Rodzice, szczególnie mÅ‚odzi, zwykle muszÄ… siÄ™ od zera nauczyć tego, jak poprawnie opiekować siÄ™ swojÄ… pociechÄ…. Niemniej jednak zwykle najwiÄ™cej wÄ…tpliwoÅ›ci pojawia siÄ™ odnoÅ›nie sposobu żywienia. Jak wiadomo w pierwszych miesiÄ…cach życia maluchy przyjmujÄ… gÅ‚ównie kaszki i mleka modyfikowane lub mleko matki. Niemniej jednak dziecko stale dorasta i siÄ™ rozwija, a także zmieniajÄ… siÄ™ jego potrzeby żywieniowe. Wówczas pojawia siÄ™ pytanie jak prawidÅ‚owo różnicować dietÄ™ malucha?
 

Dietetyk dzieciÄ™cy a wprowadzenie zróżnicowanej diety malucha

Wielu rodziców doskonale wie, że przychodzi moment, w którym dietÄ™ dziecka trzeba zmodyfikować i mocno zróżnicować. Wynika to przede wszystkim z tego faktu, że zmienia siÄ™ zapotrzebowanie dziecka na skÅ‚adniki odżywcze. Wobec tego konieczne staje siÄ™ wprowadzenie do diety malucha produktów, które bÄ™dÄ… odpowiedziÄ… na jego żywieniowe potrzeby. W pierwszej fazie różnicowanie diety jednak rodzice muszÄ… zastanowić siÄ™ nad sposobem, za pomocÄ… którego uda siÄ™ im wprowadzić do diety dziecka produkty staÅ‚e. Do tej pory maluch przyzwyczajony byÅ‚ jedynie do produktów w formie pÅ‚ynnej, co z pewnoÅ›ciÄ… byÅ‚o dla niego niezwykle wygodne. Dopiero kiedy dziecko zaakceptuje produkty w innej formie niż pÅ‚ynna rodzice bÄ™dÄ… mogli wprowadzać pewne zróżnicowania.
Warto jednak pamiÄ™tać o tym, że nie zawsze różnicowanie diety dziecka jest takie proste, na jakie mogÅ‚oby wyglÄ…dać. Wynika to przede wszystkim z faktu, że caÅ‚a dieta powinna pozostawać maksymalnie dobrze zbilansowana i nie powinna zbytnio obciążać organizmu dziecka kaloriami. Åšwietnym rozwiÄ…zaniem może wiÄ™c okazać siÄ™ konsultacja dietetyk dzieciÄ™cy. To wÅ‚aÅ›nie dietetyk dla maluchów pomoże rodzicom w poczÄ…tkowym różnicowaniu diety dziecka, a co najważniejsze zadba o to, by byÅ‚a ona bogata we wszystkie niezbÄ™dne substancje. Na poszczególnych etapach rozwoju, pociecha bÄ™dzie wymagaÅ‚a innych skÅ‚adników odżywczych, które bÄ™dÄ… wspierać przede wszystkim jej wzrost i dodadzÄ… jej energii. Konsultacja z dietetykiem dzieciÄ™cym okazuje siÄ™ również nieoceniona, by od najmÅ‚odszych lat chronić malucha przed nawagÄ… oraz otyÅ‚oÅ›ciÄ…. Nie da siÄ™ ukryć, że te problemy najczęściej wynikajÄ… ze zÅ‚ego zróżnicowania diety i z tego, że rodzice wprowadzajÄ… do niej zbyt dużą ilość kalorii. Dietetyk dzieciÄ™cy pomoże wiÄ™c uchronić malucha przed takimi pomyÅ‚kami.

Jak przebiega konsultacja z dietetykiem dzieciÄ™cym w zakresie różnicowania diety?

Konsultacja z dietetykiem dzieciÄ™cym przebiega zawsze w niezwykle przyjaznej atmosferze. Przede wszystkim gÅ‚ównym zadaniem dietetyka jest poznanie malucha, a także zrozumienie jego preferencji. OczywiÅ›cie niezbÄ™dny jest także wywiad z rodzicami, którzy powinni udzielić rzetelnej informacji na każde pytanie odnoÅ›nie pociechy. Finalnie dietetyk dzieciÄ™cy wykonuje również szereg pomiarów ciaÅ‚a malucha. Jest to niezwykle ważne, gdyż podczas różnicowania diety można również zwiÄ™kszyć lub zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii. Na samym koÅ„cu dietetyk wraz z rodzicami ustala funkcjonalny plan żywieniowy, który jednak może być skutecznie modyfikowany w zależnoÅ›ci od potrzeb. Dodatkowo rodzice w każdej chwili mogÄ… skorzystać z porady i wskazówek dietetyka, który zajmuje siÄ™ ich pociechÄ…. Takie konsultacje stajÄ… siÄ™ nieocenione w momencie, kiedy przychodzi czas na różnicowanie diety dziecka. DziÄ™ki nim można to zrobić skutecznie i co najważniejsze bezpiecznie. Rodzice i dzieci z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dÄ… z ich przebiegu zadowoleni i ukontentowani.

Najczęściej zadawane pytania


Czego należy unikać w diecie dziecka?

Najlepiej unikać przetworzonej żywności, zwłaszcza tej zawierającej sztuczne słodziki lub konserwanty. Zamiast tego należy wybierać produkty pełnowartościowe, bogate w witaminy i minerały. Dietetycy wskazują również na konieczność maksymalnego minimalizowania ilości spożywanego cukru.

Ile posiłków dziennie powinno jeść dziecko?

Dzieci powinny jeść trzy posiłki i dwie przekąski dziennie. Liczba spożywanych kalorii powinna być uzależniona od wieku, wagi i poziomu aktywności. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o tym, ile kalorii dziennie potrzebuje Twoje dziecko.

Jakie składniki są ważne w diecie dziecka?

Białko i błonnik: mięso, ryby, jaja, fasola, soczewica, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona; błonnik z pełnego ziarna i warzyw; wapń z mleka i sera; żelazo z czerwonego mięsa, szpinaku i pełnego ziarna.

Kiedy należy wprowadzić suplementy do diety dziecka?

Suplementy mają uzupełniać ewentualne niedobory w diecie dziecka. W związku z tym ich podawanie warto skonsultować z lekarzem, najlepiej jeśli podanie konkretnych składników poprzedzone jest badaniami. Od urodzenia dziecko powinno jednak otrzymywać witaminę D3, dawka musi być dopasowana do wieku, a także do poziomu aktywności fizycznej.

Jak poradzić sobie z dietą chorego dziecka?

Przede wszystkim istotne jest na jakie schorzenie cierpi nasze dziecko. Musi być odpowiednio zdiagnozowane, a leki regularnie przyjmowane. Jeśli choroba jest dietozależna to z pewnością warto skonsultować się z dietetykiem klinicznym, który pomoże nam dobrać i usystematyzować żywienie naszej pociechy.


Podobne artykuły:


Wersja do druku