Twoja praca przestała Cię satysfakcjonować? Czujesz, że od lat wykonujesz to samo i w zasadzie w ogóle się nie rozwijasz? Pora zmienić szefa i pójść do przodu! Zobacz, jak się do tego przygotować, aby cała operacja zakończyła się sukcesem.
Po pierwsze: rozejrzyj się na rynku pracy
Rynek pracy ma to do siebie, że sytuacja na nim bywa zmienna. Są okresy, gdy mówimy o tak zwanym rynku pracownika, a duża liczba wakatów zachęca do płynnego poruszania się po nim w poszukiwaniu ciekawszych zajęć i lepszych zarobków. Bywa jednak też i tak, gdy w gospodarce mamy do czynienia ze stagnacją, a pracodawcy nie potrzebują zatrudniać nowych osób. Jak nietrudno się domyślić, drugi moment nie jest najszczęśliwszy z perspektywy pracowników. Dlatego zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, dokładnie zbadaj grunt.

Po drugie: sprawdź stawki w swoim zawodzie


Biorąc pod uwagę wciąż panujące przyzwyczajenia pracodawców w zakresie niechętnego ujawniania stawek nie będzie to takie proste. Jednak jeśli masz kolegów z branży, najlepiej rozsianych w wielu miastach warto zasięgnąć języka u najlepiej zorientowanych. Warto też odpowiadać na ogłoszenia opublikowane w Internecie, by rozeznać się przynajmniej w widełkach płacowych na danym stanowisku.

Po trzecie: nieustannie się doszkalaj


Wiedzy i kompetencji nigdy dość – zwłaszcza przy tak dynamicznie zmieniających się czasach i technologiach. Oczekiwania pracodawców również ulegają modyfikacjom. Dlatego nie spoczywaj na laurach i wychodź z obiegu – wybierz się na kursy doszkalające, zdobądź certyfikat językowy, ukończ ważne szkolenie zakończone zdobyciem nowych uprawnień. Każde działanie jest lepsze niż bierność.

Po czwarte: dopracuj CV i portfolio


W wielu branżach, nie tylko kreatywnych, ale często również rzemieślniczych, istotne jest posiadanie portfolio. To kwintesencja Twoich umiejętności, pomysłów i zrealizowanych projektów, a zarazem ważna wskazówka dla przyszłego pracodawcy. Coraz więcej osób z branży kreatywnej decyduje się na nagranie wideo, na którym zdradza parę słów na swój temat. Nieco inny charakter ma CV, wciąż wymagane przy większości rekrutacji. Tu również warto skupić się na dopracowaniu każdego detalu, przejrzystym i klarownym przedstawieniu swojej ścieżki edukacji i kariery. Jak szybko i efektywnie znaleźć pracę? Sprawdź! Serwis bazos.pl oferuje nie tylko ogłoszenia o pracę, ale także pozwala na zakup i sprzedaż nieruchomości. Przydatne mogą okazać się też  ogłoszenia zwierzęta (https://zwierzeta.bazos.pl/).

Po piąte: zaistniej w social mediach


Weź pod uwagę, że wielu potencjalnych pracodawców czy ich rekruterów przeprowadzi research na Twój temat. Przebogatą kopalnią informacji jest dziś internet, a zwłaszcza social media. Większość danych pozostawiasz Ty sam, dlatego miej się na baczności, gdy wrzucasz cokolwiek do sieci – zwłaszcza zdjęcia z festiwali, imprez czy wakacji. Korzystne może być założenie profilu na LinkedIN, który może stanowić źródło potencjalnych współprac.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku