Fizjoterapia to coraz prężniej rozwijająca się nauka, z której z powodzeniem korzystają pacjenci, by uśmierzyć ból i przywrócić dawną sprawność ruchowa oraz komfort życia. Jedną z dziedzin, o której mówi się coraz głośniej jest fizjoterapia uroginekologiczna, która jest tak bardzo potrzebna przede wyszystkim paniom, których odczucia i dyskomfort spowodowanych, chociażby przebytym porodem niekiedy był zrzucany na dalszy plan. Na szczęście dziś się to zmienia a na rynku mamy dostępne kliniki, które pomagają w powrocie do pełnego zdrowia. 
 
  • Fizjoterapia uroginekologiczna -  kiedy potrzebujesz wizyty u terapeuty?
  • Problemy związane z nietrzymaniem moczu i obniżeniem mięśni dna miednicy - jak wygląda leczenie?
  • Kiedy skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej - problemy po porodzie i cesarskim cięciu
  • Związek fizjoterapeutów w Krakowie - do kogo warto się udać? 
 

Fizjoterapia uroginekologiczna -  kiedy potrzebujesz wizyty u terapeuty?

Zanim zapiszesz się na wizytę dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna. Przede wszystkim jest to dziedzina medycyny, która ma na celu wszczęcie profilaktyki, pełnej diagnostyki oraz postępowania leczniczego względem schorzeń układu rodnego i moczowego występującego poprzez nieprawidłowości w obrębie miednicy i jej dna. Zakres działań fizjoterapeuty uroginekologicznego może pomóc w takich dolegliwościach, jak obniżenie narządów rodnych, nietrzymanie moczu w chwili, gdy występują osłabione mięśnie dna miednicy, czy pogorszona sprawność narządów miednicy mniejszej.   
Wiele problemów może wynikać ze złego trybu życia, przebytych chorób, wzmożonego napięcia mięśniowego, czy w końcu przebytego porodu, po którym nie powróciła pełna sprawność, a kobieta odczuwa znaczny dyskomfort podczas codziennych czynności. Wiele z problemów można wyeliminować odpowiednimi ćwiczenia i profilaktyką, a ty znów poczujesz się dobrze we własnej skórze. 
 

Problemy związane z nietrzymaniem moczu i obniżeniem mięśni dna miednicy - jak wygląda leczenie?

Głównym powodem, który powoduje wysiłkowe nietrzymanie moczu jest osłabienie mięśni w obrębie miednicy mniejszej. To dość powszechny problem, który dotyka wielu pań. Aby jemu zapobiec tak na prawdę w wielu przypadkach wystarczy wdrożyć odpowiednie ćwiczenia, które wzmocnią osłabione mięśnie i nauczą miednice pracy od nowa. Jest to swego rodzaju reedukacja, która musi być zastosowana by można było przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, który działa niemal automatycznie, a oddawanie moczu każdego dnia odbywa się mimowolnie. 
Dlaczego zatem ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, a nie samemu w domowym zaciszu? Owszem w chwili, kiedy poznasz dokładne techniki oraz intensywność pracy, którą musisz włożyć w ćwiczenia, możesz wykonywać je samodzielnie, jednak zanim do tego dojdzie fizjoterapeuta uroginekologiczny musi dokładnie zbadać twój problem i dostosować typ ćwiczeń ich ilość oraz czas przerwy między poszczególnymi zadaniami, tak by miednica i jej mięśnie miały możliwość spokojnego powrotu do formy z zachowaniem właściwego czasu na regenerację. Ta sama sytuacja tyczy się wszystkich, którym towarzyszy nietrzymanie stolca, które jest częstym skutkiem niewłaściwej regeneracji tkanek po nacięciu krocza.  
Niekiedy zdarza się, że same ćwiczenia mogą okazać się niewystarczające. Dzieje się tak, kiedy problem jest dużo głębszy i nie dotyczy wyłącznie osłabionych mięśni, ale również wypadających narządów. W takim przypadku konieczna będzie interwencja chirurgiczna, po której dopiero można udać się do specjalisty, który zadba o kondycję mięśni dna miednicy.  
 

