Alkohol towarzyszył ludziom praktycznie od zawsze. Jeszcze na długo przed narodzinami Chrystusa Sumerowie potrafili warzyć aż osiem gatunków piwa jęczmiennego, pszenicznego czy nawet zbożowego. Alkohol był również surowcem – wspierał handel i produkcję. Można rzec, że dzięki niemu rzemieślnicy mieli możliwość sprzedawania kufli, szklanek, dzbanów czy nawet kielichów. W Starożytnym Rzymie pijano głównie wino, w Grecji czczono Dionizosa – boga między innymi winorośli i wina. W średniowieczu ludzie z każdej warstwy społecznej – od duchowieństwa, przez szlachtę, aż po mieszczan - pijali alkohol codziennie, zarówno do posiłków, oraz jako lekarstwo.

Alkohol w polskiej tradycji

Alkoholizm jest jedną z tych chorób, która dotyka praktycznie każdą warstwę społeczną. Problem dotyczy nie tylko grupy określaną mianem patologicznej, ale także wysoko postawionych obywateli jak politycy, nauczyciele, lekarze, prawnicy. I to niezależnie od płci, stanu finansowego czy wieku. Coraz częściej w szpony alkoholizmu wpadają również młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają w dorosły świat. Okazji również nie brakuje – urodziny, imieniny, grillowanie, wigilijne śledziki, parapetówki, służbowe integracje czy zwykłe świętowanie osiągnięć. Praktycznie każda impreza kojarzy się ze spożyciem alkoholu. Wiele osób po napoje z procentami sięga również wtedy, kiedy nie może sobie poradzić z problemami. W końcu mówi się „na zdrowie”, a nie „na problemy z krążeniem, uzależnienie, zniszczony organizm i relacje międzyludzkie”.

Alkoholizm w rzeczywistości

Alkoholizm jest chorobą, z której można wyjść, ale trzeba po pierwsze chcieć, a po drugie zgłosić się na leczenie. Odwyk od alkoholu powinien przebiegać w odpowiednim ośrodku, najlepiej zamkniętym, pod okiem specjalistów. Pozwala to na całkowitą izolację od otoczenia, spokojne przemyślenie problemów i powrót do domu, by dalej pracować nad sobą. Terapia uzależnień powinna być kontynuowana, by zapobiec chęci sięgnięcia po kieliszek w stresujących czy trudnych momentach. Jednym z miejsc, które oferuje turnusy podtrzymujące wytrwanie w trzeźwości jest prywatny ośrodek terapii uzależnień Medjol. Dzięki wsparciu profesjonalnej kadry można w chwilach zwątpienia zgłosić się po pomoc i wsparcie.

Ludzkie problemy

W polskich serialach czy literaturze nie brakuje wątków związanych z uzależnieniem od alkoholu. Bohater lub bohaterka zaczyna popijać z różnych przyczyn, zazwyczaj są to problemy osobiste lub finansowe. W zależności od scenariusza czy autora z problemu udaje się wyjść przy wsparciu bliskich osób. Początkowo postać sama do siebie nie dopuszcza faktu, że ma problem. Zaczyna uciekać od rodziny, kryje się z piciem, chowa butelki w różnych dziwnych miejscach. Konsekwencją jest utrata pracy, długi czy nawet problemy z prawem. Dopiero po czasie uzmysławia sobie, że należy podjąć stosowne leczenie i naprawić swoje błędy. Brak jednak przedstawienia trudów ponownego powrotu do trzeźwości i konsekwencji, jakie musi ponieść człowiek po wyzdrowieniu. Mało również mówi się o detoksie i terapii, która jest trudnym czasem, zarówno dla chorego, jak i samego uzależnionego.


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są przyczyny alkoholizmu?

Alkoholizm jest poważnym uzależnieniem, które może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Jest to spowodowane kombinacją czynników, w tym predyspozycjami genetycznymi, czynnikami środowiskowymi i indywidualnymi cechami osobowości. Przyczyny alkoholizmu różnią się między poszczególnymi osobami. Istnieje jednak kilka wspólnych przyczyn, które podziela wiele osób. Na przykład alkoholizm może wynikać z predyspozycji genetycznych danej osoby lub jej środowiska. Może to być również spowodowane cechami osobowości danej osoby lub sposobem, w jaki została wychowana jako dziecko. Alkoholizm wiąże się z licznymi problemami zdrowia fizycznego i psychicznego. Obejmują one depresję, raka i choroby serca. Alkoholizm jest również ściśle powiązany z innymi uzależnieniami, takimi jak uzależnienie od narkotyków czy hazardu.

W jaki sposób objawia się alkoholizm?

Alkoholizm to choroba, która może objawiać się na wiele różnych sposobów. Niektórzy ludzie będą pić alkohol, aby uciec od rzeczywistości, podczas gdy inni mogą pić alkohol jako sposób samoleczenia. Alkoholizm jest często postrzegany jako uzależnienie i należy pamiętać, że osoby uzależnione od alkoholu potrzebują pomocy. Jedni alkoholicy piją jawnie, a inni doskonale to ukrywają. Mówimy również o alkoholikach wysokofunkcjonujących.

Jakie są metody leczenia alkoholizmu?

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, która do skutecznego leczenia wymaga leczenia przez całe życie. Anonimowi Alkoholicy - grupa wsparcia, to najpopularniejsza i najbardziej znana forma leczenia alkoholizmu. Jest to program składający się z 12 kroków, który pomaga alkoholikom zachować trzeźwość, ale niektórym ludziom trudno jest go przestrzegać ze względu na surowe zasady i przepisy. Istnieją również inne metody leczenia alkoholizmu, takie jak ośrodki rehabilitacyjne, rehabilitacje stacjonarne, rehabilitacje ambulatoryjne i programy detoksykacji. Ale wszystkie te zabiegi mają różne poziomy skuteczności w zależności od potrzeb pacjenta.

Jak diagnozuje się alkoholizm?

Alkoholizm to przewlekła choroba, która może prowadzić do poważnych i śmiertelnych problemów zdrowotnych. Rozpoznaje się ją na podstawie wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego i testów laboratoryjnych. Historia choroby zawiera pytania o to, ile alkoholu dana osoba pije, kiedy pije i jak często pije. Badanie fizykalne sprawdza tętno, ciśnienie krwi, utratę lub przyrost masy ciała, stan skóry (np. żółtaczka), częstość oddechów (np. duszność) i poziom świadomości (np. otępienie). Testy laboratoryjne obejmują poziom alkoholu we krwi lub testy czynności wątroby, aby sprawdzić, czy spożywanie alkoholu uszkodziło wątrobę; i badanie moczu w celu sprawdzenia, czy ostatnio piłeś lub zażywałeś narkotyki.

Jakie są prognozy dla osób z alkoholizmem?

Perspektywy dla osób z alkoholizmem są mieszane. Niektórzy ludzie są w stanie wyzdrowieć i prowadzić normalne życie, podczas gdy inni mogą zostać z trwałym uszkodzeniem mózgu. Istnieje wiele różnych czynników, które wpływają na rokowanie osoby z alkoholizmem. Najważniejszym czynnikiem jest to, ile średnio piją i jak długo piją. Alkoholizm może zdiagnozować tylko lekarz lub psychiatra, dlatego ważne jest, aby ludzie, którzy uważają, że może to stanowić dla nich problem, jak najszybciej uzyskali pomoc.


Podobne artykuły:


Wersja do druku