że wychowanie małego dziecka na dorosłego człowieka dobrze radzącego sobie w życiu to prawdziwa sztuka. To nie tylko nauka umiejętności twardych, lecz przede wszystkim miękkich oraz przygotowanie do życia wśród innych ludzi. Pomocna w tym będzie koncepcja świadomego wychowania dziecka, która powinna być wprowadzana przez każdego rodzica. Przekonaj się czym jest świadome rodzicielstwo i poznaj jego zalety dzięki temu artykułowi!


Czym jest świadome rodzicielstwo?

Pierwsze kilka lat życia dziecka to kluczowy czas dla jego rozwoju. To właśnie wtedy mózg ulega największych zmianom - tworzy się najwięcej połączeń nerwowych, które powstają w niesamowicie krótkim czasie, co skutkuje nabyciem mnóstwa nowych umiejętności. Dlatego warto w tym okresie uczyć dziecko wielu nowych umiejętności, takich jak czytanie, pisanie, posługiwanie się poszczególnymi przedmiotami, dzięki czemu w dorosłym życiu będzie miało szeroki wachlarz możliwości. Jednak pamiętajmy, że kompetencje twarde to nie jedyne umiejętności, których potrzebuje człowiek w swoim życiu. Równie ważne, a można nawet powiedzieć, że ważniejsze, są umiejętności miękkie, czyli takie, które pozwalają na panowanie nad sobą oraz komunikację z innymi ludźmi. Aby w odpowiedni sposób radzić sobie w sytuacjach związanych zarówno z samym sobą, jak i z innymi ludźmi, niewątpliwie wpływ wywierają pierwsze relacje w życiu, a te wiążą się właśnie z rodzicami. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice, już od pierwszych chwil po narodzinach dziecka, otaczali go należytą opieką oraz wytworzyli więź pozwalającą na odpowiedni rozwój emocjonalny dziecka.

Jak przygotować się do bycia rodzicem?

Niewątpliwie doświadczenia z wczesnego dzieciństwa miały wpływ na to, jakimi ludźmi jesteśmy teraz. Czasami zdarza się, że skutkuje to problemami z akceptacją siebie lub z komunikacją z innymi osobami. Dlatego tak ważne jest, aby przed narodzinami nowej istoty przyjrzeć się swojemu zachowaniu oraz podejściu do życia, aby wyeliminować te składowe, które mogłyby w negatywny sposób wpłynąć na dziecko. Przenoszenie negatywnych wzorców na dzieci to niestety wciąż duży problem, dlatego koniecznie należy zadbać o komfortowe warunki dla rozwoju dziecka. Aby tego dokonać, warto przepracować wszystkie swoje traumy oraz negatywne emocje i wzorce zachowań - warto w takiej sytuacji wybrać się do psychoterapeuty, który patrząc z dystansu na sytuację, jest w stanie przedstawić możliwe przyczyny danych zachowań oraz możliwości poradzenia sobie z nimi. Gdy już nie będziemy mieć problemów z powracającymi z przeszłości błędami naszych rodziców, warto starać się, aby nie tworzyły się w naszym życiu nowe problemy powstające np. na skutek stresu. Pomocna w tym będzie technika mindfulness, czyli inaczej trening uważności. To forma medytacji, dzięki której możemy skupić się wyłącznie na chwili obecnej, na chwilowych doznaniach, a przez to dostrzec wszystkie napływające do umysłu informacje bez udziału ładunku emocjonalnego, co pozwala na jasną ich analizę oraz niepoddawanie się chwilowym emocjom. Wiedząc już jak radzić sobie z przytłaczającymi emocjami, można wtedy przekazywać tę wiedzę swoim dzieciom, dzięki czemu już od najmłodszych lat będą wiedziały co robić w kryzysowych sytuacjach, a dzięki temu łatwiej poradzą sobie w życiu.


Kluczowa bliskość


Aby dziecko w przyszłości wiedziało na czym polega zdrowa relacja między dwiema osobami oraz odpowiednio rozwijało się emocjonalnie oraz społecznie, konieczne jest wytworzenie od pierwszych chwil po jego narodzinach prawidłowej więzi emocjonalnej. Musi być ona w odpowiedni sposób silna, aby dziecko stworzyło swój bezpieczny styl przywiązania, który będzie przekładać na związki w przyszłości. W przeciwnym wypadku, gdy nie otrzymuje prawidłowej dawki czułości i bliskości, może borykać się nawet z chorobami psychicznymi. Dlatego tak ważne jest, aby dać dziecku dużo ciepła. Można robić to na wiele sposobów, np. karmić piersią, często przytulać, zapewnić bezpieczny sen, a także przede wszystkim nie uciekać się do kar cielesnych. W świadomym wychowaniu dziecka kluczowa jest relacja między rodzicem a dzieckiem, w której nacisk postawiony jest na kontakt i rozwiązywanie problemów poprzez rozmowę, a nie kompulsywne reakcje i wymierzanie kar niedostosowanych do sytuacji. Dlatego tak ważne jest, aby posiadać otwarty umysł i chcieć porozumieć się z dzieckiem w jasny sposób.
Żeby dowiedzieć się więcej na temat świadomego rodzicielstwa, warto sięgnąć po jedną z książek pozwalających na dokładnie zapoznanie się z tematem: Świadome Rodzicielstwo - Daniel J. Siegel, Mary Hartzell

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

dobrostan
codzienne ?ycie

Wersja do druku