Kiedy skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej - problemy po porodzie i cesarskim cięciu 

Poród to ogromne wydarzenie w życiu każdej kobiety, nie tylko pod względem pojawienia się nowego członka rodziny, ale również dużych zmian fizjologicznych, które zachodzą na przestrzeni 9 miesięcy. Obniżone napięcie mięśni dna miednicy rozejście mięśnia prostego brzucha, obniżenie narządu rodnego na skutek wielogodzinnego parcia może spowodować różnego rodzaju schorzenia, które podczas powrotu do pełnej sprawności będą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Najlepszym wyjściem jest odbycie badania ginekologicznego. Lekarz bada palpacyjnie wewnętrzne tkanki wykona badanie przezpochwowe i stwierdzi, w jakim stanie są twoje mięśnie poczynając od spojenia łonowego, aż po narządy rodne. Dopiero w taki sposób stwierdzi, czy właściwie dobrane ćwiczenia będą wystarczające, by polepszyć twój obecny stan i pomóc wrócić do pełnej sprawności.  
 

Związek fizjoterapeutów w Krakowie - do kogo warto się udać?

Nowo otwarta klinika fizjoterapii uroginekologicznej w Krakowie to miejsce, w którym z pewnością znajdziesz natychmiastową pomoc w odczuwanych problemach. Kadra składająca się z profesjonalistów, którzy do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie wsłuchując się w jego problemy zdrowotne zyskała uznanie wśród wielu osób, które zdążyły skorzystać z ich pomocy. Nie czekaj i umów się na konsultacje by poprawić swoje samopoczucie fizyczne i psychiczne.  
 

Najczęściej zadawane pytania


Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się mięśniami dna miednicy i ich funkcją. Mięśnie dna miednicy odpowiadają za wiele funkcji w ciele, w tym kontrolę pęcherza, kontrolę jelit i funkcje seksualne. Dlatego w wielu przypadkach ważne okazuje się odpowiednie ich ćwiczenie, a nawet poddanie specjalistycznym zabiegom.

Jakie są cele fizjoterapii uroginekologicznej?

Celem fizjoterapii uroginekologicznej jest usunięcie objawów i poprawa jakości życia kobiet z zaburzeniami dna miednicy. Można to zrobić za pomocą różnych zabiegów fizycznych, w tym terapii manualnej, treningu pęcherza, ćwiczeń mięśni miednicy, biofeedbacku i innych zabiegów, które koncentrują się na funkcjonowaniu dna miednicy. Może to rozwiązać problemy z nietrzymaniem moczu, a także poprawić funkcje seksualne.

Jak współdziałają fizjoterapia i uroginekologia?

Fizjoterapia i uroginekologia to dwie różne dziedziny świata medycznego. Fizjoterapia to dziedzina, która zajmuje się fizykoterapią, natomiast uroginekologia zajmuje się chorobami i zaburzeniami ginekologicznymi. Nie są jednak od siebie całkowicie oddzielone. Na przykład fizjoterapeuci często pracują z pacjentami z nietrzymaniem moczu, a także dysfunkcją dna miednicy. Podobnie urolodzy często pracują z pacjentami, którzy cierpią na ból pleców lub inne problemy mięśniowo-szkieletowe, które mogą być związane z funkcją ich układu moczowego. Często więc współpraca tych dziedzin okazywała się nieoceniona i nieunikniona.

Czy można wzmocnić mięśnie dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy to mięśnie podtrzymujące pęcherz i macicę. Są jak hamak w twojej miednicy. Kiedy te mięśnie stają się słabe, może to prowadzić do problemów z kontrolą pęcherza i funkcjami seksualnymi. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania wzmacniającego mięśnie dna miednicy, ale istnieje kilka ćwiczeń, które można wykonać, aby je wzmocnić. Kluczowe jest ćwiczenie tzw. mięśni kegla. Jeśli nie wiesz, jak je wykonywać warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Czy istnieje różnica między ćwiczeniami dna miednicy a fizjoterapią uroginekologiczną?

Fizjoterapia to leczenie zaburzeń fizycznych i psychicznych poprzez ćwiczenia. Fizjoterapia dna miednicy to jej dziedzina, która koncentruje się na problemach mięśni miednicy, pęcherza moczowego i jelit. Ma na celu poprawę siły, koordynacji i kontroli tych mięśni. Ćwiczenia dna miednicy to rodzaj ćwiczeń, które skupiają się na wzmocnieniu mięśni miednicy w celu zmniejszenia nietrzymania moczu i poprawy funkcji seksualnych. Zarówno fizjoterapia dna miednicy, jak i ćwiczenia dna miednicy są wykorzystywane do różnych celów, ale obie mają podobne korzyści dla osób z nietrzymaniem moczu lub dysfunkcjami seksualnymi.


Podobne artykuły:


Wersja do druku