Wspólne kosztowanie wina jest niezwykle przyjemnym elementem życia towarzyskiego. Jeśli lubisz organizować spotkania w gronie przyjaciół, warto byś wiedziała, jakie wino sprawdzi się na spotkaniu z przyjaciółmi lub jako dodatek do romantycznej kolacji we dwoje. Znakomite wino, odpowiednio dobrane do sytuacji, potrafi podkreślić charakter spotkania, sprzyja pozytywnej atmosferze, uprzyjemnia wspólnie spędzony czas. Poniżej opiszemy dwa wina, absolutnie wyjątkowe, obok których nie da się przejść obojętnie i których bogactwo smaków doceni każdy gość.

Włoskie wina: Barolo i Brunello

Najwyższej klasy wina włoskie należy degustować. Warto dać sobie chwilę, by w pełni rozkoszować się ich bogatym smakiem i aromatem. Ich jakość wynika z wielu czynników.: 

  • Wyselekcjonowane szczepy uprawiane są na bardzo konkretnym terenie. 
  • Mają jasno określony czas dojrzewania, a następnie leżakowania. Oba wina swoje dojrzewanie zaczynają w dębowych beczkach. Barolo spędza w niej dwa lata, by następnie, przynajmniej przez rok, dojrzewać w butelce. Brunello podobnie: w beczce dojrzewa dwa lata. Jeśli potrwa to rok dłużej, mamy do czynienia z winem Riserva. Natomiast w butelce musi czekać na trafienie do sprzedaży przynajmniej trzy lata.

Idealne na każdą okazję Barolo

Jeśli organizujesz obiad albo kolację dla przyjaciół czy dla dwojga, rozważ kupno i serwowanie wina Barolo. Jest  to czerwone, dość ciężkie, wytrawne wino z regionu Piemontu. Do jego produkcji używa się szczepu uprawianego specjalnie dla tego konkretnie wina: Nebbiolo. Barolo to trunek bogaty w aromaty czarnej porzeczki i fiołka. Z czasem staje się mniej wyrazisty, ale to jego zaleta — łagodnieje w dobrym znaczeniu tego słowa. Pasuje do obiadu, zwłaszcza w towarzystwie cięższych, bardziej sycących potraw. Jest idealnym dodatkiem do dań mięsnych, takich jak dziczyzna czy schab. Najlepiej smakuje podane delikatnie schłodzone, ale absolutnie nie zmrożone. Temperatura podania Barolo to od 14 do najlepiej 17 stopni.

Barolo, jak żadne inne wino, sprawdzi się również jako towarzysz deski serów. Pasuje do serów aromatycznych, o bardzo charakterystycznym smaku, wyrazistych, ostrych.

Z uwagi na pozycję Barolo wśród innych win i to, jak bardzo doceniane jest nie tylko przez znawców, można bez obaw podarować je przyjaciołom albo współpracownikom niezależnie od okazji. To zawsze będzie trunek, który zostanie doceniony. 

Szlachetne Brunello

Innym, równie znakomitym włoskim winem, jest Brunello. Tworzone jest z wyjątkowego szczepu Sangiovese Grosso uprawianego w Toskanii. To bardzo szlachetny trunek o wyjątkowym, intensywnym kolorze rubinu. Nie jest to wino, które przypadnie do gustu wszystkim, z uwagi na wyraziste taniny oraz wysoką kwasowość. Orzechowy finisz, choć łagodny, nie kompensuje mocnego smaku, więc lepiej nie podawać Brunello fanom delikatniejszych win.

Brunello fantastycznie komponuje się z czerwonym mięsem, truflami i oczywiście z toskańskim serem pecorino. Także jest to wino bardziej obiadowe, do obfitych mięsnych dań. Najlepiej smakuje podane w temperaturze 18 stopni, więc niekoniecznie nadaje się do przechowywania w lodówce.

Które włoskie wino wybrać?

Oba wyżej opisane włoskie wina mają bardzo intensywny charakter. Są wytrawne, więc zdecydowanie bardziej docenia się ich walory, łącząc je z równie intensywnymi w smaku potrawami. Mniej pasują do deserów. Oba trunki są szlachetne i bardzo wyszukane, dlatego do eleganckiego obiadu czy wyjątkowej kolacji pasują wyśmienicie. Zdecydowanie warto dać im szansę: spróbować chociaż raz, by dowiedzieć się, jak powinno smakować luksusowe wino z Italii. 

Czy włoskie wina: Barolo oraz Brunello można kupić w Polsce? Można i co więcej, nie trzeba szukać go w sklepach stacjonarnych. Z powodzeniem można zakupić jedną czy kilka butelek do własnego domu lub do firmy za pośrednictwem internetowego sklepu LeBarbatelle. Sklep od wielu lat współpracuje ze sprawdzonymi, włoskimi winiarniami, oferując oryginalne, najwyższej jakości trunki z Italii. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku