Nie lubisz rozstawać się ze swoim ukochanym czworonogiem, ale weekend bez wycieczki za miasto uważasz za stracony? Możesz pogodzić jedno z drugim! Poznaj podstawowe zasady bezpiecznego przewożenia psa samochodem.

 


Podróżowanie autem z psem to czÄ™sto nie lada wyzwanie. Co zrobić, by zapewnić komfort i bezpieczeÅ„stwo wszystkim uczestnikom wycieczki? Poznaj kilka ważnych zasad, zapnij pasy dla psa, spakuj dobry humor i ruszaj w drogÄ™!

 Przewożenie psa w aucie – jak to robić zgodnie z prawem?

Przepisy ruchu drogowego nie okreÅ›lajÄ… zasad przewożenia zwierzÄ…t w aucie. W takim wypadku obowiÄ…zujÄ… regulacje dotyczÄ…ce przewozu rzeczy. Bagaż należy umieÅ›cić w samochodzie w taki sposób, by nie przeszkadzaÅ‚ w kierowaniu pojazdem, nie ograniczaÅ‚ widocznoÅ›ci drogi oraz by siÄ™ nie przemieszczaÅ‚. Te same zasady należy zastosować wzglÄ™dem czworonoga.

Pies nie powinien przemieszczać siÄ™ po samochodzie w czasie jazdy – zarówno dla bezpieczeÅ„stwa swojego, jak i kierowcy. WÄ™drujÄ…cy po aucie zwierzak bÄ™dzie rozpraszać i zaczepiać kierujÄ…cego pojazdem. Ponadto w przypadku ostrego hamowania mógÅ‚by siÄ™ poturbować czy nawet wypaść z samochodu. ZwierzÄ™ nie powinno również siedzieć luzem na kolanach pasażera.

Oprócz tego należy uwzglÄ™dnić samopoczucie i bezpieczeÅ„stwo psa. Jazda samochodem nie powinna przysparzać mu stresu ani narażać go na utratÄ™ życia czy zdrowia. Dlatego też warto wyposażyć siÄ™ w odpowiednie akcesoria dla psa, by podróż cieszyÅ‚a nie tylko Ciebie, ale i Twojego pupila.

 Zadbaj o komfort i bezpieczeÅ„stwo swojego psa

Wybór sposobu przewożenia psa zależy w dużej mierze od jego gabarytów. MaÅ‚e psy mogÄ… podróżować w transporterach. Taki kontenerek należy przypiąć pasami na przednim lub tylnym siedzeniu.

Z kolei w przypadku ras Å›redniej wielkoÅ›ci dobrze sprawdzÄ… siÄ™ pasy bezpieczeÅ„stwa dla psa. Pas taki ma dwie koÅ„cówki – tÄ™ z karabiÅ„czykiem przypnij do szelek, tÄ™ drugÄ… wepnij w gniazdo dla pasów bezpieczeÅ„stwa w samochodzie. Nigdy nie przypinaj pasów bezpieczeÅ„stwa do obroży – pies mógÅ‚by siÄ™ poddusić. Dobrze, by pas byÅ‚ regulowany. Pozwoli to dostosować jego dÅ‚ugość do rozmiaru psa i jego przyzwyczajeÅ„. Na co jeszcze zwrócić uwagÄ™ wybierajÄ…c pasy bezpieczeÅ„stwa dla psa? Powinny być przede wszystkim wytrzymaÅ‚e i mieć odpowiednie atesty. Niektóre marki np. Warsaw Dog oferujÄ… akcesoria dla psów (w tym pasy bezpieczeÅ„stwa) w różnych kolorach i wzorach, dziÄ™ki czemu nie tylko zapewniÄ… bezpiecznÄ… podróż, ale bÄ™dÄ… stylowÄ… ozdobÄ… Twojego pupila.

JeÅ›li masz dużego psa, również możesz go przewozić na tylnym siedzeniu przypiÄ™tego pasami bezpieczeÅ„stwa. Posiadacze samochodów typu combi mogÄ… przewozić wielkogabarytowego czworonoga w bagażniku – przypiÄ™tego pasami lub w odpowiednio dużej klatce, która ochroni psa również w czasie kolizji. Ważne, by nie ograniczaÅ‚a swobody ruchów zwierzÄ™cia.

GÅ‚owa zwierzÄ™cia pod żadnym pozorem nie powinna wystawać przez szybÄ™. Przedmioty znajdujÄ…ce siÄ™ blisko drogi mogÄ… uderzyć psa, a samo zwierzÄ™ może przestraszyć osoby, które znajdÄ… siÄ™ w pobliżu auta w czasie postoju. JeÅ›li na domiar zÅ‚ego zwierzÄ™ podróżuje bez pasów bezpieczeÅ„stwa, może wypaść z samochodu.

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku