Pod koniec III trymestru ciąży zapewne odliczasz już dni do terminu porodu. To zupełnie normalne – niedługo będziesz mogła wziąć w ramiona swoje dziecko, które przez 9 miesięcy rosło w Twoim brzuszku. Ostatnie tygodnie ciąży warto wykorzystać też na odpowiednie przygotowanie do porodu i przypomnienie podstaw pielęgnacji noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać na „ostatniej prostej”.


Poród naturalny w terminie, czyli kiedy?

Podczas jednej z pierwszych wizyt lekarskich, Twój ginekolog z pewnością określił dokładną datę przewidywanego porodu. Nie oznacza to jednak, że musisz urodzić konkretnego dnia, by poród odbył się „w terminie”. Tak naprawdę ciążę uważa się za donoszoną już po skończonym 37. tygodniu (37+0). Od tego momentu poród może nastąpić już w każdej chwili, a maluszek będzie zdolny do samodzielnego życia.

Wyjaśniając, co tak naprawdę oznacza „poród w terminie”, chcieliśmy pokazać Ci, że o zbliżającym się terminie porodu możemy mówić już w 35. i 36. tygodniu ciąży. Jest to ostatni dzwonek na zrobienie wszystkich zadań z Twojej przedporodowej listy, skompletowanie wyprawki i przygotowanie się do porodu. Pod koniec ciąży dni płyną już bardzo szybko, dlatego nie warto zwlekać do ostatniej chwili!

Torba do porodu – niezbędnik przyszłej mamy zawsze pod ręką

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy przygotować, kiedy zbliża się termin porodu, jest torba do szpitala. Powinnaś spakować ją najpóźniej na 4 tygodnie przed porodem, choć niektóre mamy robią to już w 7. miesiącu. Dzięki temu mają czas na dokupienie brakujących rzeczy, a także zyskują większy spokój i pewność, że nie zapomną o niczym pakując się pospiesznie w momencie rozpoczęcia akcji porodowej.

 

Istnieje kilka metod pakowania rzeczy do szpitala. Czasem przyszłe mamy przygotowują nie jedną, a dwie torby, dzieląc przedmioty na te potrzebne w trakcie porodu i pobytu na sali porodowej oraz te, które przydadzą się dopiero na szpitalnym oddziale. Możesz też spakować torbę dla siebie i drugą dla dziecka, co ułatwi szybkie znalezienie potrzebnych rzeczy.

Co spakować do szpitala? Odpowiedź na to pytanie zależy od placówki, w której będziesz rodziła. Większość szpitali zamieszcza na swoich stronach gotowe listy, które pomagają w skompletowaniu wyprawki dla mamy i dla dziecka – warto z nich skorzystać i ewentualnie dodać coś, co umili pobyt na oddziale, np. książkę, słuchawki lub ulubiony jasiek.

Przygotowanie do porodu naturalnego w III trymestrze ciąży

Pod koniec III trymestru ciąży możesz wdrożyć pewne działania, które przygotują Twoje ciało do porodu, a nawet mogą skrócić czas jego trwania. W ostatnich tygodniach szczególnie polecamy:

 • picie naparu z liści malin

 • masaż krocza

 • stosowanie oleju z wiesiołka (doustnie lub dopochwowo)

 • ćwiczenie technik oddychania w trakcie skurczów przepowiadających.

Przyjmowanie suplementów oraz technikę masażu krocza warto skonsultować ze swoją położną. Być może zna ona inne skuteczne metody przygotowania do porodu oraz naturalne sposoby wywołania skurczy w momencie, kiedy przekroczysz już 40. tydzień.

Końcówka ciąży to również dobry moment na odświeżenie swojej wiedzy na temat objawów porodu, jego przebiegu, poszczególnych pozycji porodowych (polecamy zwłaszcza wertykalne!) oraz metod łagodzenia bólu porodowego. W tym celu sięgnij po materiały ze szkoły rodzenia, przejrzyj literaturę dla przyszłych mam lub sprawdź praktyczny poradnik dotyczący przebiegu i faz porodu naturalnego.

