Damskie buty w góry. Jak wybrać odpowiedni model?

Damskie buty w góry - jak wybrać odpowiednią cholewkę?
Góry to obcowanie z naturą i piękne widoki, ale także ryzyko urazów. Gdy na górskim szlaku skręcimy nogę lub pęknie nam but, oddalenie od cywilizacji i środków transportu sprawi nie lada problem. Dlatego przy wyborze górskiego obuwia najlepiej rozważać przede wszystkim uznane marki, jak na przykład buty Salomon. Markowe obuwie zwykle nie zawodzi, w przeciwieństwie do tańszych modeli z marketu.
Ważną kwestią jest również wybór cholewki. Wbrew pozorom, górskie buty niekoniecznie muszą sięgać za kostkę. Na takie rozwiązanie powinny zdecydować się przede wszystkim kobiety, które dopiero zaczynają przygodę z górami. Wysoka cholewka jest konieczna również w zimie.
Bardziej wprawione turystki mogą jednak postawić na buty z niską cholewką. Dobrym wyborem będzie obuwie podejściowe - nie ma wysokiego kołnierza wokół kostki, a ich cholewka jest też nieco węższa. Kluczowa jest stabilność pięty. Jeśli będzie usztywniona, staw skokowy będzie równie bezpieczny, co w butach za kostkę.
Buty w góry dla pań - jak dobrać podeszwę?
Równie ważny jest wybór odpowiedniej podeszwy. W tym przypadku kluczowa będzie trasa planowanej wycieczki. Panie, które wybierają się na błotniste szlaki - zwłaszcza wiosną i latem - powinny zdecydować się na podeszwy z głębokim bieżnikiem. Dzięki temu but będzie lepiej “wgryzać się” w podłoże.
Na skalistych trasach zdecydowanie lepiej spiszą się modele o mniejszych, ale za to gęściej rozmieszczonych wypustkach. Takie buty dobrze sprawują się nawet na płaskich, śliskich kamieniach. Na takie trasy najlepiej wybierać obuwie z większą dozą amortyzacji w podeszwie środkowej.
Każde buty przeznaczone na górską wycieczkę powinny również posiadać gumowy otok. Taka warstwa chroni palce przed uderzeniami o skały. Więcej informacji przybliżających podeszwy górskich butów znajdziesz na https://sbiegacza.pl/buty-trekkingowe.
Damskie buty w góry - na jaki materiał się zdecydować?
Kolejna istotna kwestia to wybór materiału, z jakiego będą wykonane buty. Kobietom często poleca się obuwie górskie z tworzyw sztucznych. Takie materiały są bowiem najczęściej lżejsze - buty z tworzywa ważą nieco mniej niż skórzane. Dzięki temu turystka mniej zmęczy się na szlaku. Skóra w niektórych przypadkach może natomiast okazać się bardziej wytrzymała.
Skórzane buty będą odporne na wodę, jeśli będziemy je regularnie impregnować. W obuwiu górskim z tworzywa sztucznego kluczowa jest obecność membrany. To warstwa z mikrootworami, które przepuszczają parę wodną, ale zatrzymują krople wody. Dzięki temu chronią stopę przed zamoknięciem, pozwalając na wentylację skóry. Obuwie z membraną przydaje się zwłaszcza zimą.
Kobiece obuwie trekkingowe - jak dobrać właściwy rozmiar?
Damskie buty w góry charakteryzują się również nieco innymi rozmiarami niż męskie. Wielkość butów trzeba dobierać szczególnie uważnie. Kilka godzin marszu w górach to dla naszych stóp poważna próba. W jej trakcie nieco spuchną.
Dlatego poleca się, by kobiety wybierały górskie obuwie o pół numeru większe niż buty używane na co dzień. Dobrym pomysłem będzie także przyjazd do sklepu po południu lub wieczorem. Wtedy stopy są nieco obrzękłe po całym dniu chodzenia i mierzenie butów będzie bardziej miarodajne.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Co to są fascynatory i do jakich stylizacji pasują?
Fascynatory to ciekawe nakrycia głowy zakładane na specjalne okazje, które swoją sławę zyskały przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. To modny dodat
Serum do twarzy – jak wybrać odpowiednie dla swojego typu cery?
Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia pielęgnacja skóry sprawia, że staje się ona zdrowa i promienna. Dobrze dobrane kosmetyki, dostosowane do typu ce
Księgowość online jak skutecznie prowadzić finanse bez biura rachunkowego?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to ogromne wyzwanie, zwłaszcza dla kobiet, które często łączą życie zawodowe z obowiązkami rodzin
Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?
Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobi
4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie
Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwes