Zatoki w organizmie człowieka mają bardzo ważne znaczenie – na przykład odpowiedzialne za ogrzewanie powietrza, które dostaje się do płuc i oskrzeli, ale też wpływają na barwę i dźwięczność głosu. Jednak może dojść do zaburzenia ich pracy w wyniku pojawienia się stanu zapalnego. Czym jest przewlekłe zapalenie zatok i jak można je leczyć?

Czym jest przewlekłe zapalenie zatok i jakie są jego objawy?

Zapalenie zatok jest to zapalenie błony śluzowej, która pokrywa zatoki przynosowe oraz nos. Natomiast przewlekłe zapalenie zatok jest to stan, w którym objawy utrzymują się przez 12 tygodni. Do charakterystycznych objawów przewlekłego zapalenia zatok zalicza się:

  • niedrożny nos, co znacznie utrudnia oddychanie,
  • ropną wydzielinę z nosa, która może mieć kolor żółty albo zielonkawy,
  • dolegliwości bólowe, które pojawiają się w obrębie twarzy,
  • stan podgorączkowy albo gorączkę,
  • zaburzenia węchu, a może to być osłabienie albo utrata powonienia,
  • kaszel, który nasila się przeważnie w nocy, a jest wyzwalany przez wydzielinę z nosa, która spływa po tylnej ścianie gardła.

Poza tym można jeszcze wymienić ból gardła, zaburzenia snu, nieświeży oddech, uczucie mdłości oraz ogólne zmęczenie i rozbicie. 

Jak radzić sobie z przewlekłym zapaleniem zatok?

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok zależy od jego przyczyny. Na przykład przy przewlekłym zapaleniu zatok, które ma podłoże alergiczne, stosuje się donosowo glikokortykosteroidy, a jeżeli jest to zapalenie o podłożu bakteryjnym, przyjmuje się antybiotyki. Natomiast przy zapaleniu wywołanym wirusami stosuje się leczenie objawowe. 

Aby złagodzić dolegliwości bólowe, które występują przy zapaleniu zatok, można brać niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wskazane są również donosowe leki na zatoki, które mają działanie obkurczające, co przyczynia się do zmniejszenia kataru oraz zmniejszenia uczucia niedrożności nosa. Zażywane leki powinny nie tylko rozrzedzać wydzielinę, ale również zmniejszać obrzęk śluzówki zatok i nosa. 

Pomóc może także płukanie zatok. Aby wykonać płukanie nosa i zatok, wykorzystuje się specjalny irygator z roztworem soli fizjologicznej. W aptece można zakupić gotowe zestawy do irygacji. Jeszcze inną metodą jest wykonywanie inhalacji. Do jej przeprowadzenia potrzebna będzie miska z gorącą wodą z dodatkiem olejków eterycznych, np. tymiankowym albo eukaliptusowym. Potem trzeba tylko pochylić się nad miską, zakryć głowę ręcznikiem i wdychać parę. 

Można również zastosować tabletki na męczący kaszel. Takie tabletki zawierają substancję czynną, która przyczynia się do rozrzedzenia gęstego śluzu, dzięki czemu łatwiejsze staje się jego odkrztuszanie. Ponadto ważne znaczenie mają również działania wspomagające, takie jak picie dużej ilości płynów oraz robienie gorących okładów na zatoki. 

Aby zapobiegać przewlekłemu zapaleniu zatok istotne jest przestrzeganie zasad profilaktyki, dzięki czemu będzie można zapobiec rozwojowi choroby. Tak więc należy unikać czynników, które prowadzą do zapalenia zatok. To oznacza, że ważne jest dbanie o odporność oraz o higienę osobistą, ale warto też rzucić palenie oraz unikać dymu papierosowego. Z kolei zimą, gdy w pomieszczeniach jest suche powietrze, można zastosować nawilżacze powietrza. Natomiast alergicy powinni unikać alergenów i do tego rozpocząć odpowiednie leczenie. 

Referencje:

  1. Wardas P., Markowski J., Piotrowska-Seweryn A., Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2014, tom 8, nr 4.
  2. Manasterski J., Czajczyńska M., Leczenie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych [w:] „Hygeia Public Health”, 2021, 56(1).

Najczęściej zadawane pytania


Co to jest przewlekłe zapalenie zatok?

Przewlekłe zapalenie zatok to stan, w którym utrzymuje się stan zapalny i opuchlizna przez ponad 12 tygodni. Jest to powszechny stan, który dotyka około 4% populacji. Zapalenie zatok może prowadzić do innych objawów, takich jak przekrwienie błony śluzowej nosa, wyciek z nosa i trudności w oddychaniu przez nos. Może to powodować chroniczne bóle głowy i zmęczenie. Przyczyna przewlekłego zapalenia zatok jest nieznana, ale uważa się, że jest ona związana z alergiami lub infekcjami. Istnieje wiele sposobów leczenia tego schorzenia, takich jak antybiotyki, leki zmniejszające przekrwienie lub zabieg chirurgiczny.

Jakie są objawy przewlekłego zapalenia zatok?

Objawy przewlekłego zapalenia zatok są podobne do objawów przeziębienia. Mogą obejmować: Zatkany nos, Kaszel, Ból głowy, Gorączka, Zmęczenie.

Jakie są długoterminowe skutki zapalenia zatok?

Zapalenie zatok może być wywołane przez bakterie i wirusy. Może to być stan przewlekły, który trwa dłużej niż 3 miesiące. Istnieją pewne długoterminowe skutki zapalenia zatok, o których ludzie powinni wiedzieć. Zapalenie zatok może prowadzić do przewlekłych bólów głowy, bólu twarzy i zmęczenia. Zapalenie zatok zwiększa również ryzyko rozwoju innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, astma i choroby serca. Długofalowe skutki zapalenia zatok są nie tylko fizyczne, ale także emocjonalne. Objawy zapalenia zatok obejmują zatkany nos, ból głowy, ból gardła, ucisk w uchu lub ból i gorączkę, które utrudniają sen w nocy i funkcjonowanie w ciągu dnia, ponieważ trudno jest oddychać przez nos.

Jak diagnozuje się zapalenie zatok?

Konieczna będzie wizyta u lekarza, najlepiej u laryngologa, który wykonując dokładne badanie fizykalne, posiadanymi instrumentami będzie w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z zapaleniem zatok.

Jakie są sposoby leczenia przewlekłego zapalenia zatok?

Przewlekłe zapalenie zatok to zapalenie wyściółki zatok, które trwa co najmniej 3 miesiące. Objawy to ból twarzy, bóle głowy, gorączka i przekrwienie błony śluzowej nosa. Może to być spowodowane alergią, infekcją wirusową lub bakteryjną. Istnieje wiele sposobów leczenia przewlekłego zapalenia zatok. Należą do nich antybiotyki, leki przeciwhistaminowe zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, leki zmniejszające przekrwienie, które łagodzą objawy przeziębienia oraz kortykosteroidy, które zmniejszają stan zapalny błony śluzowej nosa. Antybiotyki są często stosowane, gdy istnieją dowody infekcji, takie jak wysoka gorączka lub ropa w nosie.


Podobne artykuły:


Wersja do druku