Rozpoczęcie studiów po zdaniu matury wydaje się dziś domyślną drogą rozwoju. Nie ma w tym nic dziwnego: chcemy się kształcić, specjalizować i mieć w perspektywie dobrze płatną pracę. Ważne jest jednak również zdobywanie doświadczenia zawodowego. Jak połączyć te aktywności? Rozwiązaniem mogą być studia zaoczne on-line.


Chcący kontynuować naukę absolwenci liceów i techników często mają przed sobą dylemat: studia stacjonarne czy niestacjonarne? Każdy z tych trybów nauki ma swoje plusy i minusy, każdy wiąże się z innymi kosztami i potrzebami organizacyjnymi. Sprawdź, dla jakich osób studia zaoczne są najlepszą drogą kształcenia.

Finanse i rozwój studenta

Studia stacjonarne – czyli dzienne – są niewątpliwie wygodne. Stanowią swego rodzaju przedłużenie młodzieńczej beztroski: wolne weekendy, mieszkanie w akademiku lub ze znajomymi, bycie utrzymywanym przez rodziców... Dziś jednak mało kto może pozwolić sobie na taki tryb życia. Utrudniają to zarówno kwestie finansowe, jak i rozwojowe: młodzi ludzie nie chcą zwlekać z rozpoczęciem pracy, chcą zdobywać doświadczenie, a weekendowa i wakacyjna praca w gastronomii niekoniecznie przyda się w CV przyszłego informatyka, nauczyciela czy laboranta.

Studia niestacjonarne – czyli zaoczne – dają więcej możliwości podjęcia pracy. Już na pierwszym roku studiów wielu słuchaczom udaje się podjąć zatrudnienie, które nie tylko pozwala się utrzymać na satysfakcjonującym poziomie, ale jest też dobrą pozycją w CV. Poza tym praca uczy gospodarowania finansami oraz daje poczucie niezależności.

Studia on-line – czy to ma sens?

Młodzi ludzie z mniejszych miejscowości często decydują się na studia zaoczne w dużym mieście bez przeprowadzania się do niego. Życie weryfikuje wygodę tego rozwiązania, gdy niedzielne zajęcia rozpoczynają się o godzinie 8.00, podróż na uczelnię wymaga godziny spędzonej w pociągu i kolejnych kilkunastu minut w tramwaju, a rozkłady jazdy nie są przecież dopasowane do planu zajęć. Generuje to długie godziny spędzane w środkach komunikacji publicznej, na stacjach kolejowych i przystankach.

Żyjemy na szczęście w XXI wieku, więc takie problemy odchodzą powoli w niepamięć. Rozwiązuje je m.in. Uniwersytet Wirtualnej Edukacji, który oferuje w pełni zdalne studia zaoczne. Ten tryb nauki zdecydowanie ułatwia życie, nie przynosząc dodatkowych zbędnych wyzwań. Jest doskonały dla zapracowanych i zabieganych; uwe.edu.pl stanowi też ogromne ułatwienie dla osób niemobilnych.

Co możesz studiować zaocznie na uwe.edu.pl?

Studia on-line na Uniwersytecie Wirtualnej Edukacji dają możliwość podjęcia i ukończenia psychologii, informatyki oraz zarządzania. Co szczególnie interesujące – UWE oferuje skrócenie nauki osobom, które w danej dziedzinie mają doświadczenie zawodowe lub studiowały już te kierunki.

Ale zdalnie można uczyć się nie tylko na pierwszym czy drugim stopniu studiów – ta wirtualna uczelnia proponuje słuchaczom także liczne studia podyplomowe i kursy, które pozwalają na zdobycie wiedzy i/lub uprawnień potrzebnych do podjęcia lub kontynuowania wybranej ścieżki zawodowej.

Pracuj, ucz się i rozwijaj bez marnowania czasu!


Najczęściej zadawane pytania


Czym są studia niestacjonarne?

Studia niestacjonarne są zazwyczaj przeznaczone dla tych, którzy pracują lub mają inne zobowiązania. Dzięki nim możliwe jest łączenie nauki i rozwoju osobistego w konkretnej dziedzinie, zdobywanie nowego zawodu, gdy jednocześnie musimy poświęcać czas na inne obowiązki.

Jakie są korzyści ze studiowania na studiach niestacjonarnych?

Studiowanie na studiach niestacjonarnych może być dobrą opcją dla tych, którzy mają pracę w pełnym wymiarze godzin, ponieważ jest bardziej elastyczne niż studiowanie dzienne. Główną zaletą studiowania na studiach niestacjonarnych jest to, że możesz jednocześnie kontynuować pracę i studiować.

Jak znaleźć najlepsze programy zaoczne dla swoich potrzeb?

Przede wszystkim rozejrzyj się za ciekawym kierunkami w Twojej najbliższej okolicy. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie Ci pogodzić naukę z pracą i innymi obowiązkami. Określ, czego chcesz się uczyć i w jaki sposób kontynuować swoją karierę zawodową. W internecie znajdziesz wiele ciekawych kierunków i ofert studiów zaocznych.

Jakie są dostępne rodzaje studiów niestacjonarnych?

Obecnie dostępne są zarówno opcje nauczania stacjonarnego, jak i formy online, dzięki którym możesz podjąć sie nawet nauki w oddalonej miejscowości i zdobyć wymarzony zawód.

Kiedy studia zaoczne są dobrym rozwiązaniem?

Studia zaoczne to dobre rozwiązanie dla studentów, którzy chcą realizować swoją pasję, ale nie chcą rezygnować z codziennej pracy. To także rozwiązanie dla tych, którzy chcą się przebranżowić.


Podobne artykuły:


Wersja do druku