Podstawy opieki i pielęgnacji noworodka w pierwszych tygodniach

Przy okazji lektury o przebiegu porodu, przypomnij sobie też podstawowe zasady pielęgnacji noworodka. Najlepiej zabierzcie się za to wspólnie – początkowo za zmianę pieluszki, kąpiel i masaż maluszka może odpowiadać tata, by nieco odciążyć Cię po trudach porodu.

 

Nie panikuj, jeśli techniki noszenia, przebierania czy pielęgnacji noworodka są Ci zupełnie obce – personel szpitala z pewnością wyjaśni Ci, jak zajmować się maluszkiem, a po kilku dniach nabierzesz pewności i wprawy w każdej czynności.

Pierwsza kąpiel noworodka krok po kroku

Pierwsza kąpiel noworodka to wielkie przeżycie dla świeżo upieczonych rodziców. Obecnie zaleca się, aby wykonać ją dopiero po wyjściu maluszka ze szpitala.

Jak kąpać noworodka?

 1. Nagrzej pomieszczenie do ok. 24o Ustaw w nim wanienkę wypełnioną wodą tak, by maluch był zanurzony tylko do połowy. Woda powinna mieć temperaturę 35-36oC.

 2. Na dnie wanienki ułóż tetrową pieluszkę.

 3. Przygotuj delikatny płyn do kąpieli, niewielką myjkę, ręcznik, pieluszkę oraz ubranko dla dziecka.

 4. Powoli włóż dziecko do wody podtrzymując jego główkę i plecki ramieniem.

 5. Dłonią drugiej ręki umyj wszystkie części ciała maluszka, starając się nie moczyć nadmiernie okolic pępka.

 6. Opłucz noworodka i ułóż na przygotowanym ręczniku.

 7. Po dokładnym osuszeniu ciała, okryj dziecko i przemyj oczka gazikiem nasączonym solą fizjologiczną.

Pielęgnacja pępka noworodka – jak się do tego zabrać?

Po każdej kąpieli przychodzi moment na pielęgnacje pępka noworodka, do którego w pierwszych kilkunastu dniach życia przytwierdzony jest kikut pępowiny. Choć jest to stosunkowo prosta czynność, to wielu rodziców bardzo się jej obawia. Niesłusznie – wystarczy raz dziennie delikatnie przemyć dno pępka usuwając ewentualną wydzielinę, a następnie wytrzeć go i pozostawić do wyschnięcia.

O pępek noworodka należy troszczyć się nie tylko po kąpieli i podczas codziennego przemywania, ale też przez cały dzień. Ważne jest odwijanie pieluszki z przodu lub stosowanie specjalnych pieluch z wycięciem na brzuszku, ubieranie dziecka w luźne ciuszki z oddychających tkanin oraz dokładne oczyszczanie i osuszanie pępka po każdym zabrudzeniu.

 Sprawdź, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja pępka noworodka.

Żółtaczka fizjologiczna u noworodka – czy jest się czego obawiać?

Podczas kąpieli i codziennej pielęgnacji noworodka zwracaj szczególną uwagę na kolor jego skóry. U wielu maluszków w pierwszych dniach po porodzie występuje fizjologiczna żółtaczka, która jest stosunkowo niegroźna, lecz nie wolno jej lekceważyć.

Żółtaczka fizjologiczna pojawia się po 1. dobie życia jako zażółcenie skóry na główce, które może rozprzestrzeniać się na całe ciało, śluzówki, a nawet na białka oczu. Kiedy maluszek jest zupełnie rozebrany, łatwo będzie Ci porównać kolor poszczególnych części ciała i zauważyć nawet niewielką zmianę odcienia skóry. O swoich obserwacjach warto poinformować położną środowiskową, która podczas wizyty patronażowej wykona przezskórny i nieinwazyjny pomiar poziomu bilirubiny u dziecka i zadecyduje, czy jest on w normie czy malucha powinien zobaczyć lekarz.

Poznaj przebieg, objawy i przyczyny żółtaczki u noworodka.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku