Aktywność seksualna stanowi jeden z ważniejszych aspektów związku. Obecność seksu dodaje intymności i głębię relacji. Jego brak może prowadzić do poważnych nieporozumień, konfliktów, a nawet kryzysu w związku. Zmniejszona ochota na seks może pojawiać się zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Może wynikać z wielu przyczyn natury psychicznej, jak i fizycznej. Jeżeli chcesz się dowiedzieć co można zrobić, gdy mężczyzna nie ma ochoty na seks, to zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Urozmaicenie życia łóżkowego 

Jednym z problemów, który może prowadzić do spadku libido, czyli ochoty na seks, jest rutyna. Z biegiem lat osoby będące ze sobą w relacji przyzwyczajają się do siebie. Znika wówczas tajemniczość i nutka ekscytacji, a wkrada się nuda i schematyczność. Warto wówczas szczerze porozmawiać o swoich wzajemnych oczekiwaniach i fantazjach łóżkowych. Nawet niewielkie urozmaicenie może wnieść wiele świeżości do związku i zwiększyć pożądanie. Oprócz kwestii łóżkowych należy w związku stawiać na zaufanie i szczerość. Powinno się poświęcać drugiej osobie odpowiednią ilość czasu i dbać o jej potrzeby i marzenia. Buduje to jedność i umacnia związek, co zachęca do większej bliskości również w sferze seksualnej. 

Zmiana stylu życia

Na zainteresowanie seksem duży wpływ ma aktualnie przestrzegany styl życia. W sytuacjach dużego stresu, przeciążenia pracą, niezdrowego odżywiania się i braku ruchu, libido u mężczyzny może ulec znacznemu osłabieniu. Dlatego by je poprawić, należy wprowadzać korzystne zmiany w swoim życiu. Wskazane jest wdrożenie większej ilości systematycznej aktywności fizycznej i przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. W miarę możliwości należy ograniczyć stres i nie przepracowywać się. Pomocne mogą być różne techniki relaksacyjne obniżające poziom stresu. 

Leczenie chorób powodujących obniżenie libido

Spadek zainteresowania seksem może wynikać także z problemów ze zdrowiem i być objawem choroby. Wiele stanów prowadzi do spadku libido, są to zarówno choroby ciała, jak i ducha. Przykładami są schorzenia takie jak depresja, zaburzenia lękowe, ale także cukrzyca, problemy z prostatą czy zaburzenia gospodarki hormonalnej – niedoczynność tarczycy, przysadki, niedobór testosteronu czy nadmiar prolaktyny. Jeżeli spadkowi libido towarzyszą inne objawy, to warto rozszerzyć diagnostykę i wykluczyć występowanie innych chorób. Podjęcie właściwej terapii powyższych schorzeń, polegającej na wyrównaniu zaburzeń hormonalnych czy na leczeniu przerostu prostaty, powinno przywrócić ochotę na seks. Problemy z libido mogą się pojawiać również podczas stosowania niektórych leków. Niezbędna może być wówczas konsultacja z lekarzem i ewentualna próba zamiany leku na inny, jeżeli jest to możliwe. 

Rekomendacje:

Parish S., J., Hahn S., R., Hypoactive Sexual Desire Disorder: A Review of Epidemiology, Biopsychology, Diagnosis, and Treatment. Sex Med Rev. 2016; 4(2). 

Clayton A., H., Kingsberg S., A., Goldstein I., Evaluation and Management of Hypoactive Sexual Desire Disorder. Sex Med. 2018; 6(2).

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku