Nie lubisz rozstawać się ze swoim ukochanym czworonogiem, ale weekend bez wycieczki za miasto uważasz za stracony? Możesz pogodzić jedno z drugim! Poznaj podstawowe zasady bezpiecznego przewożenia psa samochodem.

 


Podróżowanie autem z psem to często nie lada wyzwanie. Co zrobić, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom wycieczki? Poznaj kilka ważnych zasad, zapnij pasy dla psa, spakuj dobry humor i ruszaj w drogę!

 Przewożenie psa w aucie – jak to robić zgodnie z prawem?

Przepisy ruchu drogowego nie określają zasad przewożenia zwierząt w aucie. W takim wypadku obowiązują regulacje dotyczące przewozu rzeczy. Bagaż należy umieścić w samochodzie w taki sposób, by nie przeszkadzał w kierowaniu pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi oraz by się nie przemieszczał. Te same zasady należy zastosować względem czworonoga.

Pies nie powinien przemieszczać się po samochodzie w czasie jazdy – zarówno dla bezpieczeństwa swojego, jak i kierowcy. Wędrujący po aucie zwierzak będzie rozpraszać i zaczepiać kierującego pojazdem. Ponadto w przypadku ostrego hamowania mógłby się poturbować czy nawet wypaść z samochodu. Zwierzę nie powinno również siedzieć luzem na kolanach pasażera.

Oprócz tego należy uwzględnić samopoczucie i bezpieczeństwo psa. Jazda samochodem nie powinna przysparzać mu stresu ani narażać go na utratę życia czy zdrowia. Dlatego też warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria dla psa, by podróż cieszyła nie tylko Ciebie, ale i Twojego pupila.

 Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo swojego psa

Wybór sposobu przewożenia psa zależy w dużej mierze od jego gabarytów. Małe psy mogą podróżować w transporterach. Taki kontenerek należy przypiąć pasami na przednim lub tylnym siedzeniu.

Z kolei w przypadku ras średniej wielkości dobrze sprawdzą się pasy bezpieczeństwa dla psa. Pas taki ma dwie końcówki – tę z karabińczykiem przypnij do szelek, tę drugą wepnij w gniazdo dla pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Nigdy nie przypinaj pasów bezpieczeństwa do obroży – pies mógłby się poddusić. Dobrze, by pas był regulowany. Pozwoli to dostosować jego długość do rozmiaru psa i jego przyzwyczajeń. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając pasy bezpieczeństwa dla psa? Powinny być przede wszystkim wytrzymałe i mieć odpowiednie atesty. Niektóre marki np. Warsaw Dog oferują akcesoria dla psów (w tym pasy bezpieczeństwa) w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu nie tylko zapewnią bezpieczną podróż, ale będą stylową ozdobą Twojego pupila.

Jeśli masz dużego psa, również możesz go przewozić na tylnym siedzeniu przypiętego pasami bezpieczeństwa. Posiadacze samochodów typu combi mogą przewozić wielkogabarytowego czworonoga w bagażniku – przypiętego pasami lub w odpowiednio dużej klatce, która ochroni psa również w czasie kolizji. Ważne, by nie ograniczała swobody ruchów zwierzęcia.

Głowa zwierzęcia pod żadnym pozorem nie powinna wystawać przez szybę. Przedmioty znajdujące się blisko drogi mogą uderzyć psa, a samo zwierzę może przestraszyć osoby, które znajdą się w pobliżu auta w czasie postoju. Jeśli na domiar złego zwierzę podróżuje bez pasów bezpieczeństwa, może wypaść z samochodu.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku