Zastawę kuchenną często dostajemy ? od cioci, rodziców, od poprzednich lokatorów? Warto się jednak zastanowić jak wygląd naczyń wpływa na odbiór całego posiłku. Sprawdź jak nie zepsuć najsmaczniejszego dania brzydkim talerzem!

Czy warto inwestować w talerze obiadowe?

Zapraszając do domu gości, często chcemy pokazać się od jak najlepszej strony. Przy długich spotkaniach trzeba coś zjeść. Przygotowujesz więc popisowe danie, starannie je doprawiasz. Uważasz, aby się nie przypaliło.

Jest jednak jeszcze jeden ważny element — wygląd posiłku. Przed właściwą konsumpcją, najpierw jemy oczami. Oprócz sposobu, w jaki ułożysz jedzenie na talerzu, ważne jest też to, jak wygląda samo naczynie.

Wybór talerzy jest obecnie bardzo szeroki. Można je dopasować do stylu, w jakim zostało urządzone mieszkanie. Można też dać się ponieść wyobraźni i wybrać nietypowy kształt albo kolor! A przy tym oczarować i zaskoczyć swoich gości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze talerzy?

Warto sprawdzić, czy naczynia nadają się do użytku w zmywarce albo kuchence mikrofalowej. Nie trzeba do tego posiadać specjalistycznej wiedzy. Wykorzystaj filtry, które często są umieszczone na stronach internetowych. Taką opcję posiada, np.: https://nettrading.pl/talerze-obiadowe.

Materiał wykonania

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, z czego został wykonany talerz. 

Materiały wykonania dzielimy na:

  • porcelanę łatwą w czyszczeniu, 
  • szkło nie pochłania zapachów potraw,
  • ceramikę zazwyczaj zachwycają wyglądem i estetyką wykonania,
  • tworzywo sztuczne odporne na uszkodzenia i ścieranie.

Rodzaj talerzy

Zastanów się jakie dania najczęściej spożywamy. Następnie dopasuj do tego rodzaj talerza, który potrzebujesz. Te najczęściej spotykane, to:

  • talerze obiadowe płytkie do  drugich dań,
  • talerze obiadowe głębokie do zup, sałatek, 
  • talerze deserowe mogą też służyć do śniadania czy kolacji.

Ciekawe kształty

Najczęściej spotykane są talerze okrągłe. Oprócz tego znajdziesz też kwadratowe, a nawet o nieregularnych kształtach. Dostępne są także różne zdobienia i wzory na brzegach talerza albo na całej powierzchni. Ciekawą opcją są również talerze z grafikami, np.: kwiatami. Zaciekawią nie tylko dorosłych, ale też dzieci. 

Jak zaoszczędzić kupując naczynia?

Najlepszym sposobem jest szukanie wyprzedaży. Nie trzeba też od razu kupować całej zastawy. W zależności od potrzeb możesz kupić jeden talerz!

Estetyczne doznania są nie tylko potrzebne twoim gościom, ale i tobie, dlatego że talerze, które ci się podobają, uprzyjemnią spożywanie posiłku.Najczęściej zadawane pytania


Z jakiego materiału talerze obiadowe będą najtrwalsze?

Formalne talerze będą trwalsze niż zwykłe, ale dbanie o każdy z nich nadal będzie wymagało umycia ich ręcznie.

Jaka jest różnica między formalną a zwykłą zastawą stołową?

W formalnej zastawie stołowej naczynia są delikatniejsze i bardziej ozdobne. Kształty są bardziej zaokrąglone i zwykle mają więcej szczegółów. W zwykłej zastawie stołowej naczynia są prostsze o kształcie kwadratu, prostokąta lub okrągłe. Mają też mniej skomplikowany wzór. Formalna zastawa stołowa jest używana podczas uroczystych imprez i kolacji, podczas gdy zwykła zastawa stołowa jest używana na co dzień.

Jak wybrać najlepsze talerze obiadowe?

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest rozmiar twojego stołu. Zmierz przestrzeń, a następnie wybierz talerz, który będzie pasował bez zawieszania się nad krawędzią. Oczywiście znaczenie ma również ich dokładne przeznaczenie. Czy chcesz takie, z których będziecie korzystać na co dzień, czy może jednak na specjalne okazje. Na koniec zastanów się, jaki wygląd chcesz mieć na swoim stole. Chcesz, żeby wszystko pasowało? A może chcesz, żeby był bardziej eklektyczny? Pomoże to określić, jaki kolor lub wzór płyty wybrać.

Jaki kształt talerzy obiadowych jest najwygodniejszy?

Przy wyborze kształtu talerza należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, na przykład sposób, w jaki będzie pasował do zmywarki lub szafki, jak łatwo można go układać lub przechowywać, łatwość podawania z niego i nie tylko. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki kształt jest dla Ciebie najlepszy, eksperymentuj z różnymi kształtami.

Czy wielkość talerzy obiadowych ma znaczenie?

Wielkość talerza ma znaczenie, ponieważ wpływa na ilość spożywanego jedzenia podczas jednego posiedzenia. Przeprowadzono badania, które pokazują, że mniejsze talerze mogą sprawić, że ludzie jedzą mniej jedzenia, niż gdyby mieli większy talerz.


Podobne artykuły:


Wersja do druku