Każdego roku w Polsce dochodzi do ok. 80-90 tysięcy nowych przypadków udaru mózgu. WHO udary mózgu są drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie co świadczy o tym jak bardzo są niebezpiecznym zjawiskiem medycznym zagrażającym zdrowiu i życiu.

Udar mózgu zwykle występuje u osób starszych w wieku 65 lat i więcej choć coraz cześciej obserwujemy udary mózgu w młodszych grupach wiekowych – trzydziesto- i czterdziestolatków. Co ciekawe, płeć nie ma tutaj większego znaczenia. Zarówno u kobiet jak i mężczyzn średnia wygląda podobnie, choć w różnych przedziałach wiekowych te wartości procentowe mogą się nieco inaczej kształtować.

Jak dochodzi do udarów mózgu?

Udar mózgu to poważna choroba, która może mieć bardzo poważne skutki. Jest to nagłe i gwałtowne uszkodzenie mózgu, które może być spowodowane przez wiele czynników. Wyróżniamy dwa rodzaje udarów mózgu:

  1. Udary niedokrwienne – dochodzi do nich w ¾ przypadków. Do naczynia w mózgu dostaje się skrzeplina, która blokuje dopływ krwi transportującej tlen wraz ze składnikami odżywczymi do mózgu. Mózg staje się niedotleniony i obumiera prowadząc do szeregu skutków neurologicznych.
  2. Udary krwotoczne – dochodzi do nich w ¼ przypadków w wyniku pęknięcia naczynia transportującego krew do mózgu. Krew rozlewa się do wnętrza mózgu uszkadzając jego tkanki i komórki. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze znanym potocznie wylewem krwi do mózgu.

Udary mózgu mogą być spowodowane przez problemy z naczyniami lub zakrzepicą. Inne czynniki ryzyka udaru mózgu obejmują cukrzycę, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze i cholesterol, migotanie przedsionków czy miażdżycę. Udar mózgu to stan zagrożenia życia, który prowadzi do poważnych uszkodzeń mózgu. Dlatego ważne jest, aby w przypadku podejrzenia wystąpienia udaru mózgu natychmiast wezwać pomoc lub udać się do szpitala.

Jakie są najczęstsze objawy udaru mózgu?

Objawy udaru mózgu mogą obejmować jednostronny paraliż ciała (kończynę górną i dolną po tej samej stronie), afazję, problemy z utrzymaniem równowagi i dezorientację. objawy te mogą pojawić się nagle i mogą być bardzo nasilone. Objawy udaru mózgu są bardzo poważne dlatego ważne jest, aby umieć je rozpoznać i natychmiast reagować, jeśli zauważymy je u siebie lub u innych osób.

Skutki udaru mózgu

Skutki udaru mózgu mogą obejmować problemy z mówieniem, bóle spastyczne i niepełnosprawność. Udar może skutkować uszkodzeniem mózgu i utratą zdolności kontrolowania jednej lub obu stron ciała. Osoby dotknięte udarem muszą poddać się długotrwałej rehabilitacji i stoczyć ciężką walkę o powrót do sprawności i samodzielnego wykonywania codziennych czynności. Rehabilitacja może obejmować fizykoterapię, ćwiczenia usprawniające pracę mięśni czy ćwiczenia oddechowe. W przypadku poważnych skutków udaru mózgu pacjenci mogą potrzebować długotrwałej opieki i/lub pomocy w codziennych czynnościach.

Zapobieganie udarom mózgu

Najlepszym sposobem zapobiegania udarom jest prowadzenie zdrowego stylu życia z uwzględnieniem zdrowej diety i aktywnym trybem życia. Należy także ograniczyć stres i zrezygnować z palenia papierosów czy picia alkoholu. Odpowiednia profilaktyka udarowa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru nawet o 80%. Warto więc pamiętać o tym, aby dbać o swoje zdrowie i prowadzić zdrowy tryb życia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku