Czasem opiekunowie psów skarżą się, że ich zwierzak tyje, choć dostaje dobrą karmę. Czy to możliwe? Tak! Wynika to z kilku przyczyn. Warto je poznać, by rozwiązać problem. Na początek warto zastanowić się, co to znaczy dobra karma. Czy jest to taka, która dużo kosztuje? Niekoniecznie. Dobra karma zawiera przynajmniej 50% mięsa, do tego warzywa i owoce. Lepiej, gdy nie ma w niej zbóż. Powinna też być przeznaczona konkretnie dla naszego psa, np. szczeniaka małej rasy lub staruszka olbrzyma. Tylko jeśli postawimy na dobrze dobrany produkt, mamy pewność, że wybrana karma ma optymalną ilość tłuszczu, białka i kalorii.

Choroba

Nie zawsze przyczyna nadwagi jest związana z karmieniem. Czasem to po prostu objaw choroby. Zwłaszcza gdy pies je tyle samo, co wcześniej, a nagle przybrał na wadze, powinniśmy bliżej się temu przyjrzeć. Nieraz okazuje się, że przyczyną jest niedoczynność tarczycy. Wówczas bez leków hormonalnych niewiele byśmy zdziałali, nawet najlepszą karmą odchudzającą. Dlatego, jeśli jako przyczynę otyłości podejrzewamy chorobę, powinniśmy jak najszybciej udać się z psem do weterynarza i przeprowadzić zalecone badania.

Złe dawkowanie

Podawanie mokrej lub suchej karmy wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Opiekunowie są bowiem odpowiedzialni za prawidłowe dawkowanie danego produktu. Na opakowaniach karm można znaleźć orientacyjne wytyczne, ile pożywienia podawać, ale nie wszyscy się do nich stosują. Z faktu podawania karmy na oko mogą wynikać kłopoty — zwierzak będzie dostawać albo za mało składników odżywczych, albo zbyt dużo. Stąd już prosta droga do otyłości. Wygodną opcją jest zamówienie cateringu dla psów. Podczas zamówienia jedzenia dla psów PsiBufet w formularzu podaje się wszystkie informacje, dzięki czemu specjalny kalkulator wylicza odpowiednią porcję. Nie ma wtedy ryzyka, że podamy za mało lub za dużo. Jedzenie przyjedzie do nas w odmierzonych porcjach, przeznaczonych specjalnie dla naszego psa, zgodnie z jego zapotrzebowaniem kalorycznym. 

Podjadanie

Często dzielimy się z psami przysmakami z dobrego serca. Mamy wrażenie, że w ten sposób okazujemy im uczucie. To jednak krótka droga do nadwagi i otyłości. Niebezpieczne są zwłaszcza naturalne gryzaki. Podając tak kaloryczny przysmak, nieraz powinniśmy zdecydowanie zmniejszyć przewidziany wcześniej posiłek. Smaczki i gryzaki trzeba bardzo rozsądnie dozować. 

Za mało ruchu

Bywa, że przyczyna tycia jest bardzo prozaiczna. Pies tyje, gdyż ma za mało ruchu! Trzy krótkie spacery w ciągu dnia zdecydowanie nie realizują potrzeb większości czworonogów. Aby nasz pupil był szczęśliwy i zdrowy, musi przynajmniej raz dziennie odbyć długi, atrakcyjny spacer, podczas którego będzie mógł węszyć i bawić się z opiekunem i innymi psami. Bez tego nawet najlepsza karma nie pomoże — zwierzak musi bowiem mieć możliwość spalić przyswojone kalorie.

Spróbuj świeżego jedzenia dla psów PsiBufet z kodem rabatowym! Kliknij i zamów ze zniżką 20% na 2 pierwsze dostawy! 


Najczęściej zadawane pytania


Jaki jest najlepszy sposób karmienia psa?

Naszym obowiązkiem jest upewnienie się, że psy otrzymują właściwe odżywianie i że ich dieta jest dobrze zbilansowana. Wiele osób ma różne opinie na temat najlepszego sposobu karmienia psa, ale istnieją pewne ogólne wytyczne, których możesz przestrzegać. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to skonsultować się z weterynarzem, ponieważ będzie on w stanie udzielić Ci porady w oparciu o potrzeby Twojego psa i jego stan zdrowia. Ogólnie zaleca się, aby psy jadły dwa lub trzy małe posiłki dziennie zamiast jednego dużego posiłku, ponieważ pomoże im to lepiej trawić. Ważne jest również, aby monitorować ich wagę i upewnić się, że nie zmienia się zbytnio. Czasem konieczne jest przeanalizowanie diety pupila ze specjalistom, który wskaże nam odpowiedni kierunek zmian.

Czy można karmić psa domowym jedzeniem?

Tak, możesz karmić psa domowym jedzeniem. Ale powinieneś mieć świadomość związanego z tym ryzyka i upewnić się, że domowe jedzenie jest zdrowe dla Twojego psa. Biorąc pod uwagę niezbędne wymogi dla psa konieczne byłoby osobne gotowanie niż dla innych domowników. - Psy potrzebują więcej białka niż ludzie, dlatego ważne jest, aby dodać do ich diety dobre źródło białka. - Należy również uważać na ilość soli w jedzeniu. - Ważne jest również, aby ich dieta zawierała wszystkie niezbędne witaminy i minerały. - Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, powinieneś poszukać komercyjnej marki żywności, która zawiera wszystkie te składniki.

Jak ważne jest karmienie psa odpowiednią dietą?

Psy są mięsożercami i potrzebują diety bogatej w białko. Potrzebują również diety bogatej w błonnik, aby uniknąć zaparć. Najlepsza karma dla Twojego psa to taka, która zawiera różnorodne mięsa, warzywa i owoce. Zapewni to, że Twój pies otrzyma wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze ze swojej diety. Ważne jest, aby karmić psa odpowiednią dietą, ponieważ zapewni mu to składniki odżywcze, których potrzebuje do zdrowego i długiego życia.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z karmieniem psa przetworzoną karmą?

Przetworzona żywność jest zwykle bogata w sól, cukier i tłuszcz. Te składniki mogą prowadzić do przybierania na wadze, cukrzycy i chorób serca. Psy potrzebują diety bogatej w białko i ubogiej w węglowodany. Żywność przetworzona może nie spełniać tych potrzeb. W przetworzonej żywności brakuje również niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne w zdrowej diecie. Jeśli karmisz psa przetworzoną karmą, może on tracić korzyści płynące ze świeżych owoców i warzyw, które są ważne dla zdrowia skóry, odporności i trawienia.

Jakie zalety ma stosowanie karmienia BARF-em?

BARF to skrót od Biologicznie Odpowiedniej Surowej Żywności. Jest to dieta składająca się z surowego mięsa, kości i organów. Dieta BARF została opracowana przez dr Iana Billinghursta na początku lat 80-tych. Badanie przeprowadzone przez University of California-Davis wykazało, że psy na diecie BARF miały mniej tkanki tłuszczowej i rzadziej cierpiały na alergie, zapalenie stawów i inne choroby związane z dietą wysokobiałkową.


Podobne artykuły:


Wersja do druku