Pasożyty wciąż — mimo rozwoju technologicznego i znanych wszystkim zasad higieny — potrafią atakować nasze organizmy. Do najbardziej znanych pasożytów zaliczyć można wszy i owsiki. Najczęściej zakażeniu ulegają dzieci, ale potem często chorują wszyscy domownicy. Jajeczka owsików wraz z kurzem lub przez brudne dłonie dostają się do organizmu. Jak się chronić przed pasożytami?

Pasożyty jak się przenoszą?

Wszy bez problemu przedostają się z jednego organizmu na drugi. Glista ludzka, a właściwie jej jajeczko, do naszego ciała dostaje się przez brudne ręce czy zjedzenie zanieczyszczonych warzyw lub owoców. Zarażamy się przede wszystkim nieświadomie, pasożyty są malutkie, ciężko je zauważyć — a właściwie jest to całkowicie niemożliwe. Na szczęście w aptekach dostępne są preparaty i leki na pasożyty, które zapewniają kompleksową terapię.

Wszy jak je rozpoznać? 

Dość łatwo je zdiagnozować i zauważyć, łatwo też się nimi zarazić. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez kontakt bezpośredni. Wesz przechodzi z jednego żywiciela na drugiego. Pasożyty te najczęściej bytują na skórze głowy. Pierwszym objawem zakażenia wszawicą jest świąd skóry głowy, najczęściej w okolicy skroni, potylicy czy ciemienia. W tych miejscach skóra jest zaczerwieniona i swędzi. 

Dorosłe osobniki składają jajeczka, czyli gnidy i rozmnażają się bardzo szybko. Żywią się krwią. Po to też kąsają naszą skórę głowy, co wywołuje uporczywy świąd. 

Aby pozbyć się niechcianych lokatorów, należy zakupić w aptece środek na wszawicę. Włosy należy dokładnie umyć dostępnym płynem, a następnie dokładnie wyczesać je gęstym grzebieniem, aby pozbyć się wszystkich zalegających gnid.

Owsiki jak sobie z nimi radzić? 

Do zarażenia owsicą dojść może poprzez kontakt ze skażonymi rzeczami np. ręcznikiem, bielizną, zabawkami czy poprzez dotknięcie ręki zarażonej osoby i włożenie brudnych rąk do ust. Dlatego też najczęściej zarażają się dzieci.

Owsik może przeżyć poza żywicielem nawet do 3 miesięcy. Wraz z kurzem lub podczas zabawy dostaje się do kolejnego organizmu. Owsiki to pasożyty dość przebiegłe, zakażenie nimi może długo nie dawać żadnych objawów. Dopiero po czasie pojawiają się pierwsze symptomy choroby.

Te małe, białe, niteczkowate robaczki zagnieżdżają się w jelitach i tam właśnie pasożytują. Dorosła samica składa jajeczka u ujścia jelita, czyli w okolicach odbytu. Dzieje się to w porze nocnej i właśnie wtedy można zauważyć pierwsze objawy. Śluz pokrywający jajeczka nicienia wywołuje uporczywy świąd i zaczerwienienie okolic odbytu. Objawami zakażenia owsicą są także bóle brzucha, problemy ze snem, rozdrażnienie, nudności czy wymioty. W kale najczęściej można zaobserwować białe, ruszające się niteczki — to właśnie owsiki. 

Aby pozbyć się pasożytów, należy zakupić w aptece lek na pasożyty i postępować zgodnie z instrukcją. Dla skuteczności leczenia kurację należy powtórzyć po ok. 2 tygodniach. Żeby pozbyć się owsików na dobre, terapii powinni poddać się wszyscy domownicy. 

Ale to nie koniec leczenia. Całe mieszkanie należy też dobrze wysprzątać. Generalne porządki trzeba wykonać bardzo dokładnie, łącznie z praniem wszystkich tekstyliów, zabawek, pościeli itp. Pamiętaj, że bez żywiciela jajeczko przetrwa w kurzu domowym. Usuń więc wszelkie zanieczyszczenia, by nie dopuścić do ponownego zakażenia.


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są niektóre z wiodących chorób pasożytniczych?

Choroby pasożytnicze wywoływane są przez pasożyty żyjące w ciele człowieka lub innego zwierzęcia. Pasożyty mogą wywoływać choroby, ale zapewniają również ważne korzyści swoim gospodarzom. Istnieją trzy główne rodzaje chorób pasożytniczych: pierwotniaki, robaki i stawonogi (owady). Najczęstszą chorobą pasożytniczą jest malaria, którą wywołuje pierwotniak zwany Plasmodium. Malaria zwykle rozprzestrzenia się poprzez ukąszenia komarów i powoduje gorączkę, dreszcze i objawy grypopodobne.

Skąd mam wiedzieć, czy mam chorobę pasożytniczą?

Pasożyt to organizm, który żyje w innym organizmie i czerpie z niego składniki odżywcze. Pasożyty można znaleźć wszędzie, od ludzkich jelit po dno oceanu. Najczęstsze objawy choroby pasożytniczej to zmęczenie, utrata masy ciała, biegunka, gorączka, ból brzucha i wymioty. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów i podróżowałeś do kraju, w którym pasożyty są powszechne, lub jeśli miałeś bliski kontakt z kimś, kto ma infekcję pasożytniczą, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza.

Jak mogę się chronić przed chorobami pasożytniczymi?

1. Dbaj o higienę: Często myj ręce mydłem i wodą, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem lub przygotowywaniem posiłków. 2. Unikaj kontaktu z chorymi: trzymaj się z dala od ludzi, którzy kaszlą lub kichają i unikaj dotykania czegokolwiek, czego mogli dotykać, np. klamek, poręczy lub ich rzeczy osobistych. 3. Wyczyść powierzchnie środkiem dezynfekującym: takie jak biurka i stoły w pracy, środkiem dezynfekującym zawierającym wybielacz. 4. Zakrywaj nos i usta, kiedy kaszlesz lub kichasz: używaj chusteczek do zasłaniania ust, kiedy kaszlesz lub kichasz; potem je wyrzuć.

Czy są jakieś pasożyty, które mogą żyć w moim mózgu?

Jest taka możliwość, jednak najczęściej jest to konsekwencja wcześniejszego zakażenia i jego rozprzestrzeniania się w ciele. Przykładem jest tasiemiec, który może powodować objawy podobne do padaczki, a nawet zostać pomylony z guzem mózgu.

Jaki jest najczęstszy rodzaj pasożyta u ludzi?

Najczęstszym rodzajem pasożyta u ludzi są glisty, które są najczęstszym rodzajem robaków u ludzi. Przenoszą się przez skażoną żywność i wodę, a także przez kontakt z glebą zawierającą jaja glisty.


Podobne artykuły:


Wersja do druku