Pierwsza wizyta u ginekologa jest dla pacjentki zwykle mocno stresującym i nieco krępującym przeżyciem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ polega przecież na intymnym badaniu. Nie powinno to jednak warunkować konieczności udania się do gabinetu ginekologicznego, ponieważ nierzadko właśnie od tego zależy zdrowie kobiet. Sprawdź, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa i jak często realizować ją profilaktycznie.

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym 

Badanie ginekologiczne nie jest obowiązkowe, co jednak nie oznacza, że może być bagatelizowane. Uznaje się, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się po pierwszej miesiączce, czyli najczęściej w wieku 12-15 lat. Jak potwierdza ginekolog w DP Med, jeśli rodzice, którzy są odpowiedzialni za realizację takiej wizyty swojej córki w okresie dojrzewania, przegapią ten moment, pierwsze badanie ginekologiczne powinno odbyć się po odbyciu pierwszego stosunku seksualnego. 

Pierwsze badanie ginekologiczne ma na celu sprawdzenie, czy układ rozrodczy młodej kobiety rozwija się prawidłowo oraz jaki jest ogólny stan zdrowia narządów intymnych. 

Są to oczywiście zalecenia, natomiast nie ulega wątpliwości, że wizyta ginekologiczna może być konieczna do przeprowadzenia wcześniej. Wszystko zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjentki. W przypadku zauważenia niepokojących sygnałów i zaburzeń w rozwoju dziewczynki, zalecana jest kontrola u ginekologa dziecięcego. 

Co ważne, wizyta w gabinecie ginekologicznym dziewcząt do 16 go roku życia musi odbywać się w towarzystwie opiekuna prawnego. Młode kobiety w przedziale wiekowym pomiędzy 16 a 18. rokiem życia muszą mieć pisemną zgodę opiekuna prawnego na wykonanie badania ginekologicznego, ale jego obecność w gabinecie nie jest już obowiązkowa. 

Profilaktyczne wizyty kontrolne u ginekologa 

Od momentu realizacji pierwszej wizyty u ginekologa, dziewczyna bądź kobieta powinna pojawiać się w specjalistycznym gabinecie ginekologicznym regularnie. Jeśli cieszy się pełnym zdrowiem, takie wizyty warto odbywać raz na 6 miesięcy, na pewno nie rzadziej, niż raz w ciągu roku. Profilaktyka prozdrowotna w zakresie ginekologii jest niezwykle ważna i to bez względu na aktywność seksualną pacjentki czy też jej brak. 

Oczywiście, wizyta u ginekologa powinna być zawsze natychmiastowa zaraz po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. Czy wiesz, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu przeszła infekcję bakteryjną lub grzybiczą miejsc intymnych? Tego rodzaju problemy zdrowotne muszą być poddane profesjonalnemu leczeniu, natomiast bagatelizowane, mogą być przyczyną poważnych schorzeń. Należy również podkreślić, że choroby onkologiczne sfery intymnej kobiet plasują się na trzecim miejscu najczęściej diagnozowanych nowotworów w ogóle. Tylko regularne wizyty u ginekologa pozwolą wykryć niebezpieczną dolegliwość we wczesnym stadium i skutecznie ją zwalczyć. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku