Dobry nóż kuchenny jest niezbędny każdemu szefowi kuchni. Dzięki niemu możliwe jest szybkie, bezpieczne i estetyczne przygotowanie poszczególnych składników do potraw. Jakie wyróżniamy noże kuchenne, czym powinny charakteryzować się profesjonalne produkty i gdzie je znaleźć? Odpowiemy w poniższym tekście!

Noże kuchenne – zastosowania

Noże kuchenne wykorzystywane są niemal wszędzie tam, gdzie są przygotowywane posiłki. Profesjonalne produkty są często wybierane przez miłośników kulinariów, którzy w domowych zaciszu chcą korzystać wyłącznie z najwyższej jakości akcesoriów. Najczęściej nóż szefa kuchni jest wykorzystywany w restauracjach, w których liczą się przede wszystkim precyzja i szybkość pracy. Starannie wyselekcjonowane noże kuchenne znacznie ułatwiają przygotowanie składników różnych potraw i pozwalają na zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa w kuchni. Co więcej, są zaprojektowane tak, by nie obciążać nadmierne dłoni i zapewnić wydajność w czasie pracy.

Jakie cechy powinien mieć dobry nóż kuchenny?

Dobry nóż kuchenny powinien przede wszystkim zapewniać komfortową i płynną pracę. Aby było to możliwe, dopasuj go odpowiednio do produktów, z którymi będziesz pracować. Niezależnie od tego, jakie noże kuchenne wybierzesz, zwróć uwagę na ich jakość wykonania. Powinny być odpowiednio ostre i łatwe w pielęgnacji. Bardzo ważny jest również wygląd rękojeści. Ten element jest odpowiedzialny za ergonomię oraz bezpieczeństwo pracy. Zdecyduj się na modele z antypoślizgowym, stabilnym i poręcznym uchwytem.

Profesjonalne noże kuchenne – rodzaje

W kuchniach restauracyjnych stosuje się różne typy noży w zależności od tego, jakie dania są serwowane. Niektóre odmiany warto mieć w każdym lokalu, aby możliwe było szybkie przygotowanie posiłków z różnorodnych składników. Jakie noże kuchenne są niezbędne, by restauracja sprawnie funkcjonowała?

Noże do filetowania ryb

Dania rybne są bardzo chętnie wybierane przez gości restauracji. Do ich przyrządzenia będziesz potrzebować jednak nieco innych przyborów niż w przypadku wieprzowiny czy drobiu. Noże do filetowania ryb powinny być elastyczne i odpowiednio wyprofilowane, aby możliwe było staranne oczyszczanie ryb. W zależności od tego, jakimi gatunkami ryb będziesz się zajmować, noże mogą mieć nieco inne kształty i rozmiary.

Noże do steków

Prawidłowe pokrojenie mięsa wymaga zastosowania ostrych, odpowiednio wyprofilowanych noży do steków. Będą one bardzo pomocne podczas przyrządzania smacznych dań z mięsem w roli głównej. Ułatwią także ich spożywanie przez gości i pozwolą w pełni cieszyć się smakiem.

Noże do sera

Noże do sera różnią się między sobą w zależności od tego, do jakich gatunków wyrobów są dedykowane. W profesjonalnej kuchni, w której wykorzystujesz do potraw twarde sery, kremowe odmiany czy aromatyczne sery pleśniowe, przydadzą Ci się zarówno noże w formie piłki z uchwytami z dwóch stron, jak i tasaki czy ostre noże z dziurkami zapobiegającymi przyleganiu sera do ostrza.

Noże do chleba

Wysokiej jakości noże do chleba pozwolą Ci pozbyć się problemu poszarpanych, nierównych kromek pieczywa. Piłki do chleba o odpowiedniej ostrości nie zmiażdżą pieczywa, ale pozwolą Ci przy pomocy szybkiego, płynnego ruchu uzyskać oczekiwane rezultaty. Znacznie poprawi to estetykę chleba i bułek podanych w formie kanapek lub na szwedzkim stole. Zapobiegnie również marnowaniu się pieczywa.

Gdzie znaleźć wysokiej jakości noże kuchenne?

Noże kuchenne, aby prawidłowo pełniły swoją funkcję, zapewniały komfort i bezpieczeństwo pracy, powinny zostać starannie wyselekcjonowane. Jeśli chcesz uzyskać gwarancję, że posłużą przez długi czas i będą Ci niezawodnie służyć, zdecyduj się na produkty pochodzące od sprawdzonych dostawców. Najbezpieczniejszym miejscem, w którym możesz zamówić niezawodne profesjonalne noże kuchenne, są sklepy specjalizujące się w zaopatrywaniu branży spożywczej. Możesz zdecydować się na przykład na noże do kuchni od Wammashop.pl. Znajdziesz tam propozycje popularnych marek, takich jak Thermohauser, Giesser czy Victorinox, w korzystnych cenach.

Wybieraj profesjonalne noże kuchenne!

Wybór noży kuchennych ma bardzo duży wpływ na sprawne funkcjonowanie kuchni w restauracjach i w hotelach. Z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy używane noże kuchenne są odpowiednio dopasowane do produktów i wyróżniają się wysoką jakością. Przemyślany zakup noży zwiększy wydajność pracy oraz podniesie poziom jej bezpieczeństwa, dlatego mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci podjąć świadome decyzje w tym aspekcie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku