Jazda rowerem to doskonały sposób poruszania się po mieście, w którym można spędzić wiele godzin w korkach. Koniec stania w długich kolejkach lub problemów z parkowaniem. Rowerem szybko i łatwo dojedziesz do celu. Dodatkowo jest to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ podczas jazdy rowerem nie emitujesz żadnych szkodliwych oparów. Jeśli przesiądziesz się na jednoślad zaoszczędzisz czas i pieniądze, poprawisz swoją kondycję fizyczną i psychiczną, a dodatkowo wspomożesz środowisko.

Czym charakteryzuje się rower miejski?

Istnieją różne rodzaje rowerów, m.in. crossowy, MTB, BMX, trekkingowy oraz miejski. W sezonie wiosenno-letnim oraz przy dobrej pogodzie, rower miejski jest częstym widokiem na ulicach miasta, deptakach czy ścieżkach rowerowych. Korzystają z niego zarówno starsi, jak i młodsi. Rower miejski to ekologiczny, ekonomiczny i praktyczny sposób transportu, a także doskonały pomysł na rekreację oraz lekką aktywność po pracy. 

Na początku warto podkreślić, że rower miejski przede wszystkim nastawiony jest na komfort jazdy, a nie zwrotność lub osiąganie szybkości. 

Historia roweru miejskiego

Rower miejski, często nazywany holenderką, charakteryzuje się wyprostowaną, wygodną pozycją, którą przyjmujesz w trakcie jazdy. Kierownica jest podniesiona, szeroka i wygięta, aby zapewnić Ci komfortowy i pewny uchwyt. Koła są duże, najczęściej mają 28 cali, jednak na rynku można znaleźć również modele 26 i 27 calowe. Rama jest zazwyczaj stalowa i podniesiona prawie do pionu. Damskie modele mają nisko zawieszoną ramę, która umożliwia wygodne zsiadanie i wsiadanie, a także jazdę w sukience. Dawniej rowery miejskie miały prostą konstrukcję i były pozbawione przerzutek. Obecnie jednak coraz częściej można spotkać modele z możliwością zmiany biegów, jednak ich budowa różni się od tych znanych, np. z rowerów MTB, przeznaczonych do jazdy w trudnym terenie. 

Rowery miejskie mają często lżejszą konstrukcję, która ułatwia wnoszenie pojazdu do tramwaju lub po schodach w bloku. Ich konstrukcja jest jednak solidna i wytrzymała, przystosowana do specyfiki jazdy po mieście. Doskonale nadaje się do jazdy po twardej nawierzchni, a także do pokonania takich przeszkód jak krawężniki. Dzięki wyprostowanej pozycji masz świetną widoczność na otoczenie i możesz łatwo reagować na zbliżające się pojazdy lub pieszych. 

Rower miejski posiada akcesoria, których nie znajdziesz w innych modelach. Częstym dodatkiem są praktyczne bagażniki lub kosze (metalowe bądź wiklinowe), w których można swobodnie przewieźć niewielkie zakupy lub torebkę. Błotniki oraz specjalne osłony na łańcuch mają chronić naszą odzież przed zabrudzeniami. Siodełka są zwykle większe i zamontowane na sprężynach, które podnoszą komfort jazdy. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku