Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew…” – to tylko jeden ze sposobów spędzenia wyjazdu wakacyjnego. Planując odpoczynek pamiętamy także o bezpieczeństwie, dlatego w walizkach często umieszczamy kremy z filtrem UV, środki przeciw ukąszeniom owadów, nakrycia głowy czy podstawowe lekarstwa. Należy jednak pamiętać, że wakacyjna ochrona powinna dotyczyć również naszych oczu. Przedstawiamy 4 zasady o których warto pamiętać podczas urlopu.


 

  1. Stosuj okulary przeciwsłoneczne

Podstawowym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed zbyt intensywną ekspozycją na promienie UV. Jej skutki mogą być bowiem bardzo niebezpieczne dla narządu wzroku
i nie ograniczają się wyłącznie do poczucia dyskomfortu. Oddziaływanie promieni UV na oczy może doprowadzić do pojawienia się dolegliwości, takich jak: ból, suchość oczu, pieczenie czy łzawienie. Promieniowanie to przyspiesza również rozwój zaćmy, może być przyczyną zmian (w tym nowotworowych) skóry powiek. Dlatego, aby właściwie chronić oczy, należy wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ich wybór pod okiem optyka niż sięganie po te powszechnie dostępne np. na straganach.

 

Przy zakupie okularów chroniących przed słońcem należy zwrócić uwagę na dwa czynniki. Pierwszym
jest to, czy zawierają filtry UV. Okulary powinny być również dobrze dopasowane do naszej twarzy, aby całkowicie zakrywały gałki oczne, unikając w ten sposób przedostania się do nich promieni słonecznych. Najmniej istotnym elementem powinien być w tym momencie sam wygląd okularów
– komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

 

  1. Rozsądnie korzystaj z klimatyzacji

Kiedy za oknem upał poszukujemy różnych sposobów na ochłodzenie. Jednym z nich jest korzystanie
z klimatyzacji, np. w pokojach hotelowych czy podczas jazdy samochodem. Jednak to, co przynosi nam ulgę, niekoniecznie musi być korzystne dla naszych oczu.

 

Urządzenia klimatyzacyjne nie tylko zmniejszają temperaturę powietrza, ale również obniżają jego wilgotność. Jeżeli wskaźnik ten będzie na zbyt niskim poziomie, wówczas występuje parowane wody
z filmu łzowego w naszych oczach. Wtedy pojawić się mogą klasyczne dolegliwości związane
z zespołem suchego oka – przekrwienie, poczucie piasku pod powiekami czy ból
– komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

 

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z korzystania z klimatyzacji w czasie podróży czy wakacyjnego odpoczynku. – Podstawową kwestią jest unikanie maksymalnego chłodzenia. Temperatura przy stosowaniu klimatyzacji powinna być maksymalnie o 6 stopni niższa od tej która jest na zewnątrz. Dzięki temu unikniemy szybkiej utraty wilgotności powietrza i lepiej będziemy chronić oczy – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

 

  1. Stosuj krople nawilżające

Niezależnie od tego, jak dużą wagę przykładamy do ochrony oczu, również w czasie wakacji są one narażone na wiele czynników, które mogą doprowadzić do wystąpienia dolegliwości związanych
z zespołem suchego oka. Mówiąc wprost, w trakcie dnia lub pod jego koniec, oczy po prostu mogą poczuć się zmęczone, co zamanifestują nam dyskomfortem, bólem, zaczerwienieniem czy uczuciem suchości. Skutecznym i szybkim rozwiązaniem w tej sytuacji jest stosowanie tzw. sztucznych łez, czyli kropli nawilżających (np. Hyal-Drop multi). Z badania #GodzinaDlaOka wynika, że ten sposób walki
z dolegliwościami ocznymi jest najpopularniejszy wśród respondentów. Odpowiedź tę wskazało bowiem 55 proc. ankietowanych (pytanie z odpowiedziami wielokrotnego wyboru).

 

W przypadku sztucznych łez dobrym rozwiązaniem jest stosowanie tych stworzonych bez konserwantów, na bazie naturalnych składników. Jednym z nich jest kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w filmie łzowym – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

 

  1. Chroń oczy przed piaskiem i zanieczyszczoną wodą

Podczas wyjazdów wakacyjnych szkodliwe dla naszych oczu mogą okazać się nie tylko promienie słoneczne czy klimatyzacja. W trakcie wypoczynku na plaży problemem mogą stać się m.in. drobinki piasku, które trafią do oczu podczas gry w siatkówkę, przy podmuchu wiatru czy podczas budowania zamków z piasku.

 

Pierwszą barierą chroniącą przed zanieczyszczeniem oczu ciałem obcym mogą być okulary przeciwsłoneczne, które jednak nie dają 100 proc. skuteczności. Ziarenko piasku jest niewielkiej wielkości, dlatego łatwo może „odnaleźć drogę” do gałki ocznej. Wówczas należy przemyć oczy dużą ilością czystej wody lub soli fizjologicznej, aby wypłukać ciało obce – w większości przypadków takie rozwiązanie powinno być wystarczające. Jeśli dolegliwości nie ustąpią należy zgłosić się do okulisty – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

 

Innym zagrożeniem jest zanieczyszczona woda morska lub chlorowana – obecna w basenach, która może doprowadzić np. do podrażnienia i bólu oczu lub, w poważniejszych przypadkach, nawet bakteryjnego zapalenia spojówek czy rogówki. Dlatego warto wówczas pamiętać o stosowaniu okularów do pływania, które będą skuteczną barierą ochronną.

 

Więcej eksperckich porad nt. ochrony oczu oraz informacje nt. kampanii można znaleźć na stronie – https://godzinadlaoka.pl/.

Bibliografia:

  1. Materiały prasowe Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej: https://www.krio.org.pl/okulary-przeciwsloneczne-na-co-zwrocic-szczegolna-uwage/

  2. https://www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/hyal-dropr-multi/

  3. https://www.bausch.com.pl/twoje-oczy/infekcje-i-podraznienia-oka/

  4. Raport „Godzina dla oka”, badanie ilościowe realizowane techniką CAWI, maj 2022 r.


Najczęściej zadawane pytania


Jaki jest wpływ promieni UV na twoje oczy?

Mogą powodować wysychanie oczu, co może prowadzić do podrażnienia i bólu oczu. Mogą również powodować stan zapalny i obrzęk powierzchni oka, co nazywa się ?ślepotą śnieżną?. Zdarza się to najczęściej u osób, które spędzają dużo czasu na śniegu lub w wodzie. Objawy są bardzo podobne do tych spowodowanych oparzeniami słonecznymi innych części ciała. Promienie UV mogą również prowadzić do zaćmy, co oznacza, że w soczewce oka tworzą się mętne plamy i utrudniają przechodzenie przez nie światła.

Jak chronić oczy przed słońcem?

Słońce jest główną przyczyną raka skóry i uszkodzeń oczu. Jednym ze sposobów ochrony oczu przed słońcem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Istnieją trzy rodzaje okularów przeciwsłonecznych: polaryzacyjne, fotochromowe i przyciemniane. Soczewki polaryzacyjne pomagają zredukować odblaski od wody, śniegu i piasku. Soczewki fotochromowe ciemnieją w odpowiedzi na promienie UV i światło, dzięki czemu są przydatne podczas aktywności na świeżym powietrzu, takich jak jazda samochodem czy jazda na nartach. Soczewki barwione mogą być używane jako alternatywa dla okularów korekcyjnych lub tylko do celów modowych.

Czy okulary przeciwsłoneczne naprawdę chronią oczy przed promieniami UV?

Odpowiedź brzmi tak i nie. Okulary przeciwsłoneczne mogą chronić oczy przed promieniami UV, ale nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne są sobie równe. Najlepszym sposobem ochrony oczu jest noszenie okularów przeciwsłonecznych o wysokim stopniu ochrony przed promieniowaniem UV, które blokują 100% promieni UVA i UVB.

Jakie są najlepsze sposoby ochrony oczu przed promieniowaniem UV?

Ochrona oczu to konieczność latem. Możesz chronić oczy przed promieniowaniem UV, nosząc okulary przeciwsłoneczne lub soczewki kontaktowe i stosując krople do oczu. 1) Noś okulary przeciwsłoneczne lub soczewki kontaktowe: Okulary przeciwsłoneczne i soczewki kontaktowe to najczęstsze metody ochrony oczu przed promieniowaniem UV. Oba oferują fizyczną barierę, która chroni oczy przed uszkodzeniem przez słońce. 2) Stosuj krople do oczu: Krople do oczu mogą pomóc zmniejszyć podrażnienie oczu spowodowane promieniowaniem UV, co jest szczególnie ważne dla osób noszących soczewki kontaktowe przez cały dzień. 3) Noś kapelusze, odzież i używaj parasoli: czapki, ubrania i parasole mogą zapewnić pewną ochronę przed promieniami UV.

Czy okulary ze straganu zapewnią nam odpowiednią ochronę?

Większość takich tanich okularów nie chroni oczu przed działaniem promieniowania słonecznego. Musimy więc zwracać uwagę na oznaczenia, a także kupować je w sprawdzonych miejscach.


Podobne artykuły:


Wersja do druku