Rodzice, szczególnie młodzi, zwykle muszą się od zera nauczyć tego, jak poprawnie opiekować się swoją pociechą. Niemniej jednak zwykle najwięcej wątpliwości pojawia się odnośnie sposobu żywienia. Jak wiadomo w pierwszych miesiącach życia maluchy przyjmują głównie kaszki i mleka modyfikowane lub mleko matki. Niemniej jednak dziecko stale dorasta i się rozwija, a także zmieniają się jego potrzeby żywieniowe. Wówczas pojawia się pytanie jak prawidłowo różnicować dietę malucha?
 

Dietetyk dziecięcy a wprowadzenie zróżnicowanej diety malucha

Wielu rodziców doskonale wie, że przychodzi moment, w którym dietę dziecka trzeba zmodyfikować i mocno zróżnicować. Wynika to przede wszystkim z tego faktu, że zmienia się zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze. Wobec tego konieczne staje się wprowadzenie do diety malucha produktów, które będą odpowiedzią na jego żywieniowe potrzeby. W pierwszej fazie różnicowanie diety jednak rodzice muszą zastanowić się nad sposobem, za pomocą którego uda się im wprowadzić do diety dziecka produkty stałe. Do tej pory maluch przyzwyczajony był jedynie do produktów w formie płynnej, co z pewnością było dla niego niezwykle wygodne. Dopiero kiedy dziecko zaakceptuje produkty w innej formie niż płynna rodzice będą mogli wprowadzać pewne zróżnicowania.
Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze różnicowanie diety dziecka jest takie proste, na jakie mogłoby wyglądać. Wynika to przede wszystkim z faktu, że cała dieta powinna pozostawać maksymalnie dobrze zbilansowana i nie powinna zbytnio obciążać organizmu dziecka kaloriami. Świetnym rozwiązaniem może więc okazać się konsultacja dietetyk dziecięcy. To właśnie dietetyk dla maluchów pomoże rodzicom w początkowym różnicowaniu diety dziecka, a co najważniejsze zadba o to, by była ona bogata we wszystkie niezbędne substancje. Na poszczególnych etapach rozwoju, pociecha będzie wymagała innych składników odżywczych, które będą wspierać przede wszystkim jej wzrost i dodadzą jej energii. Konsultacja z dietetykiem dziecięcym okazuje się również nieoceniona, by od najmłodszych lat chronić malucha przed nawagą oraz otyłością. Nie da się ukryć, że te problemy najczęściej wynikają ze złego zróżnicowania diety i z tego, że rodzice wprowadzają do niej zbyt dużą ilość kalorii. Dietetyk dziecięcy pomoże więc uchronić malucha przed takimi pomyłkami.

Jak przebiega konsultacja z dietetykiem dziecięcym w zakresie różnicowania diety?

Konsultacja z dietetykiem dziecięcym przebiega zawsze w niezwykle przyjaznej atmosferze. Przede wszystkim głównym zadaniem dietetyka jest poznanie malucha, a także zrozumienie jego preferencji. Oczywiście niezbędny jest także wywiad z rodzicami, którzy powinni udzielić rzetelnej informacji na każde pytanie odnośnie pociechy. Finalnie dietetyk dziecięcy wykonuje również szereg pomiarów ciała malucha. Jest to niezwykle ważne, gdyż podczas różnicowania diety można również zwiększyć lub zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii. Na samym końcu dietetyk wraz z rodzicami ustala funkcjonalny plan żywieniowy, który jednak może być skutecznie modyfikowany w zależności od potrzeb. Dodatkowo rodzice w każdej chwili mogą skorzystać z porady i wskazówek dietetyka, który zajmuje się ich pociechą. Takie konsultacje stają się nieocenione w momencie, kiedy przychodzi czas na różnicowanie diety dziecka. Dzięki nim można to zrobić skutecznie i co najważniejsze bezpiecznie. Rodzice i dzieci z pewnością będą z ich przebiegu zadowoleni i ukontentowani.

Najczęściej zadawane pytania


Czego należy unikać w diecie dziecka?

Najlepiej unikać przetworzonej żywności, zwłaszcza tej zawierającej sztuczne słodziki lub konserwanty. Zamiast tego należy wybierać produkty pełnowartościowe, bogate w witaminy i minerały. Dietetycy wskazują również na konieczność maksymalnego minimalizowania ilości spożywanego cukru.

Ile posiłków dziennie powinno jeść dziecko?

Dzieci powinny jeść trzy posiłki i dwie przekąski dziennie. Liczba spożywanych kalorii powinna być uzależniona od wieku, wagi i poziomu aktywności. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o tym, ile kalorii dziennie potrzebuje Twoje dziecko.

Jakie składniki są ważne w diecie dziecka?

Białko i błonnik: mięso, ryby, jaja, fasola, soczewica, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona; błonnik z pełnego ziarna i warzyw; wapń z mleka i sera; żelazo z czerwonego mięsa, szpinaku i pełnego ziarna.

Kiedy należy wprowadzić suplementy do diety dziecka?

Suplementy mają uzupełniać ewentualne niedobory w diecie dziecka. W związku z tym ich podawanie warto skonsultować z lekarzem, najlepiej jeśli podanie konkretnych składników poprzedzone jest badaniami. Od urodzenia dziecko powinno jednak otrzymywać witaminę D3, dawka musi być dopasowana do wieku, a także do poziomu aktywności fizycznej.

Jak poradzić sobie z dietą chorego dziecka?

Przede wszystkim istotne jest na jakie schorzenie cierpi nasze dziecko. Musi być odpowiednio zdiagnozowane, a leki regularnie przyjmowane. Jeśli choroba jest dietozależna to z pewnością warto skonsultować się z dietetykiem klinicznym, który pomoże nam dobrać i usystematyzować żywienie naszej pociechy.


Podobne artykuły:


Wersja do druku